Her yolculuk bir şekilde hayatınızı değiştirir. Konforlu alanımızdan bizi ayırır, dünya üzerinde yeni bir bakış açısı kazanmamızı sağlar ya da sadece biraz almamıza izin verir. İşte hayatınızı değiştirebilecek 10 rota…

Cape Breton Adası’nın Yerel Tatları

Nova Scotia’nın ucundaki bu kapalı ada İrlanda, Acadian, İskoç ve yerli Mi’Kmaq kültürlerini bir araya getiriyor. Dağ burunlarına serpiştirilmiş evlerden birine yerleşin: taş evler, restore edilmiş okul binaları ya da Munroe Point Lighthouse (kendi Özel çalışmayan deniz feneri ile gelen eski evler). Gün boyunca ormanda yürüyüş yapabilir, soğuk plajın tadını çıkarabilir ya da Cabot Trail sahilinde araba sürebilirsiniz. Geceleri ise deniz mahsülleri ya da taze istakoz ile doyabilir, ardından Kuzey Sydney limanındaki Rollie’s Wharfta bulunan bir müzik ve dans topluluğu olan “Ceilidh” e katılabilirsiniz.
ftm_2016-3_158-1

Rocky Dağları’na Tren ile Yolculuk

Rahat tren yolculuğu, gurme yiyecekler ve görkemli Rocky Dağları ‘nın nefes kesen manzarasının bir araya gelmesiyle, birçok gezi şirketinin en iyiler listesinde bulunan bir deneyim yaşayabilirsiniz. 2 ile 25 gün arası süren bu yolculukta Rocky Mountaineer cam kubbeli yolcu vagonları ve lüks hizmetle birlikte, buzullar, göller ve Kanada Rocky Dağları arasında yavaş yavaş yol alıyor. Geceleri Vancouver, Kamloops ve Jasper Ulusal parkı gibi bazı noktaları da ziyaret edebilirsiniz.
ftm_2016-3_159-1

Machu Picchu, Peru
Artık Machu Picchu’dan esinlenme fikri hemen hemen bir klişe. Bu inanılmaz bir şekilde dengelenmiş yeşil tepe, hala merak konusu! Bu kayıp şehir yüzyıl Önce Hiram Bingham tarafindan keşfedildi ve şimdi kalıntılar otobüslerle, trenle ya da yürüyerek gelen birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Inca parkurundaki yürüyüşçüler güneş doğarken Intipunku’dan (Güneş Kapısı) geçebiliyor, sabahın ilerleyen saatlerinde boşalıyor ve manzaranın keyfini huzur içinde çıkarabiliyorsunuz. Machu Picchu’yu kendinizi arındırmak için keşfedin.
ftm_2016-3_160-1

Kapadokya’nın Altında ve Üstündeki Heyecan
Türkiye’nin merkezindeki Kapadokya bölgesi mantar ve karınca yuvası şeklindeki kuleleri (peri bacaları) ve antik dönemde ev olarak kullanılmış mağara şehirleriyle biliniyor. Ziyaretçiler mağara otellerde konaklayarak bu deneyimi yaşama şansına sahip olabiliyor. Antika uzmanı Ömer Tosun’un sahibi olduğu Museum Hotel’de 30 dönüştürülmüş mağara; tarihi eserler ve taş şömine gibi gösterişli eşyalarla dolu. Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki Ortaçağ mağara kiliselerinden resimlere hayret edebilir, Kaymaklı Yeraltı Şehrindeki geçitleri dolaşabilir ve bir balon yolculuğu ile hepsine yukarıdan bakabilirsiniz. Birçok otelde köylerin ve üzüm bağlarının arasında pikap eşliğinde şampanyanızı içme Şansı da bulabilirsiniz.
ftm_2016-3_160-2

