Turkey ONE Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa büyükşehir belediyelerinin desteğiyle yürüttüğü yeni projesiyle, bu illerde gün yüzüne çıkarılan eşsiz mozaiklerin tüm dünyada bilinirliğinin artması, bu bölgenin dünyaca ünlenerek “Mozaik Yolu” olarak ortaya çıkması ve ülkemizin yepyeni bir kültürel turizm alanı kazanması hedefleniyor.

M.Ö 4. binden günümüze kadar sayısız uygarlıkların, kültürlerin, inançların izlerini taşıyan Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinde, son yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucu sayısız mozaik eser gün yüzüne çıkarıldı. Tarih boyunca kentte yaşanmış zenginliklerin, ihtişamlı dönemlerin izlerini taşıyan bu mozaikler, özellikle Roma İmparatorluğu boyunca zengin tüccar ve askeri bürokrat bir sınıfın, gösterişli şekilde donattıkları evlerde sıkça görülmektedir. Ne yazık ki buralardaki mozaikler bir kaç örnek dışında dünya çapında hak ettiği yere ulaşamamıştır. Turkey ONE Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa büyükşehir belediyelerinin desteğiyle, Turkey ONE Derneği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın öncülüğünde yürüttüğü projeyle, bu eşsiz mozaiklerin tüm dünyada bilinirliğinin artmasını, bu bölgenin dünyaca ünlenerek “Mozaik Yolu” olarak ortaya çıkması, ülkemizin yepyeni bir kültürel turizm alanı kazanması ve bu bölgelerdeki mozaiklerin kültürei miras bakımından değerlerinin bölge halkı tarafından daha iyi anlaşılması sağlanarak korunmaları ve tanıtımları açısından desteklerinin alınmaları hedeflenmektedir.

PROJE LANSMANI
Mozaik Yolu projesinin Türkiye lansmanı, 4 Şubat 2016’da Şölen ana sponsorluğunda Elgiz Müzesi’nde gerçekleştirildi, basına ve kamuoyuna tanıtıldı. Vodafone sponsorluğunda hazırlanan mapping gösterisi, belediyelerin katkılarıyla hazırlanan mozaik replikaları ve ünlü tasarımcı Özlem Süer imzalı mozaik temalı elbiselerin büyük beğeni topladığı bu etkinliğe, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İstanbul Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililer, Turkey ONE Derneği üyeleri, iş ve sanat camiasından isimlerle medya mensupları katıldı.

MOZAİK YOLU YURT DIŞINDA
Projenin Türkiye lansmanının ardından yurt dışı tanıtım etkinlikleri gerçekleştirildi. İlk yurtdışı tanıtım etkinliği, 11 Şubat 2016’da İsviçre’nin önemli turizm merkezlerinden olan Gstaad’da yapıldı. Sanat koleksiyoneri Bibi Gritti’nin desteği ve Credit Bank Europe ve Abank’ın katkılarıyla Gstaad Palace Hotel’de düzenlenen özel gecede, ünlü mücevher ustası Sevan Bıçakçı’nın mikro mozaik ayrıntılı yüzüklerini de içeren seçilmiş eserleri, Mozaik Yolu video-mappingi ve Özlem Süer imzalı mozaik desenli kıyafetler sergilendi. Davete Britanya Kraliyet Ailesi mensubu Kent Prensesi Michael, Savoy Prensesi Gabriel, Kont ve Kontes Vianney d’Hendecourt, Savoy hanedanı Prens Vittorio Emmanuele ve Prenses Marina, Yugoslavya Prensi Michel, York Prensesi Eugenie, Prens Salman, Kont Alexandre de Lesseps, Kontes Anne d’Assche, Kontes Louisa Senem, Club Des Leaders Başkanı Jean Sebastien Robine ile Elizabeth Berracasa katıldı. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri’den temsilcilerinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da davette hazır bulundu.


SON DURAK VENEDİK

‘Mozaik Yolu’ projesinin yurtdışındaki ikinci durağı ise, Şölen ana sponsorluğunda, İtalya, Venedik’teki Peggy Guggenheim Collection Modern Sanat Müzesi oldu. Etkinliğe çok sayıda seçkin davetli katıldı. Davete Savoy Prensesi Marie Gabrielle, Prenses Caroline Murat, Roma Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, İtalya’nın Türkiye Fahri Konsolosu Flippo Olivetti’nin yanı sıra Venetian Heritage Foundation Başkanı Totto Bergamo Rossi gibi İtalya’nın önemli kuruluşlarının başkanları, kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle İtalya’nın en önemli sanat koleksiyonerleri katıldı.
Venedik Bienali’yle aynı döneme denk gelen lansmanda modacı Özlem Süer’in projeye özel olarak hazırladığı koleksiyona eklediği yeni tasarım da görücüye çıktı. Süer, yakın dönemde Hatay’da bulunan “Neşeli ol, hayatını yaşa” mesajı içeren “İskelet Mozaik” desenini elbiseye taşıdı. Vodafone sponsorluğunda hazırlanan Mozaik Yolu videosunun LedWalI’da gösterimi yapıldı. Hollanda’da yaşayan, Avrupa’nın önde gelen Türk bestecilerinden Selim Doğru’nun özellikle bu proje için, mozaiklerin bulunduğu şehirlerden birer halk türküsünü arp enstrümanında çalınmak üzere düzenledi. Projeye özel hazırlanan ve ‘ ‘Mozaik Yolu” olarak isimlendirilen eser konuklara çok keyifli anlar yaşattı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Gaziantepli aşçı Ragıp Mehmet Güzelbey ve ekibi tarafından Venedik’te özel olarak hazırlanan zengin menüden sunulan tatlar konukların büyük ilgisini çekti. Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep mutfağının konuklara sunulması geceye ayrı bir anlam kattı.
Mozaik Yolu Projesi’nin ana sponsoru Şölen de Mezopotamya’nın bereketli topraklarından çıkan ve Gaziantep’in gözbebeği olan Antep fıstığını gerçek çikolatayla buluşturduğu MiLango’yu konuklara armağan etti. Dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid’in tasarladığı MiLanGo, tüm davetliler tarafından büyük beğeni topladı.

ftm_2016-3_143-1