Belgrad, son zamanlarda “Vizesiz Balkanlar” turu yapmak isteyen bir çok seyahatseverin uğrak noktası oldu. Balkanlar’ın parlayan yıldızı olarak biliniyor

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor, iki milyon nüfusuyla Balkanlar’ın en büyük şehirlerinden biri olan kentte, Sırbistan’ın yüzde 25’i yaşıyor. Adı Beograd’dan geliyor, yani Beyaz Şehir.

Bugünkü Belgrad, yemyeşil parkları ile göz dolduran çok güzel bir şehir. İstanbul’da şehrin dört bir yanında nasıl deniz var ise Belgrad’da da nehirvar. Şehrin tarihi merkezine Stari Grad, yeni yerleşim yeri ise Novi Beograd deniyor. Bu iki bölgeyi birbirinden Sava Nehri ayırıyor.

Belgrad tam iki nehrin birleşimine kurulmuş çok güzel bir kent. Bir tarafta şehri ikiye ayıran Sava Nehri, diğertarafta daha büyük olan Tuna Nehri ile Kale Megdan’ın hemen önünde birleşiyor. Belgrad’ın simgelerinden Belgrad Kalesi de işte bu iki nehirlerinin buluştuğu yerde kurulu.

Sırbistan, Türkiye’nin komşusu olmasa da oldukça yakın bir ülke. İstanbul – Belgrad arası uçak ile 1 saat 20 dakika. Belgrad, belki de çoğu ilimizden daha yakın İstanbul’a.

Burada duyacağınız Türkçe konuşmalarının sayısı sizi şaşırtmasın.

ATLASGLOBAL PAZARTESİ, ÇARŞAMBA, CUMA VE PAZAR OLMAK ÜZERE HAFTANIN 4 GÜNÜ BELGRAD’A UÇUYOR. AYRICA BELGRAD’IN 5 NOKTASINA ÜCRETSİZ SERVİSLERİ BULUNUYOR.

Detaylı Bilgi İçin: www.atlasglb.com

 

Belgrad, kısa uçuş mesafesi, vize gerekmemesi, pahalı bir ülke olmaması, tarihi alanların çokluğu ve sosyal hayatının hareketliliği ile kısa tatiller için Türklerin en popüler rotalarından biri.

Sırplar, milliyetçi ama Türkler’e karşı bir o kadar da sıcak kanlılar. Tüm Balkanlar da olduğu gibi burada da Türk dizileri furyası esiyor. Bu yüzden Türklere eskisinin aksine çok pozitif yaklaşıyorlar.

Sırplar Hıristiyan Ortodoks, konuştukları dil ise Sırpça. Bu ülkeye Türk vatandaşları vize almadan girebiliyorlar. Sırbistan yeşil bir ülke. Tuna Nehri ülkeye ayrı bir güzellik katıyor. Para birimleri Sırbistan Dinarı. 1 Euro 122 Dinar ve 1 USD ise 107 Dinar. Asgari ücret 300-400 Euro civarında.

Belgrad, Avrupa’da Türklerin en az yaşadığı şehirlerden biri. Ülkede 300 civarında Türk yaşıyor ve 20-30 tane de Türk firması mevcut.

Bu şehir 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilmiş. Şehirde aradan geçen yıllara rağmen hala Osmanlı eserlerini görmek mümkün.

Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi. Ama buna rağmen sokakları eski görünmesine rağmen her daim canlı. Özellikle genç nüfusun enerjileri ile meydanları doldurduğu, yaşlıların sakince sokaklarda dolaştığı, ailelerin parklarda dinlendiği biryer.

Belgrad’ın bir çokyapısı 19. yüzyıldan ve Art Nouveau etkileri taşıyor. Bir çok yapıda ve sokakta, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan izlerini görüyorsunuz.

Resmi dilin Sırpça olduğu Sırbistan’da, İngilizce bilen pekfazla kişi yok. Sırbistan, Türkiye’nin 10’da 1’i kadar bir ülke.

Biraz Tarih

Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp egemenliğine giren şehir, 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine geçti ve devletin Avrupa’daki topraklarına kıyasla tüm Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri oldu.

Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar görmüş ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçmiş. Kentin Sırbistan’ın başkenti ünvanını tekrarkazanması Sırp isyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kalmış ve 1918’de Avusturya-Macaristan imparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça hâlinde varlığını sürdürmüş. 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü.

