Göz alıcı pırlanta ve değerli taşlarıyla bakışlarımızı pırıltılarından ayıramadığımız değerli mücevherlerin pek çoğunun arkasında bilmediğimiz bir hikaye var. Size bu mücevherlerin masalsı hikayelerini anlatmak istiyoruz.

CHANEL – COSMIQUE DE CHANEL

Chanel’in 2015 başında lansmanını yaptığı Cosmique de Chanel yüksek mücevher koleksiyonu, ışıltısıyla göz alıyor. Gökyüzündeki yıldızları ve kuyruklu yıldızları, ışıldayan pırlantalar formunda yeryüzüne getiriyor. Pırlantalar, zıtlık oluşturacak beyaz altın, beyaz ya da siyah seramik zemin üzerine yerleştirilmiş. Koleksiyonda yüzükler ve pandantifler dikkat çekiyor. Koleksiyondaki parçalar, gerçekten de insana gece gökyüzünün güzelliğini ve kozmik uzayın inanılmaz sonsuzluğunu düşündürüyor.

TIFFANY&CO. – THE LETTER T

Ünlü Hollywood filmi Breakfast At Tiffany/Tiffany’de Kahvaltı’dan hatırladığımız Amerikalı mücevher devi Tiffany§Co. firmanın isminin ilk harfi olan T ile yeni bir koleksiyona imza atıyor. T harfinin yalın grafik hatlarının kullanıldığı kalın altın bileklikler ve zincir kolyeler dikkat çekiyor. Bu, Tiffany’nin yeni Tasarım Direktörü Francesca Amtitheatrof’un da marka için yarattığı ilk koleksiyon. Amtitheatrof’a göre T harfinin grafik formu, markanın evi olan New York şehrinin mimarisini de anımsatıyor.

CHRISTIAN DIOR – ARCHI DIOR

Christian Dior’un yeni lanse ettiği yüksek mücevher koleksiyonunun adı; Archi Dior. Koleksiyon, Dior Mücevherleri’nin Artistik Direktörü Victoire de Castallane tarafından yaratıldı. Castallane ilhamını ünlü moda tasarımcısının ikonik elbiselerinden aldı. Koleksiyonda elbise kolyelerden, etekceket takım bileziklere göz alıcı pek çok tasarım yer alıyor. Elbiselerin kumaşları ender bulunur metallerden, nakışlar ise mücevherlerden yeniden yaratılmış. Christian Dior’un hayali mimar olmakmış. Tasarımlarında bu arzusunu görebiliyoruz. Bir röportajında Christian Dior şöyle demişti: “Hep mimar olmak istemiştim. Bir haute couture tasarımcısı olarak mimarinin kurallarına itaat etmem gerekiyor.”

BULGARI – SERPENTI COLLECTION

Yılan, 1940’lardan bu yana Bulgari dünyasının bir parçası olan evrensel bir simge. Bulgari’nin eşsiz uzmanlığı ve yaratıcı özgürlüğü sayesinde orijinal mücevher efektleri ve değerli renk kombinasyonlarıyla oynanarak olağanüstü yeni kreasyonlar ortaya çıkıyor. Serpenti Collection, Tubogas uygulamalarından özel yüksek mücevher kreasyonlarına kadar Bulgari’nin etkileyici saatçilik ve mücevhercilik becerilerini ortaya koyan çeşitli versiyonlardan oluşan geniş bir yelpazeyi içeriyor. Sonsuz hayattan cazibeye ve klasik edebiyatta bilgeliğe kadar çok farklı özellikleri simgeleyen yılan, markanın kurucusu Sotirio Bulgari’nin Grek kökenlerine ve sonradan yuvası olan Roma’ya da atıfta bulunuyor.

CARTIER – PANTHERE COLLECTION

Güzelliğiyle göz kamaştıran doğadaki en vahşi hayvanlardan biri olan panter, Cartier’nin sembolü olmaktan çok daha fazlasını temsil ediyor. O, Cartier’nin tasarımlarında zamansızlığın anlatımı. Vahşi ama aynı zamanda zarif olan panter, bir sonraki avını ararken özgürce geziyor. Yıllardır Cartier tasarımlarında hayat bulan panter, zümrüt gözleri, oniks ağızlığı ve pırlanta kaplı kürküyle göz kamaştırıyor. Cartier, Panthere Koleksiyonu’yla mücevher dünyasında hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

CHOPARD – GREEN CARPET COLLECTION

İsviçreli ünlü mücevherevi Chopard, çevreye duyarlılığını göstererek, ünlü kadınları de dahil ettiği çevre dostu bir koleksiyona ve bunun doğurduğu bir çevre kampanyasına imza atıyor. Ünlüler, çevreci Green Carpet Collection’dan seçtikleri göz alıcı mücevherlerle yürüdükleri kırmızı halıyı “yeşil bir halıya” çeviriyor. Ünlü Fransız yıldızlardan Virginie Ledoyen, Lea Seydoux ve Marillion Cotillard, Chopard’ın çevreci kuruluş Eco-Age ve kurucusu Livia Firth ile birlikte geliştirdiği bu çevre kampanyasına destek veriyor. Chopard bu koleksiyonla etik ve estetik kaygılarını bir arada çözümlüyor. Koleksiyondaki mücevherler için kullanılan altının hepsi, Güney Amerika’da FAIRMINE sertifikalı madenlerden geliyor. Bu konuda Chopard’a Alliance for Responsible Mining (ARM) destek oldu.

VAN CLEEF AND ARPELS – CERFS-VOLANTS

Ünlü mücevherevi, geçtiğimiz günlerde lansmanını gerçekleştirdiği koleksiyonu Cerfs-Volants’ı, hafifliğin ve hareketin sembolü olan uçurtmalara adıyor. Mücevherlerle bezenmiş Van Cleef and Arpels uçurtmaları, göklere meydan okuyor adeta… Asya kültürlerinde “koruma” için bir simge olarak kullanılan uçurtmalar, koleksiyona bambaşka bir anlam katıyor. Pembe altın, safir, beyaz altın, sedef ve pırlantaların kullanıldığı koleksiyon, kolye, küpe, yüzük ve broşlardan oluşuyor.