Henüz bu denli fenomen değilken, daha doğrusu yeni yeni popüler olmaya başlamışken çıkmıştım Doğu Ekspresi yolculuğuna. 2015 yılının Nisan ayında, İstanbul’da baharı iliklerimize kadar hissederken, Kars’ta irice karlar yağmaya devam ediyordu. O dönemler Kars’ı keşfetmek şaşırtıcı karşılandığı için tren bileti bulmak konusunda hiçbir şekilde zorluk yaşamamıştık tabii.

Doğu Ekspresi, ülkemizde var olduğu için kendimizi çok şanslı hissetmemiz gereken bir macera bana kalırsa. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz ve türlü hikayeleri barındıran o kompartımanlı tren, nasıl oldu da böylesine bir serüven halini aldı?

Nasıl oldu da, eskiden bir yerden başka bir yere gitmek için kullanılan sıradan bir tren iken, şimdilerin en gözde, en fenomen ve en bilet bulunmaz maceralarından birine dönüştü? Bunda sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır elbette. Ancak Doğu Ekspresi’nin sunduğu güzellikleri ve Kars’ın sanıldığından çok daha güzel bir şehir olmasını da görmezden gelmek haksızlık olur diye düşünüyorum.

 

24 Saati Aşkın Bir Yolculuğa Hazır Olun

Sizi bir konuda temin etmek isterim ki, hiç sıkılmayacağınız bir 24 saat geçireceksiniz. Hatta koskoca 1 günün nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Kendinizi yorgun hissetmeyeceğinizi de garanti edebilirim. Ülkemizde belki de çok az yerde rastlayacağınız olağanüstü manzaralar eşliğinde, ilginç hikayeler dinleyerek yapacağınız bu yolculuk, hayatınızın en unutulmaz maceraları arasına girecek.

 

Faydalı Olacak Birkaç İpucu

Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve son durağı da Kars Tren Garı. Ara durakları ise Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Duraklarda çok uzun süre durduğunu söylemem, genellikle yolcularını bırakıp-alıp yoluna devam ediyor. Dolayısıyla diğer şehirleri gezme gibi bir şansınız ne yazık ki yok. Her gün saat 18.00’de Ankara’dan hareket eden tren, bir aksilik çıkmazsa ertesi gün 18.30’da Kars’a varmış oluyor. Aksilikten kastım da, kimi durumlarda rötar yapabiliyormuş, ancak ben, yolculuğumda böyle bir şey yaşamadım. Ki vagon görevlisi de son 3-4 yıldır böyle bir gecikmenin yaşanmadığından bahsetmişti.

Biletleri ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr adresinden temin edebileceğiniz gibi, TCDD gişelerinden de temin edebilirsiniz. Bilet fiyatları ise yolculuk yapacağınız vagona göre değişiyor. 2018 itibariyle pulman vagon 47 TL, örtülü kuşetli 63,50 TL ve yataklı vagon ise 2 kişi için kişi başı 117 TL olarak ücretlendirilmiş durumda. Tek kişi için ise single farkı alınıyor, o da 187 TL olarak belirlenmiş. 65 yaş üstüne %50 indirim uygulanıyor. Öğrencilere, gençlere ve en az 12 kişilik toplu alımlarda da %20 indirimden yararlanabiliyorsunuz. Eğer 2 kişiyseniz yataklı vagon oldukça ideal. 4 kişiyseniz de örtülü kuşetliyi tercih edebilir ya da 2 ayrı yataklı vagon alabilirsiniz.

Trende bir de yemekli vagon bulunuyor. Bir nevi restoran da diyebiliriz. 4’er kişilik masalar mevcut. Ancak Erzurum’a gelmeden hemen önce cağ kebabı siparişi vermenizi kesinlikle tavsiye edebilirim. Sipariş konusunda vagon görevlisi size yardımcı olacaktır. Tren,

Erzurum Garı’na yanaştığında cağ kebabınızı alıp, enfes Anadolu manzarasına karşı afiyetle yiyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile ilgili en merak edilen konulardan ikisi de valiz ve evcil hayvan durumu. Öncelikle valiz için ayrı bir bölümün bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Valiniz de sizinle birlikte seyahat ediyor anlayacağınız. Yataklı vagonda seyahat edecekseniz valiziniz pek sorun teşkil etmeyecektir. Evcil hayvan konusuna gelecek olursak; evcil hayvanınızla seyahat edebiliyorsunuz fakat bunun bazı şartları var. Öncelikle evcil dostunuz için de %50 indirimli bilet almanız gerekiyor. Bununla birlikte evcil hayvanınız ne yazık ki örtülü kuşetli ve yataklı vagonda değil, sadece pulmanda seyahat edebiliyor.