Provence Boyunca Pedal Çevirmek
Kırsal alana yapacağınız bir gurme bisiklet turuyla, Fransa’nın şaraplarını ve peynirlerini daha az suçluluk duygusu ve biraz daha fazla bilgiyle keşfedebilirsiniz. Güzergahlar yavaş biniciler ve Fransa Bisiklet Turuna yeni başlayanlar için uygun. Gurme Bisiklet Gezisi, Nxovençe üzerinden 6 gün süren ve 2 bin yıllık Roma köprüleri lavanta ile kekik alanlarından bisikletçileri alarak devam eden bir yolculuk. Şarap Lve çikolata tadımları, yerel market ziyaretleri ve yemek derslerl içih kısa molalar veriyor.
ftm_2016-3_161-1

Firavun’un Evine Yelken Açmak
Mısır’ın politik yapısı gelişmekte olabilir ama eski uygarlığının cazibesi hep sabit kalıyor. Büyük piramitlerdeki Giza ile başlayın, ardından Krallar Vadisi’ni, Edfu Tapınağı’nı ve Kom Ombo İkiz Tapınakları’nı görmek için Luksor’dan Aswan’a yapılacak Nil gezisini yakalayın. Oberoi’bin 7 gecelik Zahra lüks gezisi eski Mısır bilimcilerinin konuşmaları, Özel tapınak turları içerirken, Gap Adventures’in uygun fiyattaki 8 günlük gezisi başlıca alanları ve Nubian köyünde akşam ile Felucca üzerinde yelken açmak gibi unutulmaz kültürel deneyimler içeriyor.
ftm_2016-3_162-1

Galapagos’ta Vahşi Yaşam Gezileri
Deniz aslanları ile yüzerek bu korunmuş ekolojik cenette derin bir nefes almaya ne dersiniz? Country Walker’s gibi 10 günlük ve 32 yolcu alan küçük gemi yolculukları ile gizli plajları ve koyları ziyaret etmek, sönmüş bir volkana yürümek ve penguenleri ve deniz iguanalarını keşfetmek çok daha kolay. Ya da şirketin bir hafta süren eşsiz yerleşik yolculuğunu deneyebilirsiniz. Misafirler 3 farklı adada konaklayarak ve doğal güzellikler ile yerel toplulukları keşfetmek için daha çok esnekliğe sahip olabiliyorlar.
ftm_2016-3_162-2

Tanzanya ve Kenya’da Oyunları Keşfetme
Hemingway’in zamanında safariler arazi üzerinde oyunu takip eder ve yol boyunca kamplar kurardı. Bugünün mobil safari kanalları da aynı ruha sahip: Micato Safaris Tanzanya ve Kenya’yı da içeren en iyi turlardan bazılarını planlıyor. Kenya Dağı’nın gergedan dolu eteklerinden Masai Mara’nın otlaklarına kadar olan turlarda balon gezintisi ile yukarılara çıkarken zürafaların büyük ovadaki geçit törenini görebiliyorsunuz.
ftm_2016-3_163-1

Antarktika Turunda Konfor
Antarktika’nın kırılgan buzdağları ve nefes kesici vahşi yaşamı birçok yapılacaklar listesinde kendine yer bulmasını sağlıyor. Ama yeni çevre kuralları yolcu gemilerinin sayısını sınırladı, seçiminizi her zamankinden daha dikkatli yapmanız gerekiyor. Pazardaki en yeni gemilerden biri olan Abercrombie & Kent’s Le Boreal yaratıklara meraklı olan entelektülleri etkiliyor ve fiziksel rahatlığınız için de her şey sağlanıyor. Tanınmış biyolog Larry Hobbs Özenle seçilmiş sefer mürettabıtına liderlik yapıyor.
ftm_2016-3_163-2

Amazon’un Derin Gizemleri
Küçük gemilerle Amazon’a yapılan bir yolculuk Brezilya, Kolombiya, Ekvador ve Peru’nun bazı kısımlarını dolaşan dünyanın en büyük ikinci nehrinin ekolojik çeşitliliğine daha yakından bakmanıza izin verir. Kanoya binme, ormanda yürüyüş yapma ve bazıları doğa bilimci ve çevreci uzmanlar tarafından açılmış kamplarda vahşi hayatı görme şansınız olabilir. 3,4 veya 7 gece süren turlarla haliçleri, durgun gölleri ve gizli köyleri keşfedebilirsiniz.
ftm_2016-3_163-3