CUMA AKŞAMI

Kısa bir uçuş, şehir merkezine kolay bir yolculuk, ve işte tarihi Hotel Grande Bretagne’nın girişindeki basamaklar- dayım. Harika bir sonbahar hafta sonu başlamak üzere.

Küveti doldurup banyo köpüğünün baş döndürücü kokusu ile gevşiyorum. Sonra yumuşak bornozuma sarınıp biti- şikteki King George otelinin 7. Katında yer alan Tudor Hall Restoran’da 2 kişilik bir masa ayırtıyorum. Tam karşıdaki ef- sanevi Parthenon gündüz olduğu kadar şehrin gece ışıklarıyla aydınlanmışken de bütün ihtişamıyla yükseliyor. Ta- bağımda çağdaş Yunan mutfağının en özel lezzetlerinden bir seçki yer almak- ta. Yemeğime mükemmel bir bardak kırmızı şarap eşlik ediyor ve kadehimi damağımı her seferinde şaşırtan ve mutlu eden şeflere kaldırıyorum.

CUMARTESİ

Bu sabah kendime günün ilk armağanını veriyor, ve Hotel Grande Bretagne’nın dünyaca ünlü GB Spa’sında bir ESPA Bali masajının tadını çıkarıyorum.

Yenilenmiş olarak günün ikinci keyifli aktivitesine geçiyorum: Alışveriş. Sayısız seçkin mağazalarıyla Kolonaki otelime birkaç adım mesafeden beni çağırıyor. Burada, Atina’nın tam merkezinde dünyanın en ünlü moda evlerinin tasarımlarını bulmak mümkün.

Dolup taşan paketlerimi otelin güler yüzlü konsi- yerjine teslim edip tarihi kentin tam kalbine, Monast- raki Meydanı’nı labirent gibi çevreleyen sokaklara yollanıyorum. Yasemin ve akasya çiçeklerinin tatlı kokuları yoğun tütsü kokularıyla ve Yunan yemeklerinin davetkar aromasıyla karışıyor. Her taşının kentin zengin tarihinden öyküler anlattığı dar sokaklarda manzara- lar, sesler ve kokular duyularımı harekete geçiriyor ve başımı döndürüyor.

Saat neredeyse 19:00 ve GB Yianni Hair Spa kuaför salonunda tazelenmek için hala vaktim var.

Gece oluyor ve Atina beni kendimden geçiriyor. Ak- şam yemeğimi tarihi otelin çatı katında, gurme Akdeniz mutfağı ve çarpıcı Acropolis manzarasıyla ünlü GB Roof Garden Restoran’da yiyorum. Arkadaşlarım bu canlı ve hareketli şehirde eğlenceli bir gecede bana katılmak için hevesle bekliyorlar. Son günlerde revaçta olan Agia Irini Meydanı’nda ve modası geçmeyen Psyrri ve Gazi bölgelerinde yeni açılan barların her biri ziyaret etmeye değer. Sonbaharın ilerleyen günlerine kadar dışarıda oturmanın mümkün olduğu kentin gece hayatı dinlen- dirici ya da hareketli Yunan ve dünya müzikleri eşliğinde hoş vakit geçirecek teraslar, küçük ve şirin meydanlar ile dolu. Bu hareketli Atina gecesinde, Yunanlıların tercih ettiği geleneksel buzuki müziğini tanınmış sanat- çılardan dinlemek ve sabaha kadar dans etmek üzere yerel halkın devam ettiği bir lokale gidiyoruz. Atina’nın kalbimin daha hızlı çarpmasına neden olmasının sebeplerinden biri de bu.

atina2

PAZAR

Gülümseyerek uyanıyorum. Atina bunu bana hep yapıyor. Yatakta Syntagma Meydanı’na karşı nefis bir kahvaltı yapıyorum. Aşağıda Meçhul Asker Anıtı’nın nöbet değişim merasimi devam ediyor.

Çabucak giyinip kendimi tarihin kollarına bırakmak üzere dışarı atıyorum. Ünlü Parthenon mermerlerinin yanısıra bir çok sanat harikasına ev sahipliği yapan Acropolis Müzesindeki eserlerden etkilenmemek mümkün değil.

Oradan Acropolis’e, sonra aşağıya, tarihi Agora’ya ve sonra da Thission Mahallesi’ne geçiyorum. Güneş gökyüzünde iyice yükseliyor ve semtte yer alan gele- neksel tavernalardan birinde birkaç meze eşliğinde bir-iki kadeh ouzo ile yenilenmenin zamanı geliyor.

Akşamüzeri otele dönmeden önce “Ulusal Bahçeler’de” yemyeşil ağaçların gölgesinde oturup serinletici bir frappe yudumluyorum.

Taksimin gelip beni alarak bu 48 saatlik kaçamağı sonlandırmadan hemen önce sevdiklerime hediye götürmek için birkaç şişe seçkin Yunan şarabı, çikola- ta ve kurabiyeler, ev yapımı reçeller ve ballar almak üzere Hotel Grande Bretagne’da yer alan GB Corner Concept Store’a uğruyorum. Birkaç dakikamı da King George’un girişindeki KG Perfumes & More mağazasın- dan seçkin ve özgün parfümlerden almaya ayırıyorum.

Hava alanında check-in yaparken valizlerim dolu ve ben de kendimi tamamlanmış hissediyorum. Uçağım yıldızlı gök yüzünde yol alırken gözlerimi kapatıp gü- lümsüyorum.

Atina’ya şükranlarımı sunuyorum. Tekrar gelmek üzere kendime söz veriyorum.

Atina Yolcusu