Bentley Motorsport, 2018 motor sporları sezonu için şu anda geliştirilme aşamasında olan tamamen yeni Continental GT3 yarış otomobilini tanıttı.

İkinci nesil Continental GT3, aralarında Le Mans şampiyonları 4,5 Litre, Speed 6 ve Speed 8 otomobillerinin de yer aldığı, büyük beğeni toplayan motor sporları serisine katılan en yeni özel yarış otomobili. Dünyanın dört biryanındaki 528 yarışta 120 defa podyuma çıkan ve 45 birinciliğe sahip olan birinci nesil Continental GT3, dayanıklılık alanında şampiyon bir yarış otomobili olduğunu kanıtladı.

Yeni Continental Gt3

Bu yeni otomobilin geliştirilme süreci, Bentley’in motor sporları teknik partneri M-Sport’taki tasarımcılarve teknisyenlerle birlikte, Bentley Motorsport’un Crewe’deki kendi ekibinde yer alan mühendisler tarafından yürütüldü.

Tamamen Continental GT yol otomobiline dayanılarak geliştirilen yeni Continental GT3, bu otomobilin büyük ölçüde alüminyum olan yapısını temel alarak, 1300 kg’dan çok daha düşük olan, yarışa uygun bir ağırlık sağlıyor ve yarış için ideal bir ağırlık dağılımı elde edilmesine yardımcı oluyor.

Yarışlarda kendini kanıtlamış olan ünlü 4,0 litre Bentley çift türbo V8’in yeniden geliştirilmesiyle ortaya çıkan motor, tamamen yeniden tasarlanmış bir kuru karterli sistem ve tamamen yeni bir emme ve egzoz sistemi içeriyor. 550 HP’yi asan sınırsız güç.

Rüzgar tünelinde hazırlanan ve yol otomobilinin şekline dayanılarak tasarlanan dış aerodinamik yüzeyler, ilave bastırma kuvveti sağlamak için aerodinamik cihazlarla kaslı dış panelleri güçlendiriyor. Continental GT3’e özel olarak hazırlanan, tamamen yeni süspansiyon ve fren sistemleri sunuluyor.

Sampiyonluk sahibi atasının yerini almak için altı aylık bir test programına başlayan yeni yarış otomobili, İngiltere, Fransa ve Portekiz’deki test çalışmalarını tamamladı. Önümüzdeki geliştirme çalışmaları, 24 saatlik dayanıklılık yarışı simülasyonlarını içeriyor.