Dünyanın üçüncü en büyük kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. şubat ayında İstanbul’da düzenleniyor. Fuarı, Genel Müdür Volkan Ataman’dan dinliyoruz.

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines 2018 içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın beşincisi, 21-23 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi-ICC’de gerçekleşecek. Üç gün boyunca devam edecek olan profesyonel “hosted buyer” programının yanı sıra, fuar kapsamında ulusal ve uluslararası MICE sektörünün bir araya geleceği bir “Business Network Gecesi” de düzenlenecek. 350 kurumsal şirket, 40 ülkeden 200 yabancı hosted buyer, 220 katılımcı firma temsilcisi, celebrity ve basın mensupları dahil 1.000 kişilik özel davetliyi, daha güçlü iş birlikleri sağlamak amacıyla 21 Şubat 2018 tarihinde düzenlenecek gecede bir araya getireceğiz. Fuarın ikinci günü, boğazın muhteşem manzarasında 40 ülkeden 1.200 MICE profesyoneli artık bir marka haline gelmiş olan “AMEzing Parti”de, video mapping şov, müzik gruplan, DJ ve sürprizlerle dolu dans performansları eşliğinde unutulmaz bir gece yaşayacaklar. Bu yıl, ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines 2018 yeniliklerinin arasında, etkinlik teknolojilerini içeren “TECH ZONE” da bulunuyor. Yerli firmalar dışında ABD, İngiltere, Belçika gibi teknolojinin beşiği olan ülkelerdeki markalar, Tech Zone’da yer alacak. Bu fuarın artık vazgeçilmez bir parçası olan Speakers’ Corner’da ise Dünya MICE endüstrisi başkanları, sanal gerçeklik/arttırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, datanın anlamlı kullanılabilmesi, etkinlik yazılımları, nöro-pazarlama, esnek ekran teknolojileri gibi 2018 yılının etkinlik teknoloji trendleri ve yepyeni teknolojik gelişmelerle ilgili birçok oturum gerçekleşecek.

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airiines’ın sektöre ne gibi katkıları bulunuyor?

ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines, dünyanın en büyük üçüncü MICE fuarı olarak, öncelikle Türkiye MICE sektörünü dünyaya tanıtıyor ve sektör hakkındaki farkındalığı arttırıyor. Türkiye MICE sektörünün tüm profesyonellerini ve oyuncularını bir araya getirerek, paneller ve seminerlerle sektör sorunlarını tartışabilmeyi, bu konulara çözüm yollarının bulunmasını ve mesleki gelişim sağlanmasını ve sektörün motive olmasını sağlıyor.

ACE of M.I.C.E. Avvards 2018’nin bu yıl düzenlenecek ödül töreni için ne gibi hazırlıklar yapıldı?

ACE of M.I.C.E. Avvards, 9 Nisan 2018 tarihinde Zorlu PSM’de Turizm Medya Grubu organizasyonunda altıncı kez MICE’ın aslarını belirleyecek. ACE of M.I.C.E. Avvards Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri; etkinlikler, etkinlik/toplantı yönetim firmaları, servis sağlayıcılar ve proje uygulamaları ve toplantı otelleri olmak üzere 4 ana başlık, 26 ayrı dalda değerlendirilecek. MICE endüstrisi turizm gelirinin yüzde 30’unu kaplıyor ve 6 milyar dolarlık bir sektöre büyük katkı sağladı. Beş yıldır başarıyla devam eden bu organizasyonda 148 ödül verildi, 10.549 MICE profesyoneli geceye katıldı, 376 jüri heyeti ile başarıyla çalışıldı, 930 firma başvuru yaptı ve 320 sponsor firma destek sağladı. Bu yıl ödüllere yeni kategoriler eklendi. Yeni eklenen kategoriler şu şekilde sıralanıyor: En İyi Uyarlama Etkinlik, En İyi Konser, En İyi Roadshovv, En İyi Toplantı Hizmeti Sunan Şehir Oteli, En İyi Toplantı Hizmeti Sunan Sahil Oteli, En İyi Konferans Oteli, En İyi Etkinlik Teknoloji Uygulaması. Bu yıl ilk kez açılan ve çok önemsediğimiz başka bir kategorimiz daha var; “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi”.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Bu yıl, sektörün nabzını tutan güncel konulan kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan M.I.C.E. Dergi’nin içeriğini ve tasarımını yeniledik. Ayrıca, dünya ve Türkiye MICE sektöründeki tüm gelişmelerden anında haberdar olabilmeniz için kurulan eventturkiye.com’un da içeriklerini ve tasarımlarını da yeniledik. 2018 yılı için yepyeni bir proje üzerinde çalışıyoruz, micemap.com vveb portalı ve uygulaması, global MICE sektörünü bir araya getirecek. Dünyanın dört bir yanındaki MICE profesyonellerinin bakış açısını genişletecek ve değiştirecek olan dijital platformda, MICE sektörüne dair her şey elinizin altında olacak. Micemap.com’un lansmanını, büyük bir organizasyonla ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines kapsamında gerçekleştireceğiz.

 

 

Dünyadaki diğer ülkelerle kıyaslandığınızda Türkiye MICE sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz, özellikle turizm ve MICE sektörleri çok zor bir süreçten geçti. Sektörün geneli önümüzdeki döneme ve özellikle 2018 yılına umutlu bakıyor. “Ben” algısından sıyrılıp, “biz” demeye başladığımız zaman Türkiye turizm ve MICE sektörünün önünde kimsenin duramayacağına inanıyorum.