Akdeniz`in tarihi çalkantılarla dolu adası Kıbrıs, bu çalkantılardan epeyce nasibini almış olsa da her daim kendini yenileyen ve rahat atmosferiyle insanı kendine bağlayan, şahsına münhasır -Kıbrıslıların deyimiyle- bir “adacık”.

Kıbrıs, kendini sevdirmek için uğraşmaz. Olduğu gibidir. Kendi olağan halinin alışkanlık yarattığının farkında olmayışı onu vazgeçilmez kılar. Adanın bir ucundan diğer ucuna uzanabileceğiniz bir hafta, Akdeniz’in maviliğine bakarak kumsallarda keyif yapacağınız birkaç gün ya da sadece bir haftasonu, keyif düşkünlerinden tarih meraklılarına, gurme tatlar peşinde koşanlardan alternatif yerler arayanlara, her türlü beklentiye ve zevke hitap edecek alternatifleri barındırıyor. Adanın binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihine ilgi duymamak imkansız. Magusa`daki St. Nicolas Katedrali`ni (Lala Mustafa Paşa Camii), Girne`yi yukarıdan süzen ve eşsiz konumu ile dönemin koşullarında nasıl yapıldığı konusunda insanın aklını başından alan St. Hillarion Kalesi`ni mutlaka görün.

 

Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs mutfağının çıkış noktası otlar. Kuzu eti ile pişirilen molehiya ve patates-kereviz karışımı bir bitki olan kolakas başı çekiyor. Bumbar, yumurtalı ayrelli (kuşkonmazlı yumurta) gibi yerel lezzetleri tatmak isterseniz Girne Limanı`ndaki Kıbrıs Evi`ne gidin. Lagoon Restaurant, Missina ya da Hürdeniz Restaurant`ta ise taze deniz ürünleri ve lezzetli mezeleri beğeneceksiniz. Ambiance Restaurant, modern bir atmosferde, denizin üzerine kurulmuş iskelesinde yemek için ideal. Adada olduğunuza bakmayın. Kıbrıslılar et ve tavuk ile yapılan yemeklere ayrı bir düşkün. Adanın eskilerinden Niazi`s Restaurant`ta Full Kebap menüsünden alıp ardı arkası kesilmeyen lezzetleri tadın. Her daim dolu olan restorana rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Yerel lezzetleri otantik ortamında tadacağınız bir diğer adres ise, Archway Residence, Adanın yerel üretimi zeytinyağlarından, “çakıstez” olarak adlandırılan kırık yeşil zeytinden, el yapımı doğal sabunlardan, adanın en uç noktası olan Karpaz`da özgürce dolaşan ve adanın simgesi olan eşek objelerden, adaya özgü `Con` kahveden, ceviz, hurma, karpuz gibi pek çok çeşidi olan meşhur macunlarından kendiniz ve sevdikleriniz için almadan dönmeyin. Birçok yerel markanın ürettiği leziz hellim peynirleri de sevdiklerinize götürmek için farklı bir hediye seçeneği olacaktır.

 

NEREDE KALMALI

Adanın eskilerinden Merit Crystal Cove, misafirlerini nasıl memnun edeceğini iyi bilen otellerden.

Hemen yanı başında yer alan Merit Royal ise adaya son yıllarda katılan lüks konaklama adreslerinin başında geliyor. Lobisine girdiğiniz an muhteşem Akdeniz manzarası sizi karşılıyor. Kendine ait sahili bulunan Merit Hotel grubunun dışında şehir merkezinde konaklanabilecek oteller de mevcut. Savoy, Colony gibi beş yıldızlı otellerin civardaki plajlara ücretsiz servis hizmeti var. Yine merkezde bulunan sofistike Rock`s Hotel`in kendi önünde iskelesi bulunmakta. Cratos Hotel ise, adadaki büyük otellerden bir diğeri. Butikotellerden hoşlananları mutlu edecek alternatifler ise Karmi (Karaman) Köyü veya Bellapais yolu üzerinde bulunuyor. Bellapais Gardens manzarası ve atmosferiyle büyüleyici.

Akdeniz mavisini Girneveya Magusa`da konaklayabileceğiniz otellerin plajlarında yaşamak dışında, Escape Beach, Camelot Beach ya da Kervasaray Plajı gibi birbirinden güzel plajların tadını çıkarmak da oldukça keyifli. Adanın en uç noktası olan Karpaz`a gidecek kadar zamanınız varsa, Altın Kum plajının berrak denizinin ve göz alıcı mavisinin tadını çıkarın.

ftm_2014-3_sonbahar_168-2

tagged in kıbrıs