Son zamanlarda klâsik tatil beldelerinin aksine,az kişi tarafından bilinen1 ya da yeni keşfedilmeye başlanan yerler tatilcilerin daha çok ilgisini çekmeye başladı. Büyük bir çoğunluk artık tatilinde denizle haşır neşir olmayı pek önemsemiyor diyebiliriz. Artık kültürel-tarihi ya da doğayla iç içe olunabilen destinasyonlar da ön plana çıkıyor. Bununla birlikte bakir kumsalları keşfetme arzusu da baş göstermeye devam ediyor elbette. Hal böyle olunca, bu yaz tatili için oluşturduğumuz rota tavsiyeleri de buna göre şekilleniyor. Sıraladığımız bu yerlerin bazılarını uzun bir yaz tatili için tercih edebileceğiniz gibi, tatiliniz dönüşünde günübirlik keşifler için de tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com editörleri, Türkiye’nin dört bir yanından ilgi çekici seyahat trendlerini derledi:

1. FARALYA

Yaz tatilini doğal ve tarihi zenginlerle içiçe geçirmek isteyenler için.biçilmiş kaftan Faralya. Aslında resmi ismi Uzunyurt ve Fethiye’ye bağlı bir bölge. 40-km’lik bir alan içerisinde yer alıyor ve sınırları içerine dahil olan güzellikler arasında da Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Likya Yolu’nun bir kısmı gibi bildiğimiz yerler bulunuyor. Likya Yolu yürüyüşçüleri tarafından Faralya son derece popüler bir yer. Son zamanlarda ise birbiri ardına açılan lüks butik oteller ile Faralya, pek çok insanın gözdesi konumunda yer almaya başladı. Özellikle nefes kesici manzaraları ve dingin ortamı ile yoga yapanların da tatil için tercih ettiği yerlerden biri diyebiliriz * Faralya için.

2. KUYUCAK KÖYÜ

Ülkemizin en yeni keşif noktalarından biri olan Kuyucak Köyü, görüntüsü itibari ile adeta Fransa’nın Provans bölgesindeki lavanta tarlalarını anımsatıyor. Gülleriyle meşhur olduğunu bildiğimiz İsparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan bu sıra dışı köy, sahip olduğu lavanta tarlaları ile ünlü. Zaten bu nedenle Lavanta Köyü olarak da anılıyor. Geçtiğimiz sene sosyal medyada fotoğraflarına sıklıkla rastladığımız Kuyucak Köyü, lavantaları dışında doğal taş sokakları ve kerpiç evleri ile de tatilinize farklı bir tat katabilir.

3. ÇUBUK GÖLÜ

Doğayla baş başa kalmak istediğinizde hiç düşünmeden çadırınızı kapıp gelebileceğiniz bir yeryüzü cenneti olan Çubuk Gölü, Bolu’nun Göynük ilçesinde 20 km mesafede yer alıyor. Samanlı Dağları’nın doğu ucunda varlığını sürdüren Çubuk Gölü, ufacık, şirin bir göl ve etrafı da sık ormanlarla kaplı. Hemen yanı başında kurulu olan köyün ismi ise Gölbaşı. Özellikle doğa yürüyüşçülerinin uğrak noktalarından biri olan Çubuk Gölü, yaz tatilinde farklı deneyimlere imza atmak isteyenlere önerebileceğimiz bir rota.

4. URLA

Urla, her daim bilinen bir ilçe olmasına rağmen, tatil için bir Çeşme kadar tercih edilmediği gerçeğini yadsıyamayız. Belki de bu yüzdendir ki yıllardan beri doğal dokusu hiçbir zaman bozulmadı Urla’nın. İzmir’e yaklaşık 40 km mesafede yer alan Urla, oldukça geniş bir kültür yelpazesine sahip. Doğa ve tarihin birbiriyle uyum içinde varlığını sürdürdüğü Urla’da, hem masmavi Ege Denizi’nin tadını çıkarabilir hem de civar köyleri keşfederek tatilinize farklı bir renk katabilirsiniz.

