Turizm sektöründe kazandığı yılların deneyimini artık kurduğu Travel PR Ajansı’nda bizlerle paylaşacak olan Sarp Özkar, ajansının kuruluş hikayesini anlatıyor.

Travel PR ajansını kurmaya nasıl karar verdiniz?

Yıllarca sektörde pazarlama profesyonellerine yeterince önem verilmedi. Tur Operatörlerinde Satış Müdürü, Operasyon Müdürü, Bilet Müdürü, Incomingve Yurtiçi Müdürleri, hatta Vize Müdürleri bile çalışıyoriken, Pazarlama titrinin hakkı verilerek çalıştırılan personeller istihdam edilmedi. Marka yönetimi kavramı hep ikinci plana atıldı, varsa yoksa o gün satmak, ertesi güne daha fazla satmak… Turoperatörü patronları reklam vereyim telefon çalsın mantığını çok seviyorlardı ancak Medya İletişimi şirkete uzun vadede katkı yapacağından, bu alana eğilmiyorlardı. 2005 yılında turizmde PR çalışmalarına başladığımda, birçok acente, havayolu ve büyük otellerin dahi PR ajansı yoktu. Bugüne kadar çalıştığım en vizyoner patronlarımdan biri olan Ali Onaran Bey geleceği görmüş ve daha o dönemden benim gibi maliyeti yüksek bir personeli bu işe angaje etmişti. Ne de iyi etti ki, işe başladığımda çalıştığım firmayı yer cilası firması sananlar, 3 sene kadar sonra yurtdışına tabii ki onunla gidilir demeye başlamıştı. Ve tabii sektörde satış rakamları bazında liderlik de gelmişti. Kısa zamanda gazeteler, dergiler, TV hatta radyolarda bile turizm profesyonellerinin de dikkatini fazlasıyla çekmiş olacak ki, 2007-2008’den itibaren yavaş yavaş PR ajansları ile sektör daha fazla çalışmaya başladı. Bu aşamada şunu gördüm: Turizm patronları veya yöneticileri, bir PR Ajansı ile çalışıyorlar hatta çok ciddi para verip, piyasanın en iyisi olduğu bilinenler arasından seçim yapmalarına karşın, hep şikayet ediyorlardı. İki büyük şikayet sebebi vardı, birincisi turizmcinin dilinden ve derdinde anlamayan İletişimciler olduklarını belirtiyorlar, İkincisi de her bir kaç ayda PR Ajansının müşteri temsilcisi değiştiriyor olmasıydı. Medya iletişim sektöründeki bu sirkülasyon nedeniyle tam markamızı öğrettik, alışıyor artık dedikleri noktada yeni bir müşteri temsilcisini karşısında göre Turizm şirketlerinden bana yoğun bir talep gelmeye başladı. Sonunda, hem turizmci olmam, hem de marka yönetimi-medya iletişim alanındaki bu çok ciddi tecrübelerimi Turizm sektörüne hak ettiği hizmeti sunabilmek adına değerlendirmek istedim. Önce Only Travel Marketing’i, şimdi de Travel PR şirketini kurdum.

Travel PR ne demektir? Bu hizmeti alanların beklentisi ne olmalıdır?

Öncelikle PR, Pazarlamanın olmazsa olmaz bir öğesidir. PR yapılma amacı kesinlikle bir yerlerde haberim çıksın, o gün daha fazla satayım değildir. Stratejik İletişim Planlaması yapılarak, markanın konumlandırmasına giden yolda yapılan 360 derece pazarlama faaliyetlerinin, algı yaratma konusunda en güçlü desteklerinden biridir. Markalaşmaya giden yolda, izlenecek strateji ve yol haritasına göre doğru mecralarda, doğru söylemlerde, tam yerinde ve zamanında yapılacak söylemlerle, pazarlamaya destekvermesi gereken önemli birgüçtür. En önemli hedef, istenilen Marka konumlandırmasına ulaşabil- mekve bu konumlandırmaya ulaştıktan sonra rakiplerle sahip olduğu aynı ürünü daha pahalıya rahatlıkla sattırabilmektir. Zira markalaşma süreci istenilen şekilde tamamlandığında, her markaya daha fazla ödendiği gibi sizin markanıza da daha fazla ödeyeceklerdir.

Travel PR, kime hizmet veriyor?

