Kış aylarında bir yurt dışı tatili yapmayı düşünüyorsanız önerilerimize bir göz atın. Biri mutlaka sizin için…

 

1. AVUSTRALYA

Yılbaşı kutlamalarında, sıra dışı deneyim yaşamak isteyenlerin ilk adresi. Tüm dünyada ilk defa yeni yıla girme heyecanın yaşandığı kıta. Ayrıca dünyada yapılan kutlamalar arasında en renkli ve havai fişek şovlarının en görkemli izlenebildiği bir destinasyon.

Dünyada ilk yeni yıla girişi kutlamalarına aylar öncesinden hazırlanıp, bunu ciddi bir PR malzemesi ve ülke tanıtımı için fırsat olarak kullanıyorlar.

 

 

2. DUBAİ

Burj AI Arab, Burj Khalifa gibi karakteristik ve devasa yapıları ile son yılların popüler destinasyonları arasında. Elektronik ve tekstil alışverişi için de, uygun fiyatları ve kalitesi ile iyi bir tercih. Dünya üzerinde yapabileceğiniz en keyifli Çöl safarisini mutlaka deneyimleyim Metrelerce yükseklikteki kum tepelerinden 4×4 araçlarla kayarak inmek, gün batımını çölde seyretmek… Akşam yemeğinden kına yaptırıp, çöl kumlarında kayak veya ATV keyfi yaşamak paha biçilemez. Barbekü kebap ve çölün ortasındaki eğlence de unutulmaz.

 

 


3. LETONYA
Bu karda kışta Baltık ülkesi Letonya soğuk değil midir dediğinizi duyar gibiyiz! Evet tabii ki soğuk, ancak bazı coğrafyalar soğukta çok daha keyiflidir. Letonya’ya yapacağınız bir ziyarette buz tutmuş Daugava nehri kollarından birinde buzu kırıp, balık tutmaya ne dersiniz? Yurtdışı seyahatinde hem gezip görmek, hem de farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için ideal bir seçenek. Üstelik başkent Riga’ya sadece yarım saat mesafede balık tutma şansınız var. Bu arada önemli bir bilgiyi paylaşalım. Dünyada yılbaşı ağacının ilk süslendiği yer alan Letonya’nın Riga kentinde, her sene yılbaşı pek çok etkinlik olmakta ve Riga’nın meydanında yine dünyanın en büyük çam ağaçlarından da biri süslenmekte. Farklı deneyimler yaşamak isteyenler için ideal.

 

 

4. SRİ LANKA

Güler yüzlü, saf-temiz insanların ülkesi. Dünyada ilk defa Earl Grey tarafından 1.450 metre rakımlı Nuwara Eliyah bölgesinde çay yetiştirilmye başlanmış Eski adı Seylan olan, Sri Lanka Asya’nın, hatta dünyanın en güzel birkaç ülkesinden biri, ister çay toplama tecrübesi yaşamak için, isterseniz kış aylarında sıcacık iklimi ve mercan plajlarında denize girme imkanı için gidin. Hatta sokak lezzetlerine de hayran kalacağınızı en baştan belirtelim. Hz.Adem’in cenneten kovulduktan sonra dünyaya indirildiği tepe olan Sigiriya’daki Adam’s Peak ve Buda’nın dişinin olduğu Kandy’deki diş tapınağı en popüler yerleri. Kandalama’da otel odanızda ormandaki maymunlar zırplarken, doğayı ve maymunları seyrederken jakuzi keyfi yapma şansı… Kazıklar üzerinde balık tutan o meşhur balıkçıları da yakından görebilirsiniz.

 

 

5. TANZANYA

Kasım-Şubat arası belki de Tanzanya’da safari yapmak için en güzel zaman. Ülkemizde kış soğukları geldiğinde, üzerinizde bir tshirt elinizde fotoğraf makineniz ile sabahtan-akşama keyifli vahşi yaşam safarilerine çıkabilirsiniz. Tanzanya’da Serengeti Milli Park’ında gün doğumunda uyanıp, balon safarisini de mutlaka yapın. Balonlar ağaçların yanından süzülürken elinizi uzatsanız akbaba veya kartala değebilir, su aygırı ve aslanlar ile aranızda sadece 5-10 metre kalacak ölçüde alçalıp sıra dışı tecrübe yaşamak steyenler için ideal bir seçenek. Bugüne kadar hep şehir gezisi yapmış ancak hiç safari yapmamış olanlar, bu tavsiyemize kulak verin. iddia ediyoruz seneye de Kenya’ya gidebilirsiniz, safari deneyimi seyahat adına yapılabilecek en güzel deneyimlerden biridir.