Belgrad’da Yeme İçme

Belgrad’ın en güzel cafe ve restoranları Skadarlija Caddesi’nde bulunuyor. Buradaki Dva Jelena (Çift Geyik) restoranı, akşamları canlı müzik eşliğinde nefis Sırp yemekleri menüsüyle hizmet veren bir mekan. Mutlaka gitmeden önce rezervasyon yaptırın.

Pek çok gezgine göre Belgrad, Avrupa’nın en iyi gece hayatı destinasyonlarından biri. Çoğu mekan haftanın hergünü sabah 4 civarına kadar, hafta sonu ise 6’ya kadar açık.

Çorba, Tranzit, Stefan Braun, Plastic, Beton, Tilt, Brankow gibi kulüpler, en ünlüleri… Splavovi, gündüz cafe, akşam ise çılgın partilere ev sahipliği yapıyor. Caz deneyimleri için ise Akademski’de Plato Bar, Santiceva’da Ptica ve Vrtlarska’da Hemingvejtavsiye edilebilir.

Sırplar’ın damak tatları bize yakın. Kebap, yani Cevapi (Cevapcici), Sarma, Musakka gibi yemeklerin olduğunu görünce insan şaşırıyor. Ama özellikle etleri tadılmalı. Ayrıca yerel yemekleri Pljeskavica (köftenin büyük hali) ve Karajorjeva (şnitzel) de oldukça lezzetli.

Sırplar, meyhane tarzı yemeklere bayılıyorlar. Sırp müzikleri eşliğinde hem yemekyemek hem de eğlenmek çok popüler. Sava Nehri kenarında bulunan restoranlarda, deniz ürünleri de deneyebilirsiniz.

Belgrad’da envai çeşit bira tadabilirsiniz. Türk kahvesi (Domaca Kafa) ve rakı (Rakiya, erik ve vişne aromalı olabiliyor).

 

GÖRÜLECEK YERLER

KALEMEGDAN (KALE MEYDAN) Türkçe adı ile “Kale Meydan”, içinde Belgrad Kalesi’ni ve muhteşem güzellikte bir parkı barındırıyor.

AZİZ SAVA KATEDRALİ Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi olan St. Sava, Vracar Platosu’nda, OsmanlI’daki Sinan Paşa tarafından 1595’te Sava’nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan bu yapı, Belgrad şehir merkezinde yar alıyor.

BELGRAD CUMHURİYET MEYDANI Halkın “At meydanı” olarak tabir ettiği ve Taksim Meydanı’nı andıran bir buluşma noktası. At heykelinin üzerindeki kişi Sırp Prensi III. Mihailo bir eliyle İstanbul’u işaret ediyor. Osmanlılar’ın Sırbistan’daki denetimine son veren kişi bu ve anısına da bu heykel yaptırılmış.

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ Alışveriş mekanları, eğlence mekanları, cafe ve görkemli binaları ile şehrin ana caddelerinden biri.

STRAHİNJİCA BANA SOKAĞI (SİLİKON VADİSİ) Tarihte bu bölge, insanların süslenip kendini göstermek istediği bir sokak olduğu için bu isimle çağırılıyor. Savaş sonrası silikonlu kadınların, fuhuş yapmak için geldikleri bir yerdi burası. Savaş sonrası insanlar en şık halleriyle kendini burada gösterse de, isim ağızlara yerleşmiş.

NİCOLA TESLA MÜZESİ Sırp asıllı Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Kullandığı cihazlartanıtılıyorve size deneyler yaptırılıyor.

NARODNİ MUZEJ (ULUSAL MÜZE) Ulusal Müze olan Narodni, Belgrad’ın en önemli müzesi olarak biliniyor.

ISTORİJSKİ MUZEJ SRBİJE (SIRBİSTAN TARİHİ MÜZESİ) Tarihsel sıra ile Sırp ayaklanmalarının örnekleri görülebilen, eski bir prensin evinin dönüştürülmesiyle oluşmuş saray.

ZEMUN Modern Belgrad’ın merkezi… Lamartine Anıtı, Üniversite, Kiliseler ve park bölgenin görülmesi gereken yerleri.

ADA CİGANLİJA Hareketli ve dinamik bir ada… Sosyal aktiviteleri, su ve spor etkinlikleri gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Belgrad gecelerini yaşamak isteyenler için de ideal adres.

STARİ DVOR(ESKİ SARAY) Şehrin en görkemli yapılardan biri. Diğer yapılara oranla biraz daha modern olduğunu söyleyebilirim.