Günümüzün en önemli kağıt mücevher tasarımcılarından biri olan Arjantinli Ana Hagopian’ın rengarenk, iri formlu mücevherleri gerçekten de çok etkileyici… Hagopian’ın en yeni kağıt mücevherlerini 8-31 Aralık 2016 tarihleri arasında sergilendikleri Teşvikiye’deki ECNP Galeri’de görebileceğiz.

Ana Hagopian, uzun yıllardır kağıt mücevherler yapıyor. Sanat ve tasarım mezunu olan Hagopian, eğitimini tamamladıktan sonra gerçekleştirdiği uzun soluklu seyahatleri sırasında gördüğü ve öğrendiği kağıt işleme tekniklerini geliştirerek mücevherler yapmaya başladı. Renkverdiği, katlayarak, keserekve yapıştırarak hacim verdiği kağıtlardan yarattığı bu romantikmücevherleri, farklı koleksiyonlardan oluşuyor. İstanbul, Teşvikiye’de bulunan iki mücevhertasarımcısı Ela Cindorukve Nazan Pak’ın sahibi olduğu ECNP Galeri’de Hagopian’ın yeni mücevher koleksiyonu sergilenecek.

Ana Hagopian tasarımlarını bize şöyle anlatıyor: “Kağıtla oynuyorum. Hacimler ve formlar yaratmak için kağıdı kesiyorum ve yapıştırıyorum, ilham kaynağımsa doğa ve doğanın sonsuz yaratımları, sınırsız renkleri, şaşırtıcı dokuları… Kağıt kısa ömürlü olduğu için çelişkilerle dolu, kışkırtıcı ve alçakgönüllü. Malzeme olarak kağıdı kullanmanın köklerinde fikrin, içgüdünün, düşüncenin ve bireyin değerini teslim eden ‘arte povera’felsefesi yatıyor, işlerimi yaratırken, bilinçsizce ilkel teması, çocukluğun bitip tükenmez merakını, sıradan ve gündelik olanı yeni ve muhteşem bir şeye dönüştüren sihirli hayale ulaşmaya çalışıyorum. Yaşadığım süreç sezgisel. Ellerimle malzeme arasında bir bağ kuruyorum, malzeme de beni nihai forma yönlendiriyor.”


Tasarımcıyı Tanıyalım

Buenos Aires Üniversitesi İç Tasarım Bölümü’nden 1980 yılında, Güzel Sanatlar Bölümü’ndense 1981’de mezun oldu. 1982’de İspanya’ya taşındı; Asya ve Güney Amerika’da çeşitli ülkelere seyahat etmeye başladı. 1994 yılında bu seyahatlerde edindiği deneyimlerin bir ürünü olan, ilk kağıt mücevher koleksiyonlarını yaratmaya başladı. Ana Hagopian, günümüzün en iyi bilinen kağıt mücevher tasarımcılarındandır.