1895 yılında açılan ve İstanbul’un en önemli kültür miraslarından biri haline gelen Pera Palace Hotel, tarihi boyunca pek çok ünlü konuğu ağırladı. Bu konuklardan bazıları anısına oda ve süit hazırlanan otelde, geçmişin izlerini sürmek hala mümkün. Örneğin; Atatürk’ün Pera Palace Hotel’de kaldığı oda onun anısına Atatürk Odası olarak yeniden düzenlenmişti. Son olarak bu özel koleksiyona Alfred Hitchcock Süiti ve Jacqueline Kennedy Onassis Odası eklendi.

Hem mimari hem de tarihi açıdan İstanbul’un simge yapılarından biri olan Pera Palace Hotel, Orient Express 1888 yılında Parisİstanbul seferlerine başladığında, İstanbul’da Orient Express yolcularının alışkın oldukları yüksek standartları sunmak amacı ile açılmış. Otel mimarı İstanbullu bir Levanten olan Alexander Vallaury, şehrin silüetinin oluşmasında büyük katkısı olan bir isim. İnşasına 1892 yılında başlanan, 1895 yılında açılış balosunu yapan Pera Palace Hotel Art Nouveau, Neo-Klasik ve Oryantalist mimari tarzlarının bir arada kullanıldığı bir bina. Haliç’in muhteşem manzarasına hakim, kültürel faaliyetleri ve sosyal aktiviteleri nedeniyle ‘küçükAvrupa’ olarak bilinen Pera’nın Tepebaşı bölgesinde konuşlandırılmış. Birinci Dünya Savaşı’na kadar son derece parlak bir dönem geçiren otel, İstanbul’da Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği, ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu yerlerden biriydi. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel, kuruluşundan itibaren tarihi olaylara tanıklık ederek kent kültürünün çok önemli simgelerinden biri haline geldi. 1917 yılından itibaren pek çok kez Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlayan Pera Palace Hotel’in ünlü konukları arasında İsmet İnönü, Kral VIII. Edward, Kraliçe II. Elizabeth, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph, Şah Rıza Pehlevi, Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, General Franz von Papen, Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Jacqueline Kennedy Onassis, Ernest Hemingway, Ninette de Valois, Mata Hari, Cicero, MikisTheodorakis ve belki de en önemli konuklarından biri olan Agatha Christie gibi isimler yer alıyor. Bu konuklardan bazıları anısına oda ve süit hazırlanan otelde, geçmişin izlerini sürmek hala mümkün. Örneğin; Atatürk’ün Pera Palace Hotel’de kaldığı oda onun anısına Atatürk Odası olarak yeniden düzenlenmişti. Son olarak bu özel koleksiyona Alfred Hitchcock Süiti ve Jacqueline Kennedy Onassis Odası eklendi.

Dünya sinemasına birbirinden değerli filmler kazandıran Alfred Hitchcock’un İstanbul ziyaretleri sırasında Pera Palace Hotel’de konakladığı bilinmektedir. Haliç manzarasını gören ve Hitchcock’un adını taşıyan süitte, özel olarak tasarlanmış tarihi mobilyalarla birlikte ünlü yönetmen hakkında yazılmış kitaplar da seçkin misafirlerini bekliyor.

Sinemanın büyülü dünyasından yola çıkarak dünyadaki pek çok insanı etkileyen hikâyelerin peşinden gitmek oldukça kıymetli bir süreçtir. Öyle ki yaşamın unutulmazlarını kayıt altına almak da bu sayede mümkündür. Tarihe kalmak, yarınlarda yaşamaya devam etmek de yine aynı süreç sayesinde gerçekleşebilmektedir. Sinema tarihinde önemli bir yeri bulunan Alfred Hitchcock’la aynı adı taşıyan süit; İstanbul’un kalbi Pera Palace Hotel’de kıymetli misafirlerini ağırlamak için daima özenli ve hazır.