Hızla yüklesen ve binlerce takipçisi olan hesabında yaptığı paylaşımlarla herkesin dikkatini çeken Sezin Güleryüz, ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu, MSA diplomalı,“Healthy Food Break” kurucusu, yemek programı yapımcısı, “Gökkuşağı Tarifleri” kitabının yazarı kısacası on parmağında on marifet… Sağlıktan özel yaşamına yaptığımız söyleşide, yaz ayları için tüyolar da aldık. Kurumsal hayatı bırakıp kendine yeni bir rota çizen Sezin Güleryüz, merak ettiğimiz sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Sezin Güleryüz kimdir?

Aslında birbirinden apayrı birçok farklı hikâyenin bir birleşimiyim diyebiliriz. Aslen endüstri mühendisi ve sonradan aşçı; küçük bir kasabada büyümüş ama büyük şehirlerde yaşamış ve tüm bunların etkisiyle harmanlanmış biriyim. Özetlersek, Marmaris’te denizin, güneşin, bitkilerin, doğanın gücüne inanarak büyüdüğüm onlarca seneden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okudum ve yolculuğum beni 2009 yılında İstanbul’a getirdi. 10 sene boyunca, 30 binden fazla saatini masa başında, kapalı binalarda, günde ortalama 10-12 saat çalışarak geçirmiş kurumsal bir çalışan olarak, kocaman bir çılgınlık yaparak 2019 senesinde kurumsal kariyerimi sonlandırdım ve mutfak aşkımı profesyonel aşçılık eğitimiyle ayrı bir seviyeye çıkardım. Dünyaca ünlü şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalışırken, kariyer adımlarını hızla kovalarken günün birinde her şeyi bırakıp profesyonel aşçılık okuyacağım, yemek kitabı çıkaracağım ve binlerce kişi tarafından tarifleri ve püf noktaları takip edilen biri olacağım aklıma bile gelmezdi; ama işte buradayım. Eşim ve 2 yaşını yeni doldurmuş oğlum Atlas’la beraber hâlâ İstanbul’da yaşıyoruz. Herkes kadar koşturmalı hayata kapılıp, kendimi ve beslenmemi hayatın son sıralarına attığım uzunca bir dönem sonrası sağlığım genç yaşta alarm çanlarını çalarken çıktı karşıma sebzelerin gücü. Bir şeyleri iyileştirmek için tutunacak bir dal ararken sebzelere, farklı tariflere ve mutfağın sihirli dünyasına kaptırdım kendimi. Her şey @HealthyFoodBreak ile başladı. Yemek tarifleri verdiğim bir sosyal medya hesabı. Sonra büyüdü ve büyüdü, Youtube kanalı, TV yemek tarifi programı yapımcılığı, yemek kitabı yazarlığı ve şu anda da girişimcilik ayağıyla devam ediyor.

@HealthyFoodBreak nasıl doğdu?

@HealthyFoodBreak, koşturmalı hayata her alanda “bir mola vermek” fikrinden doğan bir sosyal medya hesabı. Kolay, bitkisel ve sağlıklı tarifler, iyi yaşam molaları… Kısacası bedenimize, aklımıza ve ruhumuza iyi gelecek reçeteler ve basit püf noktaları. “Yoğun hayatımıza rağmen yılmadan kendimize zaman ayırmak, besinlerin ve doğanın gücüyle iyileşmek mümkün” diye haykırmak istediğim özgürlük noktam. @HealthyFoodBreak’in doğuşu ve gelişmesi benim de yaşayarak öğrendiğim ve öğrendikçe keyif alıp daha çok kişiyle paylaşmak istediğim bir yolculuk oldu. Koşturmalı hayat içinde bir yandan kendime has kolay ve özel formüller geliştirirken diğer yandan da bunları on binlerce kişiyle paylaşmaya başladım. Gençlik yıllarımdan bu yana mücadelesini verdiğim çoğu rahatsızlıktan ben kurtuldukça, etrafımdakiler de kurtulmaya başladı. Mutfağa girip doğadan tabağa gelen tarifler yarattıkça iyileştim, iyileştikçe daha çok mutfağa girdim. Yani aslında her şey bir hobi etrafında, oldukça naturel olarak başladı. Ve işte şimdi hem kadın bir girişimci olarak “Healthy Food Break” markasını yarattım, hem Bein Gurme TV kanalında yayınlanan Sezin’le Yemek Arası programının yapımcısı ve sunucusu oldum, hem de gerek sosyal medya hesabım gerekse kitabım ile binlerce kişiye ulaşıyorum. Önümüzdeki dönemde de “Healthy Food Break” markası altında yepyeni mutfak, kişisel bakım ve güzellik ürünleri lanse edeceğim. Ufak bir hobi ve tutku ve sadece mutfak aşkı nerelere ulaştı, resmen hayatın benim için yazdığı apayrı bir senaryoyu yaşıyorum.

Ka