Paco Rabanne’ın yeni parfümü Phantom’un hikayesini kokuyu yaratan ekipten dinleyelim…

Loc, sen Olympea takımının bir parçasısın. Juliette, Invictus takımındasın.
Paco Rabanne için bir ürün yaratmak vizyonunuzu nasıl etkiliyor?

Loc: Paco Rabanne her zaman ileri görüşlü, cüretkar, fütürist bir marka olmuştur. Ne zaman bir Paco Rabanne parfümü yaratsam, duygu hissini ve büyük ustalığı korumaya çalışırken, yenilik getirmek için kendime meydan okuyorum. Parfümcüler olarak sürekli yeniliğin peşindeyiz ve Paco Rabanne sizi bir sonraki seviyeye taşıyor.

Juliette: Marka hakkında tamamen aynı hislere sahibim. Paco Rabanne, parfümcüler olarak bizleri, cüretkar ve beklenmedik ama aynı zamanda arkadaş canlısı ve eğlenceli bir şey yaratmak için karmaşa ve duyguyu birleştirmeye davet ediyor. Paco Rabanne için çalışmak benim için her zaman büyük bir zevktir.

Paco Rabanne ekibi size Phantom için hangi ipuçlarını verdi?

Loc: Paco Rabanne’ın geleceği için vizyonumuzu paylaşmamızı istediler. Bizim için büyük bir meydan okumaydı çünkü bu durumu göz önünde bulundurarak her şeyi ileri sürmekte özgürdük! İstediğimizi yapmakta özgür olduğumuz için sınırımız uzay kadar sonsuzdu! Ve daha da ötesine geçmeye karar verdik. Orijinal fikir, fütürizmi ve tarihi, yeniliği ve zanaatkarlığı, tazeliği ve bağımlılığı harmanlamaktı. Tazeliği ifade eden molekülleri yeniden oluşturmak istedim. Yapay zeka sayesinde bunu yapabildim ve bu fütürist tazeliği kremsi yumuşak lavanta ile birleştirdim, bu tarihi notaya daha fazla karmaşa ve bağımlılık getirdim.

Loc, New York’tasın. Juliette sen de Paris’tesin. Bu uzun mesafeli işbirliği nasıl gitti? Bunu kim buldu?

Loc: İlk akoru oluşturduğumda Paris’teydim, sonra New York’a gittim ve projeye Juliette ile devam etmeyi gerçekten istedim. Bu sayede Paris ve New York arası mesafe azaldı. Güvendiğiniz biriyle, doğal bir dostlukla çalıştığınızda, bu güzelliği birlikte yaratmak için zaman harcamak çok keyifli ve kolay oluyor.

Juliette: Gerçekten de, biliyor musun, farklı zaman dilimleri sayesinde, birimiz sürekli üzerinde çalıştığı için parfüm hiç uyumadı… Loc, tazelik ve gerginlik getirdi, ben ise işçilik ve dengeye odaklandım.

Phantom, yapay zekanın yardımıyla tasarlanmıştı. Bu nasıl çalışıyor?

Loc: Yapay zeka, yaratıcılığımızı geliştirerek yeniliğin hızını artıran harika bir araçtır. Aslında ben sürücüyken yapay zekayı GPS olarak görmeyi tercih ediyorum. Bana ne kadar hızlı gidebileceğimi veya alternatif rotaları izleyebileceğimi söylüyor ancak yaratıcı ve sürücü olarak belirli bir yöne gidip gitmemeye kendim karar veriyorum.

Phantom, ruh halimizi iyi hissettiren notalarla yapılır. Bize bunlardan ve etkilerinden bahseder misiniz?

Loc ve Juliette: Tipik bir lavanta değil, moleküler damıtma yoluyla elde edilen çok modern bir lavanta notası olan lavandin kalbi gibi kokuda lavantanın çok özel niteliklerini kullandık. Testler, mutluluğu artırdığını gösteriyor. Bu malzemeyi özellikle Phantom için hazırladık ve sonucu gerçekten etkileyici.

Paris ve New York arasında gidip gelirken, akorun olduğunu bildiğiniz bir “işte tamam, oldu bu iş” anı oldu mu?

Loc: Aslında, bu gerçekten ilk akor ile gerçekleşti. Başından beri gerilimi bulmak her zaman bizim işimiz ve bu ilk akor çok ilgi çekiciydi. Projede daha sonra, bu çok özel gerilimin uyumlu hale getirildiğini ve güzel bir denge ve imzaya taşındığını hissettiğimizde bunu yine hissettik.

Biraz doğal ürünleri konuşalım. Burada lavantanın üç farklı özelliğini kullandınız. Onlar hakkında bu kadar özel olan ne? Peki ya paçuli ve güve otu kalbi?

Juliette: Doğal ürünlerle mümkün olan çeşitli özütünü çıkarma işlemi vardır ve harika bir yenilik ile güzel bir niteliksel duygu getirmek için belirli nitelikler kullanarak kokunun her detayını gerçekten hazırladık. Lavandin kalbi, lavandin anfloraj 2.0 ve lavanta yağını birleştiren bir “Lavanta 3.0” yarattık. Her biri birbirini tamamlayan çok özel yönleri vurgular ve çok yenilikçi bir lavanta notası yaratır; bu, parfümerinin tarihi bir notası olduğu için oldukça zorludur! Kalp, çok özel yönlere odaklanmanıza ve diğerlerinin hacmini azaltmanıza izin veren, doğalın kısmi bir damıtmasıdır. Bizim için çok önemli olan çok kesin bir mesaj oluşturur.

Phantom’a inanılmaz imzasını vermek için akıllara durgunluk veren insan yapımı moleküller kullandınız mı?

Loc: Gerçekten sürpriz ve yenilik getirerek insanların beklemediği şeyleri birleştirmek istedik. Çok bağımlılık yapan ve şehvetli olan Creamytone gibi yenilikçi moleküller kullandık, ancak aynı zamanda başka bir molekül olan “styrallyl acetate”ın seviyesini inanılmaz bir düzeye çıkardık. Bu molekül parfümeride onlarca yıldır kullanılıyor ama bu kadar yüksek bir oranda kimse kullanmadı.

Phantom’u bir Paco Rabanne kokusu yapan nedir?

Loc: Sadece Paco Rabanne kokusu olabilmesi için sıfırdan Paco Rabanne için üretildi!

Juliette: Her açıdan sınırları zorlayan, iyi hissettiren, fütürist koku.