Zuhair Murad, 1997 yılından beri cesur ve çarpıcı gece elbiseleri tasarlayan, gerçekten de ikonik bir moda tasarımcısı. Belki yakın zamanda Ben Affleck’le evlenen Jennifer Lopez’e diktiği gelinlikle pek çoğunuzun radarına girdi. Ama o yıllardır moda dünyasını tasarımlarıyla adeta kasıp kavuruyor. Ben de on yıl kadar önce onunla tanışıp röportaj yapma imkanı bulmuştum. Tasarımları ne kadlar çarprcıysa kendisi de o kadar sade ve alçak gönüllüydü.

Gelelim “Haute Couture’ Sonbahar Kış 2022/25 koleksiyonuna. .. Zuhair Murad bu koleksiyonuyla mistik bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Astroloji, tarot, burçlar, bizi nazardan koruyan gözler, koleksiyondaki yerlerini alıyor. “Gözler ruhun aynasıdır” ya da “gözler yalan söylemez” derler ya, Zuhair Murad da aynı fikirde olsa gerek. .. Koleksiyonda ayrıca yılan simgeleri de yer buluyor. Pek çok kültürde yılanlar kötülüğü temsil etse de Tasarımcı burada onların farklı kültürlerdeki daha pozitif yönlerine gönderme yapıyor. Güç, koruma ve sağlık gibi… Yıldız, yılan, göz gibi simgelerin elbiselerde dikkat çekilmek istenen yere yerleştirildiğini görüyoruz. Örneğin; elbisede pencereler ya da dekolte varsa oraya yakın yerleştirilmiş.

Tasarımcı elbiselerde göz alıcı, parlak renkler kullanmış. Mor, yeşil, altın, mavi, kırmızı, hepsi de mücevher tonlarında… Zuhair Murad burada en zengin renkleri en cesur tasarımlarla eşleştirmiş. Tasarımcı bir şey daha yapmış ve kumaş seçiminde de cesur davranmış. Tül elbiseler, metal kemerler, kuş tüyleri bolca kullanılmış. Her elbise diğerlerinden tamamıyla farklı ve son derece dikkat çekici.