Ekav Vakfı bünyesindeki Ekavart sanat galerisi ve Ekavart TV internet televizyonu aracılığıyla Türkiye’de sanata ve sanatçıya 2000 yılından beri destek veren İnci Aksoy, çalışmalarını yeni bir mecraya taşımaya hazırlanıyor. Kış döneminde World Travel Channel bünyesinde yayınlanacak olan dinamik bir sanat programının çalışmaları içerisinde.

FASHION&TRAVEL Öncelikle sanata olan ilginizi bize anlatır mısınız? Sanatla ne zaman ve nasıl ilgilenmeye başladınız?
İNCİ AKSOY Uzun yıllar koleksiyoner olarak sanatla hep iç içe yaşadım. Sanatın içinde olmak insana artı bir değer katar. Sanat bir virüs gibidir, insanın içine bir girerse bir daha çıkmaz, tutku halini alır. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre sanat eserine bakmak ağrı kesici etkisi yapıyormuş. Modern zamanın popüler yaşam filozofu Allain De Botton’nun son kitabı Art as Therapy de dediği gibi “sanat en iyi terapidir.” Onun için sanatın yaygınlaşmasını misyon edindim. Sanat insanla nesnel gerçekler arasındaki estetik ilişkidir ve sanat hayattır. Herkese gereklidir insanı geliştirir, aynı zamanda mutluluk veren bir olgudur. Yıllardır tatillerim bile iş tatili oluyor. Yazları tatil yapmak yerine NewYork Sotheby’s Institue of Art’da sanat eğitimleri alıyorum (New Media, Contemporary Art, Art&Fashion). Sabahtan akşama kadar müze, galeri gezip sanatla ilgili değişimleri, yenilikleri yakından takip ediyorum. Birikimlerimi hem ekibimle hem de sosyal medyada sanatseverlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

F&T Plastik sanatların herhangi bir dalına özel bir ilginiz var mı? Resim ya da heykel yapar mısınız örneğin?
İA Sanat benim için her zaman vazgeçilmez olmuştur. Hayatın kendisini sanat gibi görürüm. O yüzden sanatın tüm disiplinleriyle ilgilenmek beni mutlu ediyor. Genç kızlığımda şiir yazdım, mandolin çaldım sonraları yurtdışında kaldığım sürelerde gezdiğim müzeler, sanata olan ilgimi daha da arttırdı. Son zamanlarda, her sabah yaptığım yürüyüşlerde kuşlarla aramda güzel bir sevgi bağı oluştu, onları fotoğ- raflamaktan keyif alıyorum. IPhone ile çektiğim için şimdilik bir hobi olarak kalıyor olsa da ileride kitap ve sergiye dönüşebilir.

F&T Sanatı destekleyen EKAV vakfının ve Ekavart Gallery’nin kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Ne zaman kuruldular, ne gibi sergilere yer veriyorsunuz?
İA Vakfımız EKAV/Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, 23 Kasım 1991 yılında eğitime, kültüre ve sanata destek vermek amacıyla kuruldu. Vakfımızın “Sanat geliştirir, sanat iyileştirir, sanat birleştirir” sloganı ile 2000 yılında Ekav Sanat Merkezi Zincirlikuyu’da faaliyete başladık. 2008 yılından itibaren The Ritz Carlton OtePin altında Ekavart Gallery olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Misyonumuz, sanat yaratısının toplumun her kesimine ulaştırılması, geleceğin genç sanatçılarına sanat eğitimi bursları verilmesidir. 2000 yılından itibaren Vakfa bağlı olarak hizmet vermekte olan Ekavart Gallery de kuruluşundan bu yana sanatın bütün disiplinlerine yer veriyoruz. Galerimizde, Fahr el Nisa Zeyd, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Balkan Naci İslimyeli, Muzaffer Akyol gibi usta sanatçılann yanı sıra Ardan Özmenoğlu, Genco Gülan, Mercan Dede, Pınar Yoldaş, Gaye Su Akyol, Fatih Merter, Yalçın Bilgin, Sezin Aksoy gibi çağdaş sanatın öncü isimlerinin yapıtlarından oluşan solo ve karma sergiler, Zuhal-Acar Baltaş, Mümin Sekman, Talya Vardar gibi kişisel gelişim uzmanlarından seminerler, imza günleri, müzik dinletileri ve proje sergiler gibi birçok etkinlikler düzenlemekteyiz. Galerimiz bağış makbuzu ile çalışıyor ve etkinliklerden gelen gelirler, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılıyor. Böylelikle sanatseverler ve sanatçılar da geleceğin sanatçılarına destek oluyorlar.

