Laponya’nın Finlandiya’da kalan bölümünün başkenti Rovaniemi, son yıllarda Avrupa’nın en popüler kış tatil destinasyonlarından biri oldu. Laponya, Kuzey Kutup Dairesi’nin içerisinde Finlandiya, İsveç ve Norveç’in kuzey kesimlerinin olduğu bölgenin genel adı. Ancak bunların içerisinde en renkli olanı Finlandiya’nın kuzeyindeki Laponya’nın başkenti Rovaniemi. Noel Baha’nın evi olarak kabul edilen Rovaniemi, bir masal kenti gibi.

 

Rovaniemi’nin dört mevsim , özellikle de bilinenin aksine yaz ayları için de harika bir tatil kaçamağı sunduğunu belirterek başlayalım yazımıza. Bu büyülü şehir, Finlandiya Laponyası’nın 19. yüzyıldan beri ticari merkezi olmuştur.

Lapland, yani Türkçe adıyla Laponya, Kuzey Kutup Dairesi’ne verilen isim. Birkaç ülkenin topraklarına yayılmış olan bölge. Bir kısmı Norveç’de, bir kısmı isveç’de ve bir kısmı da Finlandiya’da yer alıyor. Rovaniemi, Finlandiya Laponya’sının başkenti ve aynı zamanda buradaki en büyük şehir. Laponya’da yaşayan bölgenin yerlilerine Sami (Soumi) deniyor. Bu insanların genelde en büyük geçim kaynağı ren geyikleri. Bölgede insan sayısından daha fazla geyik yaşıyor. Birçok büyük geyik çiftliği var. Her yıl yaz bitiminde doğadaki geyikleri yakalayıp sürülerine katıyorlar. Yakalanan geyikler çiftliklerde tutuluyor. Bu hayvanların bir kısmı turistlerin kızaklarını çekmekte kullanılıyor. Bu iş için kullanılanların büyük çoğunluğu daha güçlü oldukları için erkeklerden oluşuyor. Bir kısmı da yenmek üzere kesiliyor. Ren geyiklerinin her yıl boynuzları düşüyor ve sonra yeniden çıkıyor. Bu boynuzlardan yapılan pek çok hediyelik eşya Rovaniemi’de alıcılarını bekliyor. Derilerinden de bir müzik aleti üretiliyor. Yani geyikler pek çok amaç için kullanılıyor.

 

Buz Oteller

Laponya gibi soğuk bölgelerde son yıllarda moda olan ‘igloo’ formunda buz oteller var. Buraya kadar gitmişken bunlardan birini de ziyaret edebilirsiniz. Buzdan yapılan yataklar, duvarlardaki kabartmalar ve buz bar görülmeye değer. Ancak burada kalmak ister misiniz bilemiyoruz. Gece, gündüz oteldeki sıcaklık – 5 derecede tutuluyor. Bütün gece buzun üzerinde uyuyorsunuz. Altınızda elektrikli battaniye var ve postların üstünde yatıyorsunuz ama buna rağmen her yer buz gibi. Kaldığınız yerde banyo ve tuvalet yok. Bunun için ana binaya gitmeniz gerekiyor. Dolayısıyla çok konforlu bir konaklama olduğu söylenemez ama macera olsun diye kalmak isteyenler olabilir.

 

Noel Baba’nın Köyü

Noel Baba’nın kuzey kutbunda, hatta Rovaniemi’de yaşadığına inanıldığı için burada köyünü ve hatta evini inşa etmişler. Gerçekten de güzel bir ev bu. içinde de temsili bir Noel Baba var. isterseniz onunla fotoğraf çekilebiliyorsunuz. Kuzey kutup dairesinin koordinatları 66 32’ 35”. Bu koordinatlar burada işaretli. Sola bir adım attığınızda kuzey kutbuna girmiş oluyorsunuz. Tabii burası da iyi bir fotoğraf imkanı sunuyor.

 

Safari Keyfi

Laponya’nın Husky köpeklerinden de bahsetmeden geçemeyiz. Çok sevimli gözükseler de bir o kadar vahşi olduklarını yanlarına geldiğinizde anlıyorsunuz. Noel Baba’nın köyünde hem Ren geyiği hem de Husky’lerle safari turuna çıkabilirsiniz. Husky’lerin çektiği kızaklarla kısa süreli ama hızlı bir tur yapabilirsiniz. Ren geyikleri ile yaptığınız tur ise çok daha huzurlu ve uzun süreli olacaktır. Kızakları kullananlar yerel kıyafetler giymiş Samiler. Geyiklerle ormanın içlerine doğru girip bir beyazlık içinde seyahata başlıyorsunuz. Duyduğunuz tek şey geyiklerin çıkardıkları sesler. Gerçekten çok keyifli bir tur bu. Sadece Fin Laponya’sında 200.000 Ren geyiği bulunuyor ve hepsi kayıt altında.

 

Işıklar Altında

Biraz üşümeyi göze alıp akşamları ‘Aurora Borealis’ adı verilen kuzey ışıklarını görmek için açıklık alanlarda bekleyebilirsiniz. Hava açık olduğunda görme şansınız yüksek ancak garanti de değil. Bu ışıkları Eylül ile Nisan arasında görebilirsiniz ama görme şansınızın en yüksek olduğu aylar, Aralık, Ocak ve Şubat. Uzun, karanlık gecelerde kuzey ışıkları daha çok görülüyor. Genelde akşamları saat 2i:oo’den sonra görüldüğü söylense de buna pek itibar etmemek gerekiyor. Öncesinde ya da sonrasında da gerçekleşebilir. Bu olağanüstü gökyüzü olayını görmek için soğukta beklemek istemiyorsanız, ‘Northern Light Alarm’ şirketleri var. Günlük 10 – 20 Euro arası bir para vererek resepsiyondan aktivasyon kodunu alıyorsunuz. Işıklar çıkınca telefonunuza mesaj atıyorlar. Böylece çıkıp anında ışıkları gözleyebiliyorsunuz.

Müze ziyareti sevenler için Rovaniemi’nin içinde Arktikum Müzesi bulunuyor. Kutup ayısı ve geyik gibi kuzey kutbunda yaşayan hayvanların doldurulmuşlarını görebilirsiniz. Ayrıca Ranua hayvanat bahçesi de görmek isteyebileceğiniz bir yer. Burası Rovaniemi’ye yaklaşık 73 kilometre uzaklıkta. En çok ilgi çekenler kutup ayıları ve ren geyikleri.

Rovaniemi’de yapabileceğiniz bir başka aktivite de kar motorsikletine binmek. Bölgede bir çok göl var ancak sonbahar başlangıcında buraya kar yağıyor ve Nisan ortasına kadar hava sıcaklığı hep eksilerde kalıyor. Böyle olunca da etrafda bulunan bütün göller donuyor. Yılın 6, 7 ayında bu göllerin üzerindeki buzda kar motorlarına biniliyor. Genelde sabahları Rovaniemi köprüsünün altındaki gölde bu manzaraları görebilirsiniz.

Donmuş bir gölün üzerinde delik açıp balık tutmayı denediğiniz özel turlara da katılabilirsiniz. Ayrıca buzkıran gemisi ile buzullara gidip özel kıyafetlerle buzullarla kaplı denize girme turları da var. Cesareti olanlar deneyebilir.