Ülkemiz, dört mevsim boyunca bizlere sayısız güzellik bahşediyor. Kış mevsimi ise, hem doyasıya kayak hem de kültür turu yapabileceğimiz en ideal zaman dilimlerinden biri. Hal böyle olunca, kış aylarında da keşfetmekten geri duramayanlar için ülkemizin çeşitli yerlerinden en keyifli rotaları listeledik.

 

1. KAPADOKYA

Sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile Kapadokya, kış mevsiminde de benzersiz bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Her daim efsunlu bir atmosfere sahip olan Kapadokya, kışın beyazlara bürünmesiyle doyumsuz bir manzaraya sahip oluyor. Tabi bu manzaraya eşlik eden başka manzaralar da var; gökyüzünde süzülen balonlarve eşsiz bir gün batımı gibi…

 

 

2. KARTEPE

ÖZELLİKLE İSTANBUL’A YAKINLIĞI NEDENİYLE TERCİH EDİLEN KARTEPE, ÜLKEMİZİN EN POPÜLER BEYAZ ROTALARINDAN BİRİ. KOCAELİ’NDE KAYAK SPORUNU DOLUDİZGİN YAŞAYABİLECEĞİNİZ İDEAL DESTİNASYONLARDAN BİRİ OLAN KARTEPE, MUHTEŞEM DOĞA MANZARALARIYLA ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLEMEYİ BAŞARIYOR.

 

 

3. KARTALKAYA

BOLU’DA BULUNAN KARTALKAYA, KIŞIN BENZERSİZ GÜZELLİKLERLE BULUŞTURUYOR ZİYARETÇİLERİNİ. ARALIK AYINDAN MART AYININ ORTALARINA KADAR KAYAK SEZONUNUN DEVAM ETTİĞİ KARTALKAYA, OLDUKÇA EĞLENCELİ BİR KIŞ TATİLİ VADEDİYOR.

 

 

4. ABANT

KIŞIN BEMBEYAZ GÖRÜNTÜSÜYLE HAYRANLIK UYANDIRAN ABANT, DÖRT MEVSİM BOYUNCA FARKLI GÜZELLİKLER SUNUYOR. ÜLKEMİZİN EN KLASİK ROTALARINDAN BİRİ OLAN ABANT’TA, KALABALIK ŞEHİRLERİN HENGAMESİNİ ARDINIZDA BIRAKARAK HUZUR DOLU ZAMANLAR GEÇİREBİLİRSİNİZ. TÜM BUNLARIN YANI SIRA ABANT, ÇOK ÇEŞİTLİ KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ DE BARINDIRIYOR.

 

 

5. UZUNGOL

Ülkemizin en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapan Uzungöl, Trabzon’un son yıllardaki en popüler turistik beldelerinden biri. Sık ormanlarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapan Uzungöl, sadece ülkemizde değil, tüm dünyanın dikkatini çeken bir yer haline geldi. Adını kıyısında bulunan gölden alan Uzungöl, doğayla baş başa dingin bir tatil vadediyor kış aylarında.

 

 

6. YEDIGOLLER

Yedigöller de ülkemizin dört mevsim boyunca ziyaretçi ağırlayan rotalarından biri. Ancak kışın bu yeryüzü cennetinin büründüğü hali kesinlikle görmelisiniz. Özellikle trekking ve fotoğraf tutkunu olanlar, kış aylarında en az bir hafta sonunu Yedigöller’e ayırmalı.

 

 

7. ULUDAĞ

Kış dendi mi akla ilk gelen rotalardan biri olan Uludağ, beyaz bir rüyanın içindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Bol bol kayak, sucuk-ekmek, dileyene kar motoru gibi ekstrem aktiviteler sunan Uludağ, bu mevsim mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri.

 

 

AYDER YAYLASI

Rize’nin yeryüzü cennetlerinden biri olan Ayder Yaylası, Doğu Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri olma özelliği taşıyor. Yemyeşil dokusu ile ülkemizin en güzel köşeleri arasında bulunan Ayder Yaylası, kış aylarında biraz olsun nefes almak ve doğanın tadını çıkarmak isteyenleri büyük bir keyifle ağırlıyor. Ayder Yaylası, birbirinden eşsiz manzarasıyla büyüleyen çok sayıda konaklama alternatifine de ev sahipliği yapıyor.