5. ÇIRALI

Hem doğayla baş başa olmak hem tarihe doymak hem de bol aktiviteli bir tatil yapmak istiyorsanız, bu yaz tatili için Çıralı’yı değerlendirmeye alabilirsiniz. 3,2 km uzunluğundaki kumsalı, masmavi denizi, portakal ve limon kokularının sindiği tertemiz havası, deniz kaplumbağaları, tarihi değerleri ve ismine sebep olan Yanartaş’ı ile Çıralı, Akdeniz’in en keyifli tatil duraklarından biri. Antalya’nın Kemer ilçesine sadece yarım saatlik mesafede yer alan bu cennet köşesinde, rengarenk bir yaz tatiline imza atabilirsiniz.

6. POKUT YAYLASI

Yaz tatilini yaylada geçirmek kulağa oldukça ilginç geliyordur. Halbuki bir kesim insan için bu durum oldukça sıradanlaştı bile. Artık insanlar tatillerinin küçük bir kısmında rotalarını farklı yönlere çeviriyorlar. Zira yazın sıcağında yaylaların tertemiz ve bol oksijenli serin havasında olma fikri bile oldukça güzel. Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 24 km uzaklıkta yer alıyor. 2050 rakımı ile nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapan Pokut Yaylası’nda geçireceğiniz 3 gün, size tahmin ettiğinizden çok daha iyi gelecek.

7. BOZBURUN

Kalabalık şehirlerin gürültüsü, dumanı ve kalabalığı bezdirmişken, doğal dokusu ve el değmemişliği ile Bozburun, çöldeki vaha gibi başlıyor hayalleri süslemeye. Daha çok sessiz ve sakin bir tatil arayışında olanlar tarafından tercih edilen Bozburun, Marmaris sınırları içerisinde bulunmasına karşın, Marmaris’in popüler ve kalabalık bölgelerine 50 km uzaklıkta yer alıyor. Akdeniz gezinti tekneleri olarak bilinen guletlerin yapım yeri de olan Bozburun, kendini dış dünyadan bir süreliğine soyutlamak isteyenleri kucaklayan küçük bir sahil beldesi olarak keşfedilmeyi bekliyor.

8. BERGAMA

Tarih meraklılarını fazlasıyla tatmin edecek bir destinasyon olan Bergama, İzmir’in sahip olduğu nadide bir mücevher niteliği taşıyor. Zira burada yüzyıllar öncesinden bizlere miras kalmış koskoca bir tarih yaşıyor. Her köşesi geçmişin farklı bir bölgesine ayna tutuyor, sokakları ise derin bir saygıyı hak ediyor. Tertemiz bir hava ve doğal zenginlikler de işin içine girince, Bergama unutulmazlar arasına girmeyi başarıyor. Bergama, Ege tarafında tatile gideceklerin mutlaka görmek için fırsat yaratması gereken bir yer olarak listedeki yerini alıyor.

9. BAFA GOLÜ

Ülkemizin hayranlık uyandıran coğrafyalarından biri olan Bafa Gölü, Muğla’nın Milas ilçesinde varlığını sürdürüyor. Olabildiğince sakin atmosferi, tarihi zenginlikleri ve dilden dile dolaşan efsaneleri ile Bafa Gölü, çok sayıda kamp alanına, kuş gözlem sahasına ve yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapıyor. Tarihi varlıklarından biri olarak dikkat çeken Heraklia Antik Kenti’nin de bulunduğu Bafa Gölü’nde yüzmeye elverişli alanlar da yer alıyor.

10. DOĞANBEY KÖYÜ

Ülkemizin en ilginç noktalarından biri olarak nitelendirebileceğimiz Doğanbey Köyü, henüz keşfedilmemiş güzelliklerimizden biri. Aydın’ın Söke ilçesinde varlığını sürdüren ve ilçe merkezine 36 km mesafede yer alan Doğanbey Köyü, aslında bir Rum köyü. Samsun Dağı’nın güney yamacında bulunan bu sakin köy, dingin atmosferi ile huzur arayanların mutlaka uğraması gereken bir köy. Eski ismi Domatia olan Doğanbey Köyü, özellikle günübirlik ya da 2 günlük kaçamaklar için son derece ideal bir rota.