 

 

6. LAPONYA

İsmi nedeniyle Japonya mı orası diye sorulara maruz kalsanız bile, burası Kuzey Avrupa’nın en keyifli coğrafyalarından biri. Aslen İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde kuzey ışıklarının (Aurora Borealis) seyredilebildiği bölgeye verilen isim. Türkiye’den Helsinki aktarmalı Rovaniemi’ye ulaşabilirsiniz. Her gün bir aktivite sizi bekliyor. Husky köpeklerinin kızakla çektiği bir safari, Ren geyiklerinin çiftliği ve Noel Baha’nın çizgi filmlerdeki gibi geyik kızaklarına binip dolaşma şansı. En güzel deneyimlerden biri de her tur için en az 1 saat Snow Mobile adı verilen kar üzerinde giden 1.500 CC motorlu devasa kar motosikletlerini, kar üzerinde kullanma keyfi. Şansınız yaver giderse, Kuzey Işıklarının sarı ve yeşil dans edişlerini de görebilirsiniz. Ayrıca Ren geyiklerinin yedikleri Blueberry ve RedBerry’lerden yapılma şekerli bitki çayları damağınızda ve dimağınızda unutulmaz tatlar bırakacak.

 

 

7. KHAOLAK

Phuket pek çoğunuzun bildiği veya gittiği bir ada olabilir. Khao Lak ise Phuket’e göre biraz daha elit ve Phuket’e sadece 1 saatlik mesafede. Khao Lak’ta Phuket’e göre çok daha az otel bulunuyor, konaklamak için en iyi seçenek JW Marriott Khao Lak. Plajı ve dünya mutfağından lezzetleri ile damak tadımıza da uygun seçenekler sunuyor. Plajının üzerinde kurduğu özel bölümde misafirlere denize karşı romantik yemek yeme imkanı sunuyor. Khao Lak’ta daha neler var neler! Alışveriş çok ucuz, üstelik yağmur ormanları, kano safari, bambular üzerinde nehir turu, Similan ve Tachai adalarında olağanüstü mercan plajları keşfetme şansı sunuyor. 1 hafta kalsanız sıkılmayacak kadar etkinlik bulunan Khao Lak’tan Phuket’e sadece 1 saatte ulaşıp, James Bond adası ve diğer etkinlikleri de yapabilirsiniz. Ancak emin olun Khao Lak ve çevresini ziyaret ettiğinizde, bir daha Phuket’e gitmem diyeceksiniz.

 

 

8. RUANDA

Son derece güvenli bir ülke. Dünyada nesilleri tükenme tehlikesi altındaki Gümüş Sırtlı Goriller’in ana vatanı. Dünyada sadece Ruanda, Uganda ve Kongo sınırındaki Virunga dağlık bölgesinde yaşayan toplam 700 kadar dağ gorili bulunmakta. Bu safari Kenya, Tanzanya ve Botswana gibi destinasyonlara nazaran çok başka. Zira daha bakir bir orman içinde palalı korucuların bambuları kesip size yol açtığı, silahlı askerlerin de her ihtimale karşı yanınızdan geldiği bir safari. Silah deyince korkmamak lazım, orman öyle bakir ki, Bufalo ve Fillerin de yaşam alanı, yoksa silah tedbiri goriller için değil. Tam tersi gorillere öyle bir ihtimam var ki, safariye çıkamdan önce nezle belirtisi olan müşteriye bile kusura bakma seni kabul edemiyoruz diyiveriyorlar. Yaklaşık 3 saat yürüyerek ısırganlar arasında çamurlara batarak gidilen safaride, 1 saat boyunca gorillerle sıra dışı bir deneyim yaşayacaksınız. Dünyada sayılı turistin yapabildiği bu safari kişi başı 750 USD… Ruanda’ya geldiyseniz, çay tarlalarını da ziyaret etmeyi atlamayın. Kahveleri de son derece leziz.

 

 

9. KÜBA – KARAYİPLER

Fidel Castro’dan sonra bozulabileceği düşünülen Küba henüz eski kimliğinden uzaklaşmadan, şimdi hemen keşfedilmen. Küba’ya artık Türkiye’den direkt uçuşla bile ulaşılabiliyor. Dilerseniz Küba’ya kadar gelmişken keyifli bir MSC Cruises gemi seyahati ile Küba, Cayman Adaları, Meksika ve Jamaica’yı da keşfedebilirsiniz. KIş ayları boyunca her hafta hareketli gemi seyahatlerinde, pudra kıvamındaki beyaz mercan plajlarında denize girme, güneşlenme ve Karayipler ile Küba’nın karakteristik özelliklerini keyifle keşfetmeniz mümkün. Yanınıza şnorkelinizi almayı unutmayın, deniz altı faunası o kadar zengin ki, sonra kaplumbağa veya mantalarla yüzemedim diye üzülmeyin.