Aşkın gücünden ve feminen stilin ışığından aldığı ilhamla yola çıkan, ilk adımını lana Beauty Lounge Güzellik Merkezi ile atan lana Pizhurina bugün yeni markası Raiana Mücevher ile tasarım sektöründe de ismini duyurmaya kararlı. Kadınları sadece güzelleştirmekle yetinmeyen, onları taşlar ve ışıltılarla da süsleyen tasarımcı kendi ruhunu yansıtan değerli parçalarını müthiş bir seçki eşliğinde sunuyor.

Mücevher tasarımına olan ilginiz nasıl başladı?

Mücevher her zaman ilgi alanımda olan ve hep dikkatimi çeken bir konu oldu. Güzellik tamamlanmış olmalıdır. Mücevherler, güzel kadınların daha da güzel görünmesini sağlıyor. Bu düşünceden yola çıkarak tasarımlarımı oluşturmaya başladım. En büyük etken ise kendim için mücevher alışverişi yapmak istediğimde hayli zor beğenen bir kadın oluşumdur. Gerek tasarım gerekse kullanılan taşların yüksek kalitede olmasını isterim ve bu sebeple de aradığım ürünleri çoğu zaman bulamadığım için sahip olmayı istediğim parçaları kendim tasarlamaya ve üretmeye kararver- dim. Sahibi olduğum lana Beauty Lounge güzellik merkezlerini de aynı fikir ile kurmuştum.

Mücevherlerinizi hangi malzemeler ile yapıyorsunuz?

Mücevherlerimiz seviye olarak ‘Masterpiece Fine Jewellery’ denilen yüksek segmentte ürünler. Tasarımlarımızda pırlanta, gamet, aquamarine, safir, yakut ve zümrüt kullanıyoruz. Bu çeşitliliği müşterilerimizden gelen talebe göre de uygulayabiliyoruz. Mücevherlerimizin tamamı 18 ayar altın üzerine çalışılıyor.

Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Mücevherlerimi üretirken tüm parçaları, sanki hepsini kendim için tasarlıyormuşum gibi düşünüyorum. Bu duygunun etkisi ve içimden gelen ilham ile benim için herbiri eşsiz bir parçaya dönüşüyor. Bunu yaparken dış dünyadan değil, iç dünyamdaki duygu ve etkiler ile hareket ediyorum. Aşk, feminenlik, ilham ve güç içimde var olan kuvvetli duygular ve etkiler. Dış dünyadan ilham aldığımı söyleyemem.

Tasarımlarınızı yaparken sizin için en önemli etken nedir?

Bir mücevher tasarımı yaparken beni en çok etkileyen ve tasarımlarıma yön veren duygu, mücevherin feminen olmasıdır. Mücevher kadını yansıtır ve bir kadının en değerli giysisidir.

Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Evet. Özel tasarım talebinde bulunan müşterilerimiz için süreci baştan sona, tasarımından seçilecek taşlara kadar zevkle ben takip ediyorum. Birçok müşterimizden bu yönde talep alıyoruz. Bu üretim yolculuğunu severek, titiz bir çalışma ile yürütüyorum.

Bunun yanı sıra, tabii ki klasik ürünlerimiz de mevcut. Bu ürünlerimiz ile de müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Takı ve mücevher tasarımı son dönemde oldukça revaçta. Sizin mücevher tasarımlarınızı benzerlerinden ayıran ve özel kılan yanları neler?

Sıklıkla diğer bilinen markalara ait ürünleri inceliyorum fakat kendi tasarladığım ve ürettiğim mücevherlerdeki elegan duyguyu bulamıyorum. Benim mücevherlerim ruhumu yansıtıyor. Klasik, romantik, aynı zamanda da modern bir dokunuşu var tasarımların.

Raiana mücevherlerini taşıyan kadınların nasıl bir stil çizgisine sahip olmasını hayal ediyorsunuz?

Raiana Mücevher tüm üretilen modelleri için tabii ki A plus müşteriye hitaben üretimlerini yapmayı hedefliyor ve yapıyor. Kullandığımız kıymetli taş ve madenler en üst seviyede kaliteye sahipler. Günlük kullanıma uygun, daha küçük parçalarımızda dahi şık ve kullandığı kıymetli mücevheri, stili ve zevki ile daha da kıymetli kılan müşterilerimize hitap etmek istiyoruz.

Tasarımlarınızı markalaştırmak için neler yapacaksınız?

Biz çok genç birmarkayız. Raiana Mücevher, genç, dinamik bir oluşum. Sektöre hayli süratli ve kuvvetli girdik. Markalaşma yolunda yurtiçi ve yurtdışında mağazalar zinciri kurmayı planlıyoruz. Kapalıçarşı’da Nuruosmaniye’de bir imalathanemiz ve kapsül koleksiyonumuzun sergilendiği bir Showroom’umuz bulunuyor. 2018 yılı büyüme planımızda, Moskova ve ardından da Dubai’de açacağımız Showroom’lar ile ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturmayı planlıyoruz. Ön hazırlıklarımız devam ediyor.

Türkiye’de mücevher sektörünün gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sektör hızla ve büyüyerek günden güne gelişiyor, fakat hala üretilen parçalar özel ve farklı değil. Bu yüzden benzersiz ve eşine az rastlanır üretimler üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yaptığınız tasarımlar arasından sizin için en özel olan parça nedir?

Üretilen tüm koleksiyonlarımızın her bir parçası ayrı ayrı çok özel, fakat kapsül koleksiyonumuzdan, aquamarin, gamet ve pırlantalarla ile tasarlanan mavi çiçekli, gerdanlık ve küpe setimizin bende özel bir yeri var.

Kadınlar mücevher seçimi yaparken nelere dikkat etmeli? Siz seçimlerinizi hangi kriterlere göre yapıyorsunuz?

Mücevher alırken herkesin dikkat etmesi gereken en önemli husus kalite ve fiyat dengesi. Satın alırken önce taşların kalitesi, kesimi, rengi ve berraklığı iyice kontrol edilmeli ve buna göre seçim yapılmalıdır. Düşük kalite ve soluk renkte bir pırlanta için yüksek bir fiyat ödememeleri gerekiyor. Bizim birçok mücevherimiz yüksek segment denilen hayli büyük karatlı parçalar. Tabii bunların yanında günlük kullanıma uygun daha düşük fiyatlı parçalarımız da mevcut. Ben hem ürettiğimiz parçalar için hem de kendi kullandığım ürünler için bu kriterleri baz alıyorum.