Belgrad, son zamanlarda vizesiz Balkanlar turu yapmak isteyen bir çok seyahatseverin uğrak noktası oldu. Balkanlar’ın parlayan yıldızı olarak biliniyor. Özellikle de gece hayatı ve her daim canlı olan caddeleri ile yeni yıla girmek için ideal bir destinasyon olabilir. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yılbaşı kutlamaları, saatler ilerledikçe kentin tüm sokaklarına yayılıyor ve ertesi güne de sarkıyor.

Belgrad Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. İki milyon nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beograd’dan geliyor, yani Beyaz Şehir.

Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi. Ama buna rağmen sokakları eski görünmesine rağmen her daim canlı. Özellikle genç nüfusun enerjileri ile meydanları doldurduğu, yaşlıların sakince sokaklarda dolaştığı, ailelerin parklarda dinlendiği bir yer. Ve gerçekten çok ucuz…

Belgrad’ın bir çok yapısı 19. yüzyıldan ve Art Nouveau etkileri taşıyor. Bir çok yapıda ve sokakta, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan izlerini görüyorsunuz.

Resmi dilin Sırpça olduğu Sırbistan’da, İngilizce bilen pek fazla kişi yok. Sırbistan, Türkiye’nin 10’da 1’i kadar bir ülke. Sırbistan para birimiyse, Sırp Dinarı ve 1 dolar yaklaşık 114 Sırp Dinarı civarında.

BİRAZ TARİH

Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp egemenliğine giren şehir, 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine geçti ve devletin Avrupa’daki topraklarına kıyasla tüm Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri oldu.

Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar görmüş ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçmiş. Kentin Sırbistan’ın başkenti ünvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kalmış ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça halinde varlığını sürdürmüş. 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü.

BELGRAD’DAYEME İÇME

Belgrad’ın en güzel cafe ve restoranları Skadarlija Caddesi’nde bulunuyor. Buradaki Dva Jelena (Çift Geyik) restoranı, akşamları canlı müzik eşliğinde nefis Sırp yemekleri menüsüyle hizmet veren bir mekan. Mutlaka gitmeden önce rezervasyon yaptırın.

Pek çok gezgine göre Belgrad, Avrupa’nın en iyi gece hayatı destinasyonlarından biri. Çoğu mekan haftanın her günü sabah 4 civarına kadar, hafta sonu ise 6’ya kadar açık.

Çorba, Tranzit, Stefan Braun, Plastic, Beton,Tilt, Brankowgibi kulüpler, en ünlüleri… Splavovi, gündüz cafe, akşam ise çılgın partilere ev sahipliği yapıyor. Caz deneyimleri için ise Akademski’de Plato Bar, Santiceva’da Ptica ve Vrtlarska’da Hemingvej’i tavsiye edilebilir.

Sırplar’ın damak tatları bize yakın. Kebap, yani Cevapi (Cevapcici), Sarma, Musakka gibi yemeklerin olduğunu görünce insan şaşırıyor. Ama özellikle etleri tadılmalı. Ayrıca yerel yemekleri Pljeskavica (köftenin büyük hali) ve Karajorjeva (şnitzel) de oldukça lezzetli.

Sırplar, meyhane tarzı yemeklere bayılıyorlar. Sırp müzikleri eşliğinde hem yemek yemek hem de eğlenmek çok popüler. Sava Nehri kenarında bulunan restoranlarda, deniz ürünleri de deneyebilirsiniz.

Belgrad’da envai çeşit bira tadabilirsiniz. Türk kahvesi (Domaca Kafa) ve rakı (Rakiya, erikve vişne aromalı olabiliyor).

 

GÖRÜLECEK YERLER

KALEMEGDAN (KALE MEYDAN) Türkçe adı ile “Kale Meydan”, içinde Belgrad Kalesi’ni ve muhteşem güzellikte bir parkı barındırıyor.

AZİZ SAVA KATEDRALİ Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi olan St. Sava, Vracar Platosu’nda, Osmanlı’daki Sinan Paşa tarafından 1595’te Sava’nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan bu yapı, Belgrad şehir merkezinde yar alıyor.

BELGRAD CUMHURİYET MEYDANI Halkın “At meydanı” olarak tabir ettiği ve Taksim Meydanı’nı andıran bir buluşma noktası. At heykelinin üzerindeki kişi Sırp Prensi III. Mihailo bir eliyle İstanbul’u işaret ediyor. Osmanlılar’ın Sırbistan’daki denetimine son veren kişi bu ve anısına da bu heykel yaptırılmış.

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ Alışveriş mekanları, eğlence mekanları, cafe ve görkemli binaları ile şehrin ana caddelerinden biri.

STRAHİNJİCA BANA SOKAĞI (SİLİKON VADİSİ) Tarihte bu bölge, insanların süslenip kendini göstermek istediği bir sokak olduğu için bu isimle çağırılıyor. Savaş sonrası silikonlu kadınların, fuhuş yapmak için geldikleri bir yerdi burası. Savaş sonrası insanlar en şık halleriyle kendini burada gösterse de, isim ağızlara yerleşmiş.

NİCOLA TESLA MÜZESİ Sırp asıllı Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Kullandığı cihazlartanıtılıyorve size deneyler yaptırılıyor.

NARODNİ MUZEJ (ULUSAL MÜZE) Ulusal Müze olan Narodni, Belgrad’ın en önemli müzesi olarak biliniyor.

ISTORİJSKİ MUZEJ SRBİJE (SIRBİSTAN TARİHİ MÜZESİ) Tarihsel sıra ile Sırp ayaklanmalarının örnekleri görülebilen, eski bir prensin evinin dönüştürülmesiyle oluşmuş saray.

ZEMUN Modern Belgrad’ın merkezi… Lamartine Anıtı, Üniversite, Kiliseler ve park bölgenin görülmesi gereken yerleri.

ADA CİGANLİJA Hareketli ve dinamik bir ada… Sosyal aktiviteleri, su ve spor etkinlikleri gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Belgrad gecelerini yaşamak isteyenler için de ideal adres.

STARİ DVOR(ESKİ SARAY) Şehrin en görkemli yapılardan biri. Diğer yapılara oranla biraz daha modern olduğunu söyleyebilirim.

HOTEL MOSKVA Şehrin simgelerinden birisi. Lobisinde kahve içmek için uğrayın. Bu otel bugüne kadar bir çok ünlü ismi de ağırlamış olmakla tarihe geçmiş.