Tamamen yerli sermaye ile kurulan Seltek Grup’un kurucusu, estetik dünyasını yakından takip eden, geleneksel iş adamı normlarının çok ötesinde özel hobileri olan golf ustası ve koleksiyoner Fehmi Zorlu ile bilinmeyen yönlerini konuştuk.

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Yurtdışında Üniversite eğitimi aldım. Yaklaşık 23 yaşından beri iş dünyasındayım. 13 yıldır plastik cerrahi, dermatoloji ve medikal estetik sektöründe hizmet veren Seltek Group’un kurucusuyum. Daha önce farklı sektörlerde çalıştım. Ancak dünyada soft estetik sektöründe yaşanan gelişmeleri ve artan talebi izleyince doğru bir ön görü ile bu sektörde yatırım kararı aldım. Son derece spesifik bir pazar için hizmet veriyoruz. Buna paralel olarak, yurtdışından ve yurtiçinden alanında tanınmış eğitmen doktorlar vasıtasıyla şimdiye kadar 300’ün üzerinde workshop programları ve eğitim seminerleri düzenledik. Seltek Group olarak distribütörlüğünü yaptığımız medikal, dermokozmetik, ve ilaç alanlarında sekiz dünya markasını ve devrimsel yenilikleri Türk estetik, plastik cerrahi, dermatoloji, medikal estetik ve eczane dünyası ile buluşturuyoruz. Profesyonel derin kimyasal peelingden leke tedavilerine, saç ve gençleştirici mezoterapiden estetik dolgu ürünlerine, A.B.D. patentli çok önemli bir topikal anestezik krem olan LMX-4 ile ilgili dünyada ikinci üretim merkezi olarak Türkiye’de üretimiyle bünyemizde bulunan tüm markalar, bilimsel klinik araştırma sonuçları bulunan, AR-GE departmanları etkin, kanıtlanmış sonuçlar veren ve memnuniyet sağlayan ürünlerden oluşan kendi kulvarında öncü markalardır. Çalıştığımız markaları aynı zamanda Ortadoğu ve Uzakdoğu olmak üzere bir çok ülkede dağıtım ve distribütörlüğünü de yapıyoruz. Ana hedefim Türkiye’de ve Avrupa’da sektörümüz ile ilgili Seltek Group olarak en önemli marka olabilmek.

Özel bir güne imza attınız Teoxane Expert Day içeriğinden bahseder misiniz?

TED büyük ve uluslar arası bir organizasyon… Seltek Group olarak bu büyüklükte daha önce birçok etkili organizasyonlar yaptık. Teoxane da son beş, altı yıldır Teoxane Expert Day’i farklı ülkelerde yapıyordu. Birlikte Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdik. Bu yüzden çok gururluyuz. Yaklaşık iki yıldır hazırlanıyoruz. Programın her açıdan sektörün ilgisini çekecek, vizyon geliştirecek bir içerikte olması için çalıştık. Türkiye’deki estetik sektörü çalışanlarının yerel ve uluslararası bilimsel bilgi paylaşımında köprü görevi görmek; konuşmacıları ve eğitmenleri desteklemek, tanıtmak istiyoruz. Yerli-yabancı 650 estetik ve medikal doktor İstanbul’da bir araya geldi. Teoxane Laboratuarları CEO’su Valerie Taupin’in yanı sıra dünyaca ünlü hekimler Dr. Hassan Galadari, Dr. Patrick Trevidic ve Dr. Nabila Azib son dinamik güzellik ipuçlarını, bütünsel yüz yaklaşımı ve uygulama trendlerini paylaştı. Hekimlerin uygulamaları gözlemleyebildiği tartışabildiği bir platform oluşturuldu.

Devamı olacak mı?

Kesinlikle düşünüyoruz ve 2018 ajandamıza aldık. Yine dünyada tanınmış yabancı konuşmacılar ile birlikte Türkiye’deki değerli hekimlerimizin katılımlarıyla heyecan verici yeni konular ile TED-2’yi planlamaya başladık bile.

Başarılı bir iş adamı olarak sizi tanıyoruz ancak aynı zamanda da başarılı bir sporcusunuz. Aktif olarak golf oynuyorsunuz. Golf tutkunuz ne zaman ve nasıl başladı?

Biraz şans eseri başladı diyebilirim. Ben daha çok raket sporları konusunda iyi ve iddialı bir sporcuydum. Özellikle squash konusunda oldukça iddialıydım, üç yıl üst üste Türkiye şampiyonluğum var. Sonra bir problemi yaşadım ve mecburen bıraktım. Bir arkadaşımın önerisi ile golfe başladım. İlk önce İstanbul Golf Kulübü’nde birkaç ders aldım. Sonra da aktif olarak golf oynamaya bağlandım. Yaklaşık 20 yıldır bu tutkum devam ediyor. Bugüne kadar birçok turnuva oynadım. Evde de ofiste de birçok ödül var. Turkcell Platinum Golf Challenge, Kemer Başkanlık Kupası, National Kaptanlık Golf Turnuvası gibi yarışmalarda birçok birinciliklerim var.

Golf oynamanın bir yönetici olarak sizi nasıl beslediğini düşünüyorsunuz?

Golfü bir rakibine karşı değil sahaya karşı oynarsınız. Golfte çok fazla şans faktörü yok, ciddi beceri isteyen bir spordur. Çok fazla karar vermeni sağlayan bir spordur. Kafanın sakin olması gerekir. Daha baştan birtakım hesaplamaları da yapman önemlidir. Rüzgarın esme yönü, mesafe, hangi sopa ile hangi uzaklığa vuracaksın gibi… Dolayısıyla stratejinizi çok iyi kurgulamaksınız. Bu yönden de çok geliştiren bir spor. İş dünyası da farklı bir saha… Ne zaman, nerede, nasıl bir hamle yapman gerektiğini iyi kurgulaman, atılımlarını ona göre yapman gerekir. Yani golfun iş dünyasında topu gelişine vurmak yerine iyi bir planlama ile doğru noktaya atman konusunda insanı geliştirdiğini düşünüyorum.

Seyahat tercihlerinizi nasıl belirliyorsunuz?

İş seyahatlerim dışında, tamamen dinlenme odaklı seyahatleri tercih ediyorum. Bilhassa Uzakdoğu bölgelerinde tarihi kültürel mekanlar ve yeni lezzetler denemeye yönelik planlar gerçekleştirmeye özen gösteriyorum.