 

 

9. KONYA

Kış ayları, şehir turu ve kültür gezileri için de ideal zamanlar. Özellikle Mevlana Türbesi ile ünü ülke sınırlarını aşmış olan Konya, bu anlamda oldukça farklı destinasyonlara sahip. Aralık ayında gerçekleşen Şeb-i Arus törenleri ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Konya’yı, bu mevsim rotalarınız arasına ekleyebilirsiniz.

 

 

10. KARS

Kars, oldukça ilgi çekici bir rota. Doğu Anadolu’nun son zamanlarda parlayan yıldızı olan bu güzel şehir, Sarıkamış Kayak Merkezi ile benzersiz bir kayak deneyimi sunarken, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü gibi noktalarıyla tarihi ve doğal zenginliklerini de ortaya kokuyor. Ankara’dan Doğu Ekspresi ile yapacağınız Kars yolculuğu, size hayatınız boyunca unutamayacağınız bir kış masalı vadediyor.

 

 

11. VAN

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NİN İNCİSİ OLARAK NİTELENDİRİLEN VAN, MEŞHUR GÖLÜ, HEYBETLİ KALESİ, DİLLERE DESTAN KAHVALTISI, TERS LALELERİ VE KEDİSİ İLE OLDUKÇA DOYURUCU BİR KIŞ SEYAHATİ SUNUYOR. ÖZELLİKLE VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ EŞSİZ GÜZELLİKLER İLE BEZELİ. VAN GÖLÜ’NÜN ORTASINDAKİ AKDAMAR ADASI’NIN BEYAZLARA BÜRÜNMÜŞ HALİNİ GÖRMEK İÇİN BİLE VAN’A GİDİLEBİLİR.

 

 

12. İZMİR

EGE’NİN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLAN İZMİR, YAZIN BİRBİRİNDEN ÇEKİCİ TATİL BELDELERİYLE ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLARKEN, KIŞIN İSE ŞEHİR MERKEZİNDEKİ ZENGİNLİKLERİ İLE SEYAHATSEVERLERİ BEKLİYOR. KORDON’U, SAAT KULESİ, KUMRUSU, TARİHİ ASANSÖR’Ü VE DAHA PEK ÇOK SAYISIZ GÜZELLİĞİ İLE İZMİR, KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR.

 

 

13. AMASYA

ANADOLU’NUN ÖRNEK TÜRK ŞEHRİ OLARAK BİLİNEN AMASYA, DAHA ÇOK “ŞEHZADELER ŞEHRİ” OLARAK TANIMLANIYOR. YEŞİLIRMAK BOYUNCA SIRALANMIŞ TARİHİ KONAKLARI, KRAL KAYA MEZARLARI, SANATSAL VE BİLİMSEL UNSURLARI, KÜLTÜRE BİRİKİMİ İLE AMASYA, DOYURUCU BİR KIŞ SEYAHATİ İÇİN OLDUKÇA İDEAL BİR ROTA.

 

 


14. ESKİŞEHİR
Ülkemizin en gelişmiş ve en modern kentleri arasında gösterilen Eskişehir, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, kent içi ulaşım olanakları, hareketli sosyal yaşantısı, lezzetli çiğböreği ve kitap kafeleri ile ziyaretçilerini adeta bir Avrupa şehrindeymiş gibi hissettiriyor, içinden nehir geçen bir şehir olması ise, Eskişehir’i en çekici kılan özelliklerden biri.

 

 

15. EDİRNE

Bir asır boyunca Osmanlı imparatorluğunun başkentliğini yapmış olan Edirne, bugün o dönemlerin izini sürebileceğiniz şehirlerimizden biri. Mimar Sinan’ın ustalık eserim olarak nitelendirdiği Selimiye Camii ile bilinen Edirne, kiliseleri, külliyeleri, medreseleri, köprüleri ve meşhur tava ciğeri ile kış mevsiminde kültür turu yapabileceğiniz ideal kentlerimizden.