Ünlü top model, güzelliğiyle ve kariyer başarısıyla olduğu kadar dürüstlüğü, gücü ve sadeliğiyle de dikkat çekiyor. Dior’un yenilenen cilt bakım serisi Capture Totale’in yüzü olan Gisele Bündchen ile güzellik, bakım, kozmetik tercihleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bize Dior’un yeni Capture Totale kampanyasından bahseder misin? Yeni renk kodu ne anlama geliyor? Yeni kampanya daha güçlü ve iddialı. Bunun Capture Totale kadınını yansıttığını söyleyebilir misin?

Bu Capture Totale kampanyası, modern hayatın güzel, cesur ve güzelliği zamana meydan okuyan kadınlarının gücünü yansıtmayı amaçlıyor. Bitmeyen bir kendimizi keşfetme, durmaksızın gelişme ve kim olduğumuzu ve büyümek için neye ihtiyacımız olduğunu anlamaya çalışma yolculuğundayız. Bu yolculuk bize içsel gücümüzün ve kendimizi sevmenin özgüvene ve dış güzelliğe katkısını anlatacak. Biz kadınların potansiyeli sınırsız, gücü sonsuz ve ışıltısı ebedi.

Hayatını nasıl dengede tutuyorsun?

İşinize yarayan bir rutin bulmak önemli. Hayatı dengede tutmak için çalışmak, odaklanmak, kararlılık ve disiplin gerekiyor. Düşünmek ve beden-ruh-zihin bütünlüğünüzle bağlantıda olmak için kendinize zaman ayırmanız ise daha da önemli. Benim merkezimde kalmamı sağlayan şeyler yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri. Bunun haricinde iyi beslenmek, spor yapmak ve çevremdeki insanlarla uyum içinde olmak hayatıma kesinlikle daha fazla denge ve neşe getiriyor.

Güzellik alanında kariyer yapmak açısından bakarsak, daha genç kendine vereceğin tavsiye ne olurdu?

‘Az, daha çoktur. Bunu bana annem öğretti, ben de hayatımın ve kariyerimin her anında onu yanımda taşıdım. Yıllar içerisinde güzelliğin içten geldiğini ve içinde hissettiğini dışına yansıttığını idrak ettim. Güzellikle ilgili verebileceğim en iyi tavsiye size uygun olanı bulmanız. Her birey farklıdır, dolayısıyla güzellik rutini size özel hissettirmeli ve sizin en iyi hislerinizi açığa çıkarmalı. Ben daima cildimi koruyan Super Potent Serum gibi doğal içerikli ürünlerden yanayım.

Kendi kendine kalmak istediğinde en sevdiğin kendinle ilgilenme biçimi hangisi (örneğin güzellik rutini, meditasyon, yemek pişirmek gibi)?

Meditasyon ve farkındalık eylemi hayatıma büyük ölçüde netlik, sükunet ve huzur getirdi. Bunun yanı sıra yıllar önce Pranayama nefes tekniğini keşfettim, bu tekniği uygulamak hayatımı değiştirdi. Nefesime odaklanmak merkezimde kalmama yardımcı oluyor ve düşünmemi sağlıyor. Kendimi bu huzur halinde dinliyorum ve bedenimin ve ruhumun neye ihtiyacı olduğunu belirliyorum. Doğayla iç içe olmak da ruhumu besliyor ve yenilenmeme yardımcı oluyor.

Annenle ilişkin çok kuvvetli, onunla kampanya için sette birlikte olmak nasıldı? Ondan aldığın en iyi cilt bakımı tavsiyesi nedir?

Annemin yanı başımda olması kampanyanın en iyi tarafıydı. Kadınların gücüyle ilgili her şeyi ondan öğrendim. Güzelliğin yaşı olmadığı fikrini ete kemiğe mükemmelen büründürüyor ve ben bu deneyimi onunla paylaşabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Ondan aldığım en iyi tavsiye sadelik. Cildi temizlemek ve nemlendirmek çok yararlı.

‘Güzellik farkındalığı’ sana ne ifade ediyor ve Dior’un aynı felsefede olduğunu hissettiren nedir?

Güzellik farkındalığı bence hareketlerimizin çevremize ve genel olarak sağlığımıza olası etkilerini anlamak demek. Dior farkındalığını ve yarattığı etki konusundaki duyarlılığını her geçen gün attırıyor. Doğal içerikler kullanmak ve yeni gelişme yolları aramak için sarf ettiği kesintisiz çabayı takdir ediyorum. Dior gibi büyük markaların eylemlerinin ve yarattıkları etkinin daha da farkında olarak hareket etmeleri bence umut vaat eden bir ilerleme. Bu devinimi sürdürmemiz gerek çünkü doğa bizim en kıymetli ve yaşamsal kaynağımız. Umarım güzellik endüstrisi bir araya gelerek bir bütün oluşturur ve hem insanlara hem de doğaya destek veren daha sürdürülebilir uygulamalara imza atar.

Bir çevre aktivisti olarak, güzelliğin doğanın korunmasındaki rolü sence nedir ya da ne olabilir?

Doğa sonu gelmeyen bir ilham kaynağı. Güzelliğin en saf hali. Durgun bir göl, yemyeşil bir orman, büyüleyici bir dağ veya engin bir deniz, doğal güzelliğin hem bu kadar sade hem de bu kadar güçlü olabileceğinin kanıtı. Ancak doğanın gücü bunların çok ötesinde. Doğa, sağlık ve güzellik için elzem olan maddelerin sonsuz kaynağı. Doğa bizim en büyük öğretmenimiz, kaynağımız ve şifacımız; onu korumak da bizim görevimiz. Güzellik endüstrisi doğal kaynakları akıllıca kullanmalı, çevreye saygılı olmalı, çevre üzerinde yarattığı etkiyi azaltan teknolojiler kullanmalı ve doğanın yenilenmesine katkıda bulunmalı. Nimetlerinden faydalanmaya devam etmek istiyorsak, onun uygun şartlar içinde büyümesi, gelişmesi gerekiyor.