Screen Shot 2015-03-14 at 17.35.50

F&T Bu girişimle sanata ve genç sanatçılara (ya da öğrencilere) nasıl bir destek sağlıyorsunuz?
İA Vakıf olarak kuruluşumuzdan itibaren Mimar Sinan Üniversitesinde sanat dalında yurtiçi eğitim bursları ile master düzeyinde Carnegie Mellon, Boston University, University of Rochester gibi okullardaki yüzlerce öğrencimiz için de yurt dışı burslar verdik. Ayrıca maddi desteğin yanı sıra başarılı genç sanatçılarımıza sergiler düzenleyerek, Ekavart TV’de çalışmalanna yer vererek onlara kendilerini tanıtabilecekleri sanat platformu sunuyoruz. 2002-2004 dönemi burslu öğrencilerimizden Yalçın Bilgin’in dünyaca ünlü Paris’te “Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts”daki başansı bizi çok onurlandırdı. Öğrencimiz yüksek eğitim gördüğü, dünya çapındaki tarihi okulun tavanlarına yapılacak olan, resim projesi için seçilerek 7 adet Raphael reprodüksiyonunu gerçekleştirdi. Bu denli zor bir proje için, bir Türk öğrencisinin seçilmesinden gurur duyduk. Ayrıca araştırmacı ve akademisyenler tarafından kaynak kitap olarak kullanılan Prof. Mustafa Cezar’ın yazdığı “Sanatta Batı’ya Açılış ve Osman Hamdi”, “Osmanlı Başkenti İstanbul” isimli yayınlarımız mevcut.

F&T Ekavart TV’yi de bize anlatır mısınız?
İA Ben hem kendi çocuklarımı hem de gençleri iyi gözlemleyen biriyim. Yaptığım araştırmalar sonucu farkettim ki, bende dahil olmak üzere özellikle gençler ve çocuklanm zamanlannın büyük kısmını internetin önünde geçiriyorlardı. 2007’de ülkemizdeki 70 milyon nüfusun, 24 milyonu internet kullanıyordu. Bu tespit de bize İnternetin çok güçlü bir iletişim ağı haline geldiğini gösterdi. Bir yıl hayalimdeki düşünceyi gerçekleştirmek için çalıştım. Pek de kolay olmadı yeni bir oluşumu hayata geçirmek! Türkiyenin İlk Online Sanat Televizyonu www.ekavart.tv olarak 1 Ağustos 2008’de ‘Sanatla Randevunuz Var’ sloganıyla yayın hayatına başladık. Aynı yılda kültür sanat dalında halkın favorisi seçilerek Altın Örümcek ödülünü aldık. Şu anda dünyanın dört bir yanından günde 50 bin ile 75 bin arası ziyaretçi ve ayda 1 milyon video görüntüleniyor ki bu da sanat adına çok önemli bir gelişme. Bir Tık’la toplumun her kesimine sanatı ulaştırdık ve Türkiye’nin 6 yıldır en geniş sanat arşivini oluşturduk. Ülkemizin birçok Güzel sanatlar okulunda derslerde video arşivimizden faydalanılıyor, Google’da da sanat deyince en çok aranılanlar listesindeyiz. Yayına başladığımız 6. yılımızda, çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden sanatçı Ardan Özmenoğlu Ekavart TV logosunu post-it’lerle yorumladı. Böylece ilk defa bir logo, sanatçı tarafından sanat eserine dönüştürüldü.

F&T Ekavart TV’nin yurt dışında girişimleri, bağı olan kuruluşlar var mı?
İA Ekavart TV’de yurtdışındaki galeri ve müzelerden yapılan çekimlere yer veriyoruz. Özel bağımız olan kuruluş yok. Artblog yazarlarımız Banu Çarmıklı, Leyla Alaton, Enci Velidedeoğlu, Eda Aksoy, Yasemin Semercioğlu ve ben yurtdışında gezdiğimiz sanat etkinliklerini sanatseverlerle paylaşıyoruz.

F&T Sonbahar ve kış döneminde Ekavart Galeri’de hangi sanatçıları ve sergileri göreceğiz?
İA Galerimiz, yeni sezonun ilk sergisini uluslararası üne sahip Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmaları ile açıyor. “Dün & Bugün – Gürbüz Doğan Ekşioğlu” sergisi 23 EylüTde sanatseverlerle Ekavart Galeri’de buluşuyor. Daha sonra gönüllerimizde müziğiyle taht kuran Mercan Dede ikinci kişisel sergisiyle Ekavart Gallery de olacak. Sonrasında Nezih Çavuşoğlu, Fatih Merter ve genç sanatçılardan oluşan karma sergiler ile kişisel gelişim seminerleri, imza günleri yer alacak.

Screen Shot 2015-03-14 at 17.23.48

F&T Gelecek planlarınızı da bize aktarabilir misiniz? Televizyon için bir proje hazırladığınızı duyduk…
İA Burslar veren, ürettiğimiz projelerle gençlere katkı sağlayacak fonlar oluşturan bir vakıf olarak, bir nevi Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz. Yaptığımız her projede öncelikli hedefimiz gençler. Onlann sanatla kültürel seviyelerini artırmak ve gelişmelerine katkıda bulunmak gibi bir misyonumuz var. Altı yıldır internet üzerinden yaptığımız yayını televizyonlara taşımak gibi bir düşüncemiz vardı. Zira televizyonlarda yeterince kültür ve sanat programları ne yazık ki yer almıyor. Gençlere yönelik yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle sanata gönül vermiş, sevgili Demet Sabancı arayıp World Travel Channel’da kültür ve sanat programları yapmak istediklerini söyleyince, biz de işbirliği yapmak üzere yola çıktık. Önümüzdeki günlerde dinamik, farklı, yeniliklerle dolu sanat programı hazırlığı içindeyiz.