1990’lı yılların topmodeli Cindy Crawford’ın kendine benzeyen kızı Kaia bu yıl 16 yaşına bastı ve New York Moda Haftası’nın “it girl”ü olarak karşımıza çıktı. Milano ve Paris’te de Chanel ve Prada gibi pek çok defilede de gözler onun üzerindeydi.

Bu yıl ünlü modacı Gianni Versace’nin Miami Beach’de günün ortasında hunharca öldürülüşünün 20. yılı… Tasarımcının ölümü bu yıl yeniden gündeme taşındı. Ryan Murphy’nin FX ekranında yayınlanan American Crime Story belgesel/dizisinin birsonraki sezonu, bu cinayeti konu alacak (ilk sezon OJ Simpson davasını işlemişti).

Tasarımcı Donatella Versace, İlkbahar 2018 defilesini ağabeyi Gianni Versace anısına Milano’nun Triennale müzesinde gerçekleştirdi. Amacı, ağabeyinin ilham aldığı şeyleri ve tasarımlarını hatırlamaktı. Onun ölümünden çok hayatına dikkatleri çekmek istemişti.

Donatella Versace, şirketin yaratıcı direktörlüğünü devraldıktan sonra ilk defa koleksiyon arşivlerini incelemeye aldı. Gianni’nin ikonik tasarımlarını yarattığı 1991-1995 yıllarını ziyaret etti. Ve bu dönemde yaratılan tüm ikonik tasarımları Donatella Versace yeniden yorumladı. Kare omuz ceketler, bluzlar, taytlar, tayt tulumlar, korseler, trençkotlar, maksi etekler, yüksek bel jeanler, bel çantaları, logolu t-shirtler ve taşlı stiletto çizmeler… Hepsi koleksiyonda yerlerini buldu. Koleksiyonu podyumda sunmak da 1990’lı yılların topmodellerine düştü. Cindy Crawford, Naomi Campbell, Carla Bruni, Claudia Schifferve Helena Christensen, George Michael’ın “Freedom” şarkısının nakaratı eşliğinde podyumda boy gösterdi.

Cindy Crawford’ın 16 yaşındaki kızı Kaia Gerber de annesinin yanı başında podyumdaki yerini almıştı. Versace İlkbahar Yaz 2018 defilesi, Kaia Gerber’ın bu sezon yer aldığı defilelerden sadece biriydi. Defilenin gerçek yıldızlarıysa annesi Cindy Crawford’un aralarında bulunduğu go’lı yılların topmodelleriydi. Donatella Versace, onlarla show’un kapanışını gerçekleştirdi.

Kaia Gerber’ın özellikle dikkat çektiği defilelerden biri NewYorkModa Haftası’ndaki Calvin Klein defilesiydi. Raf Simmons’ın, Calvin Klein tasarım ekibinin başına geçmesinden sonra ilk koleksiyonu olmasından dolayı, defile büyük bir merakla bekleniyordu. Ve podyumun yıldızı kesinlikle Kaia Gerber oldu.

“Ben defileye gitmedim ama videosunu izledim. Kızım gerçekten harikalaryarattı” diyor Kaia’nın babası Rande Gerber. “Modelliğin, yapmak istediği birşey olduğunu biliyorum ve bu yüzden ona destek olmak istiyorum. Onun örnek alacağı harika biri var” diye de ekliyor.

Öte yandan, Cindy Crawford kızını izlemek üzere Calvin Klein defilesinde ön sırada, 18 yaşındaki manken oğlu Presley Gerber ile birlikte oturuyordu. “Kaia artık 16 yaşında ve bu işi yapacak kadar büyüdü. Defilede çok rahattı, onunla gurur duyuyorum” dedi.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi topmodellerinden biri olarak kabul edilen Cindy Crawford’ın kızına verdiği tavsiyeler neydi?

“Kızıma, ilk garsonluk işini aldığında oğluma verdiğim tavsiyeleri verdim. Geç kalma, kibar ol, profesyonel ol, senden isteneni yap ve telefonuna yapışma!” 18 yaşındaki Presley de mankenlikyapıyor. Son olarakda Madison Beer’in “Dead” isimli müzik videosunda yer aldı. Ama kamera karşısında poz vermek, kendini ifade etmekgibi şeyleri benim ona ya da herhangi birine öğretmem çok zor. Bunlar içten gelen şeyler” diyor Cindy Crawford.

Kaia Gerber İlkbahar Yaz 2018 sezonunda dört moda haftasında birden yeraldı. NewYork, Londra, Paris ve Milano’da önemli defilelerde yeraldı. Kiminin açılışını, kiminin de kapanışını gerçekleştirdi. Ve birkaç hafta içinde, bugüne kadar Cindy Crawford’a çok benzeyen kızı olmaktan, moda haftalarının yeni “it girl”ü olmaya terfi etti. Versace ve Calvin Klein defileleri haricinde, Prada, Miu Miu, Chanel, Fendi, AlexanderWang gibi markalar için de podyumda yürüdü.