Niche parfüm markası Xerjorff’un kurucusu Sergio Momo, bize hem markasını hem de parfüm dünyasındaki yenilikleri anlatıyor.

Parfüm Piyasasında ‘Niche’ Olmak Nasıl Bir Duygu?

Bizim için niche parfüm piyasasında olmak, doğayla ve yüksek yaratıcılık seviyesiyle çalışmak anlamına geliyor. Doğa el verdiği sürece, kalite ve sürdürülebirlikten asla taviz vermiyoruz.

2003’de markanız Xerjoflf’u kurduğunuzdan beri neler değişti?

Söylenecek çok şey var… Xerjoff kurulduğundan beri hep olumlu tepkiler aldık ve neredeyse hiç aralıksız, yoğun ve heyecanlı zamanlar geçirdik. Felsefemiz; üstün kalite, yaratıcılık ve İtalyan işçiliğine dayanıyor. Xerjoffta, yarattığımız her şeye sonuna kadar inanmaktan vazgeçmeyip hep daha iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Parfüm trendlerini nasıl yakalıyor ve hayata geçiriyorsunuz?

Niche parfüm dünyası, geleneksel pazarlama faaliyetlerinin değil, sanatsal ilhamın sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle trendleri takip etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Niche parfümler beş duyuya hitap ediyor ve müşterilerin kalite ve farklılık arayışına cevap veriyor.

Türk tüketiciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi Türkiye, uzun bir tarihe ve önemli kültürel geçmişe sahip. Avrupa ve Asya arasında olağanüstü ve eşsiz bir geçit teşkil ediyor. Bizim için bu çok önemli. Kültür ve tarih açısından zengin pazarlar, her zaman Xerjoff markasını anlayıp destekler. Bence Türk müşteriler, kaliteden ödün verilmemesini bekliyor. Bu nedenle, markamızın felsefesine uygun olan ve bunu destekleyebilecek özel noktalarda satışa sunulması Xerjoff için çok önemli.

Kokularınız kadar şişeleri de etkili. Nelerden esinleniyor, farklı olmak için neler yapıyorsunuz?

18. yüzyıldan bu yana parfümler, şişenin içindeki özlerden sunumuna kadar, daima sanat eseri gibi tasarlanmıştır. Modern ticari parfümlerin kaybettiği bu ruhu, niche ürünler geri getirdi. Benim için parfüm, çoklu duyumsal bir dünya ve Xerjoff’ta bu ilkeleri takip etmeye kararlıyız.

Kokunun hayatınızdaki yeri nedir?

Parfüm benim için aileden gelen bir tutku. Büyükannemin, anne ve babamın parfüm koleksiyoneri olduğunu hatırlıyorum. Bu tutkuyla büyüdüğümü söyleyebilirim.

Siz hangi tip kokuları tercih ediyorsunuz?

Vanilya, Orris ve Akdeniz ruhunu temsil eden Neroli benim en sevdiğim notalar… Lüks parfümlerin vazgeçilmez notası ise kesinlikle İris. Hepsi kesinlikle doğal olarak elde edilmeli.

Bir müşteri Xerjoff alır çünkü…

Çünkü her bir koleksiyon, kaliteden ödün vermeden, sanatsal ilham sonucunda ortaya çıkıyor. Koleksiyonlardaki her bir parfüm, geleneksel ve modern distilasyon teknikleriyle biraraya getirilen doğal içeriklerle, sanat ve tasarımın kültürel kodlarını sunuyor. Sadece bir parfüm olmaktan öte, Xerjoff, beş duyuya hitap eden yapısıyla parfüm tutkunlarının farklılık arayışını karşılıyor.