Sırbistan’ın başkenti Belgrad; tarihi dokusu, canlı gece hayatı ve kültürel zenginliğiyle mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biri. Üstelik, Türk vatandaşları Sırbistan’a vizesiz . girebiliyor. İstanbul’dan aktarmasız kısa bir uçuşla Belgrad Nikola Tesla Havalimam’na varabiliyorsunuz.

Balkan ve Avrupa tarzlarını harmanlayan benzersiz karakteriyle, her geçen gün adını biraz daha fazla duyuruyor. Özellikle de Türkiye’de! Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz Belgrad’ın cazibesi, fiyatların diğer Avrupa kentlerine göre daha uygun olması sayesinde artıyor.

Yaklaşık 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, 1918 ile 2003 yılları arasında farklı isimlerdeki Yogoslavya’nın başkentiydi. Ardından 2003 – 2006 yılları arasında Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentiydi. Sonrasında, 2006 yılında Karadağ’ın ayrılmasından sonra kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti oldu Belgrad. Balkanlar’ın en büyük kenti Belgrad, tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı oldu. 15. yüzyıl ortalarında başlayan akınların sonunda 1521 yılında Osmanlı hakimiyetine giren kentte, yüzyıllar boyunca işgaller ve ayaklanmalar hiç durmamış. 1882’de Sırbistan Krallığı’nın kurulmasıyla özerkliğin ilan edilmesi ve 1. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, Kasım 1914’te Avusturya-Macaristan imparatorluğu’nun kenti ele geçirmesi ise Belgrad tarihinin önemli dönüm noktaları.

1929’da Yugoslavya Krallığı’nın kurulması, 2. Dünya Savaşı sırasında, 1941’de kentin Nazi Almanya’sı, İtalya Krallığı, Macaristan ve Bulgaristan kuvvetleri tarafından işgali, 1944’te Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizanları tarafından Almanlar’dan geri alınması, 1945’te Tito’nun önderliğinde Yugoslavya Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ve yakın tarihte yaşanan Yugoslavya iç Savaşı… Bütün bu mücadeleler, Belgrad’ı hırpalamış ve ağır bedeller ödenmesine sebep olmuş.

Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60 kilometrelik kısmı, Sava nehrinin de 30 kilometrelik kısmı Belgrad sınırları içerisinde yer alıyor, iki nehrin üzerinde 16 tane ada ve adacık bulunuyor.

Belgrad’ın nüfusu yaklaşık 2 milyon. Sırbistan nüfusunun 8.5 milyon olduğu düşünülürse, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 23’ü başkentte yaşıyor demektir.

 

Nerede kalmalı?

Kent iki kısımdan oluşuyor. Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Eski Belgrad veya Eski Şehir (Stari Grad). Yeni Belgrad (Novi Beograd) bölgesinde daha çok zincir oteller, lüks sınıfına giren otelleri bulabilirsiniz. Hyatt Regency Belgrade, Crovvne Plaza Hotel, Holiday Inn gibi oteller bu bölgededirler. Yeni Belgrad, ayrıca geniş caddeleri, alışveriş merkezleri, sinema kompleksleri, spor alanları ve büyük parkları ile rahat bir yerleşim yeridir. Eski Şehir’e uzaklığı yaklaşık 2 km’dir. Toplu taşıma yada taksi ile 24 saat Eski Şehir’e (Stari Grad) kolaylıkla gidebilirsiniz, iki bölgeyi, üzerlerinde 17 köprü barındıran Sava ve Tuna nehirleri ayırıyor. Her iki nehri ve muhteşem Yeni Belgrad manzarasını en iyi Kalemegdan’dan görebilirsiniz.

 

Ucuz Fiyatlar

Belgrad, adım attığınız andan itibaren zaman yolculuğuyla 90’lara gelmişsiniz hissi veriyor. Fiyatlarda da benzer bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. Avrupa’nın geneline ve Türkiye’ye göre restoranlar ve marketler oldukça ucuz. Ülkede avro yerine, Sırp dinarı kullanılıyor.

Belgrad’da ünlü mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Tesla, Sırp kökenli bir bilim adamı olduğu için, havalimanına adım attığınız andan itibaren her yerde Tesla ismini görmeye hazırlıklı olun.