Kurduğu Les Benjamins markasıyla Türkiye’de olduğu kadar dünyanın her yerindeki gençlerin ilgisini çeken Bünyamin Aydın, 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu ve gelecek planlarını anlattı.

Çok yazıldı, çizildi ama yine de markanızın doğuş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

19 yaşında bir genç tasarımcının hayali ile başladı. İlk koleksiyonum ile Harrods ve Atrium gibi önemli mağazalara girmiş olma heyecanı ile bugünlere geldi. Milano, Floransa, Paris gibi şehirlerde defileler, Nike’a ilk tasarım yapmış olduğum sneaker tasarımı gibi birçok işbirliklerinin olduğu uzun bir hikâye. Bunu özetlemek gerçekten çok zor. Les Benjamins ne diye sorarsanız, aslinda Les Benjamins Doğu’nun bugünkü hali benim için. Hem benim tasarlamış olduğum bir tasarım markası ama bir yandan da bir perakende yaşam tarzı markası. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki artık her şey mümkün. Les Benjamins mağazasına girdiğinizde hem benim tasarladığım koleksiyonları görebilirsiniz hem de 10’dan fazla başka markanın tasarımlarını bulabilirsiniz. Aslında Les Benjamins’in dünyasına adım atıyorsunuz. Moda markasından çok öte aslında bir akım.

 

Tasarımlarınızda doğu-batı sentezini gözlemliyoruz. Bu her koleksiyon için özel olarak öne çıkarmayı tercih ettiğiniz birşey mi? Neden?

Doğu ve Batı sentezi markayı ilk kurduğumda kullandığım deyimdi. Aslında çok negatif ve ayırıcı bir duruş. O yüzden bu deyim Doğu’nun bugünkü haline dönüştü. Doğu kültürü gerçekten çok zengin ve bunu çağdaş bir bakış açısıyla dünyaya hikayelerimizi anlatmak markanın temel değeri ve amacı.

 

Les Benjamins İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunuzun spor teması bisiklet. Bu temayı biraz anlatır mısınız?

Doğu’nun en ilgimi çeken bisiklet yolunu araştırırken Güney Kore’nin 4 nehir yolunu keşfettim. Seul’dan Busan’a giden yolculuğun renkleri ve doğu kültürünün zenginliği bana ilham kaynağı oldu. Sokak kültürü ve sporun kesiştiği çok nokta var. Spor, sokak giyimi ve günlük giyimin harmanı. Aslında bir harman oluyor oluşu da bu koleksiyonu farklı kılan şeylerden biri. Tam net olmaması ve hibrit duruşu da benim istediğim bir şey.

 

Koleksiyonda neler görüyoruz?

Bisikletçilikten (cycling) esinlendiğim spor detayların günlük giyime uyarlandığı bir koleksiyon görebilirsiniz. Hoodie’nin arkasında su şişelerinin yer aldığı ve Busan’dan, Seul’dan esinlenen renkler ile tasarlanmış bir koleksiyon.

 

Sezonun yıldız parçaları sizce neler olacak?

Kesinlikle bisikletçi yarış formaları.

 

Yaptığınız işbirlikleri hep çok konuşuldu. Yeni sezonda işbirliklerine imza attınız mı?

Evet 3 adet çok önemli işbirliği geliyor bu yıl. Biri Fransa, diğeri Amerika’nın en önemli markalarından biri ile.

 

Tasanmlarınızı pek çok ünlü giyiyor. En güzel taşıdığını düşündüğünüz ünlüler kim oldu?

Benim için en önemli ünlüler Türk gençleri.

 

Peki tasarımlarınızı giymesini istediğiniz ama henüz giymemiş olan ünlüler var mı?

Dünya gençleri.

 

Les Benjamins bir sokak modası markası. Türkiye’de sokak modası ne durumda? Kendine has özgün kültürel özellikleri var mı?

9 yıl önce ilk sokak giyimi ile başladığım zamanda neredeyse hiçbir şey yoktu. Hiphop müziği çaldığımda insanlar niye bu müziği çalıyorsun diye bana bakardı. Artık sokak giyimi, sneaker kültürü ve hiphop genel akımın parçası oldu. Olumlu yönde git gide büyüyor ve ben büyümesi için katkıda bulunmaya devam edeceğim.

 

Nişantaşı’ndaki Les Benjamins amiral mağazası, sokak modası sevenler için bir vaha adeta. Mağazacılık için yeni planlar var mı? Türkiye’de ya da yurt dışında sırada başka mağazalar var mı?

Les Benjamins Nişantaşı bizim ilk bayrak mağazamız. Çoktan ziyade az ama odaklı mağazalaşmak istiyoruz. Daha çok bayrak mağazalar açacağız ama emin adımlar ile. Les Benjamins’i yaratmak 9 yılımızı aldı ve her adımımızı çok dikkatli atıyoruz.

 

Erkek Moda Haftası’nda Sonbahar/Kış 2020 koleksiyonunuzu geçtiğimiz günlerde sundunuz. Nasıl geçti?

Ben memnun kaldım. Nedense çok heyecanlı ve stresliydim. Sonuç olarak çok ciddi bir adım daha oldu Les Benjamins için Paris’te dünya moda sektörüne koleksiyonu sunuyor olmak ayrı bir his.

 

Tasarimın dışında fotoğrafçılık, mimari gibi farklı ilgi alanlarınız da var. Moda tasarımcısı olmasaydınız ne iş yapardınız?

Mimar olurdum. Bir şey yaratmak ve ona uzaktan bakabilmek çok hoşuma gidiyor. Dünyaya olumlu bir şey bırakabilmek benim için çok değerli. Filim yönetmeni de olabilirdim.

 

Son olarak da gelecek planlarınızı sorayım?

Les Benjamins HQ ofisimizi yeni taşıdık ve Les Benjamins’in akımı her gün gitgide büyüyor. Her sabah heyecan ile kalkıyor olmam ve uzun vadeli bakabiliyor olmam bir yandan çok iyi, bir yandan da stresli. Yakında daha çok Les Benjamins bayrak mağazaları ve e-ticaret sitemizin 2.0 halini sizlerle paylaşacağım. Ayrıca çok önemli markalar ile işbirlikleri dolu bir yıl olacak 2020.