Gittikçe sadeleşen makyaj tarzı sonbahar-kış podyumlarını iyice hakimiyetine almış görünüyor. Doğal ancak bakımlı teni ön plana çıkaran bu makyaj stilinde; cilt pürüzsüz, yanaklar belli belirsiz renkli ve dudaklar nemlendirilmiş olmalı. Tabii bu natürel görünüme yine aynı etkiyi yaratan doğal saçlar eşlik ediyor.

Donna Karan

Markasının 30. yılını katlayan Donna Karan, New York’tan altlığı ilhamı sadece tasarımlarına değil, saç re makyaj tercihlerine de taşımış: Sert ifadeler yaratan topuzlar, iyice yapıştırılmış saçlar ve sadece gözlerin renklendirildiği makyaj stiliyle maskülen yanı ağır basan siluetler tasarımcının yaratmak islediği güçlü kadın imajını vurguluyor. Temiz, bakımlı, ışıl ışıl parlayan cilt sezon dekoltelerini korkusuzca taşımak için en önemli unsur. Saçınızı yaptırmayı tercih ettiğinizde bileyıka-topla-çık tarzı doğal görünümlü modelleri tercih ederek modayı takipte kalınz.

Versace

Abartıyı ve charge görünümünü öne çıkaran marka olan Versace bile bu sezon daha sade makyaj ve saç modelleriyle karşımızda. Doğal renkli ruj ve allık kullanımına karşın, gözleri vurgulamaktan vazgeçmeyen marka, kirpikleri hacimlendirerek istediği feminen etkiyi yakalamış. Takma kirpikler ve kalın eyeliner, Versace’nin favorileri. Donatella Versace, kış koleksiyonunda vücut hatlarını vurgulayan evaze kesimlere bolca yer veriyor. Derin dekoltelerin yarattığı dişilik, sade ve doğal tenle birleşince dengeleniyor: ortaya modern bir seksapel çıkıyor. Koleksiyonundaki pantolon-ceket takımlar Versace’nin DNA’larındaki feminen ruha maskülen bir tavır kazandırıyor.

Tom Ford

Tom Ford da bu sezon sadeliği yücelten tasarımcılar arasında. Tasarımlarını olabildiğince düz kesimli tutan modacı, bu şekilde materyal ve dikiş kalitesini vurguluyor. Bakımlı saçlar ve cilt ise Tom Ford kadınının lüks görünümünü pekiştiriyor. Siyah göz kalemi, rimel ve bej tonlarında fondöten Tom Ford podyumunun vazgeçilmezleri.

Stella McCartney

Sportif ve maskülen hatları en iyi yorumlayan isimlerden biri olan Stella McCartney podyumunda bol ve aşağıdan toplanmış atkuyrukları ile düz-doğal saçlara son derece sade bir makyaj tarzı eşlik ediyor. Belli belirsiz uygulanan göz makyajına toprak tonları hakim. Düz ve bağcıklı ayakkabılar şehirli kadın vurgusuna katkıda bulunuyor.

Alexander McQueen

Teatral etkiler yansıtan tasarımlarıyla tanıdığımız Alexander McQueen kış sezonunda da her zamanki dramatik çizgisinden şaşmıyor. Ancak, tasarımcı Sarah Burton her ne kadar makyaj ve saç tercihlerinde sürreal uygulamalara yönelse de, bu kez renk seçimlerinde yoğun olarak toprak tonlarını kullanması; McQueen’in sadeleşmesi olarak yorumlanabilir.