Travel PR, küçük-büyük, zincir oteller, havayolları, havalimanları, tur operatörleri, Kalkınma Ajansları, Turizm Tanıtma Ofisleri, Cruise-Nehir turu şirketleri, uçak-otel arama portalları gibi turizmin içindeki birimler adına medya iletişimi ve markalaşma süreçlerinin yürütüyor. Turizm sektörü dışındaki hiçbir müşteri ile çalışmıyor ve gelecekte de çalışmayacak.

Diğer PR ajanslarından farkınız nedir?

25 yıllık Turizm deneyimimiz ve 12 yılı aşkın Medya İletişimi-Marka Yönetimi tecrübelerimiz sayesinde, Turizm terminolojisine hakimiz. Bu sebeple,Turizmciyi en iyi anlayan PR Ajansı olduğumuzu iddia ediyoruz. Klasik PR ajansları gibi çalışmıyoruz. Turizme hakimiyetimiz sayesinde Sömestre, Kayak, Yılbaşı, Bayram, Yaz tatili, Erken Rezervasyon gündemi ne zaman? ve bu dönemler için satışlar ne zaman başlıyor? gibi turizmin pek çok dinamiğine hakimiz. Hem geleneksel PR, hem de dijital PR çalışmalarını ciddi anlamda değerlendiriyoruz. Sosyal medyada etkileşimi yüksekkişilerle deneyimler-workshop’laryapabiliyoruz, mecralarda turizmin öğelerini daha güzel gösterebileceğimiz fotoğraf galerileri-video çalışmaları, özel röportajve mecralar için nitelikli içerik oluşturma gibi konularda çalışıyoruz. Ve bunları yaparken, iddia ediyoruz ki Turizm terminolojisine hakim ve Turizmciyi en iyi anlayan PR ajansıyız. Bizimle çalışan Turizm markaları, bu PR Ajansı’na No-Show’u, DBL-TWN ayrımını anlatmaları gerekmeyecek. Sadece stratejimize konsantre olup, birlikte aynı hedefe koşmak üzere çalışacağız. Bunu yaparken de, Turizm pazarlama tecrübemiz sayesinde, PR haricinde de yapılması gereken pek çok tavsiyede bulunacağımızdan, birçok konuya izin verildiği ölçüde müdahil olup, markamıza PR haricinde de destek veriyoruz.

www.travelpr.com.tr

SARP ÖZKAR KİMDİR?

Sarp Özkar, Turizm sektöründe 1993 yılından bu yana profesyonel olarak yöneticilik pozisyonlarında görevler aldı. Sektöre rehber olarak giriş yaptıktan sonra, iremtur, Astro, Asya Turgibi sektörün büyük tur operatörlerinde, Satış ve Operasyon yöneticisi konumlarında çalıştı. En 12 yıl boyunca da Prontotour marka yönetiminden sorumlu, sırasıyla Satış ve ardından Pazarlama müdürlüğü görevlerini başarıyla yürüttü. Sarp Özkar, dünyada 90’ın üzerinde ülkeyi keşfederken, bu seyahat ettiği ülkelerin yarısına yakınında basın gezileri organize derek, gazetecilerle birlikte “Destination Marketing” çalışmalarına da imza attı. Marka yönetimi çalışmalarını yaparken, Gazeteci dostları ile dünyanın dört bir tarafında geçirdiği keyifli ve değerli paylaşımlar sonucu, turizm sektörünün ulusal mecra ve B2B medya yazarları ile yıllarca keyifli paylaşımlarda bulundu. O dönemlerde pek çoğumuz kendisini, ana haber spikerlerinin “Evet Bayram yaklaşıyor, şimdi mikrofunumuzu bir turizm profesyoneline uzatıyoruz anonsu sonrası” ekranlarda sıkça gördüğümüz bir turizm profesyoneli olarak anımsamaktayız. 25 yıllık turizm ve 12 yılı aşkın medya iletişimi deneyiminin gücünden yola çıkarak ile 2015 senesinde Prontotour’daki görevinden ayrılıp, Turizm sektörünün Marketing ve PR şirketi olacak olan, Only Travel Marketing’i kurdu. Türkiye’de Travel Marketing, OnlyTravel Marketing markalarının da tesciline sahip oldu. Ve artık yeni lanse ettiği markası, sadece Turizm sektörü özelinde hizmet verecek ilk ve tek PR Ajansı olan Travel PR’ı hizmete soktu.