Sonbahar ayları yakın yerlere kısa kaçamaklar için çok uygun zaman. Tatilsa’nın yardımıyla sizin için derlediğimiz bu yakın tatil destinasyonları için vizeye de ihtiyacınız yok!

vize1

St. Petersburg, Rusya

Sankt Peterburg, yani bildiğimiz adıyla St. Petersburg, Moskova’nın 715 kilometre kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın ikinci, Avrupa’nın dördüncü büyük şehridir. St. Petersburg yüzyıllarca Rusya’nın Avrupa’ya bakan yüzü olmuştur. Beyaz geceleri ve kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da gezmeyi sevenlerin listelerinin başında yer alır. THY, her gün İstanbul ve St. Petersburg arası karşılıklı sefer düzenle- mektedir. Sadece 3 saatlik uçuş sonrası Türk vatandaşları, vizesiz olarak ülkeye giriş yapar. St. Petersburg şehir merkezine otobüs veya özel taksiler ile yaklaşık 40 dakika süren yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Şehri gezmeye Voskresenia Khristova Kilisesi ile başlayabilirsiniz. Ortodoks kili- sesidir ve Rus Çarı III. Alexander döneminde inşaatına başlanmış, II. Nikolay döne- minde tamamlanmıştır. Muazzam fotoğraf çekimi yapılabilecek bir mekandır. Ayrıca St. Petersburg’un tam ortası olarak anılır. Beyaz geceler döneminde 24 saat yaşayan şehrin en renkli caddesi olan Nevsky Caddesi tarihi binalara, birçok gece kulübüne, restorana, butiğe sahiptir ve 5 kilometre boyunca uzanır. Cadde boyunca yürüyüşünü- zü yaparken Kazan Katedrali’ni gezebilirsiniz. Katedralin karşısında değişik mimari yapısı ile Singer Binası yer alır. Hermitage Müzesi St. Petersburg’u ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerindendir. 3 milyondan fazla esere sahip bir müzeler kompleksidir ve dünyanın en büyük beşinci müzesidir. İlk olarak Çariçe Katerina’nın Kışlık Sarayı olarak inşa edilmiştir. Şehir dışında yer alan Peterhoff Sarayı, St. Petersburg’un önemli yapılarından biridir. 1000 hektardan büyük bir alan üzerine ku- rulu olup havuzlar, çeşmeler, heykeller, çardaklar ve küçük yazlık evlerle süslenmiştir.
Tatilsa size St. Petersburg’a gittiğinizde konaklamak için Hotel Astoria St. Petersburg’u tavsiye etmektedir. Otel, gerek üstün hizmet anlayışı ile gerekse muaz- zam mutfak kültürüyle öne çıkmaktadır.

vize2

Batum, Gürcistan

Batum, Karadeniz kıyısında yer alır ve Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkentidir. 7 kilomet- re uzunluğundaki sahil şeridi, tertemiz plajları ve yemyeşil doğası ile gezi severlerin ilgisini çeker. Türk vatandaşları ülkeye vizesiz ve pasaportsuz olarak sadece TC Nufüs Cüzdanları ile giriş yapabilmekte- dirler. Batum’a THY her gün İstanbul’dan karşılıklı seferler düzenlemektedir. Ayrıca salı, perşembe ve pazar günleri günde 2 uçuş bulunmaktadır. Uçuş yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta olması sebebiyle karayolu ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Batum’u gezmeye Batum Bulvarı’ndan başlayabilirsiniz. Batum Bulvarı şehir merkezindeki plaja paralel uzanır. 7 kilometre uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çeki- yor. Batum’un merkezinde yer alan Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Nikoloz Kilisesi görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca limanın yanında yer alan teleferik ile yukarıya çıkıp Batum’un eşsiz manzarasını tepeden seyredebilirsiniz. Batum, çok büyük ölçekli bir botanik bahçesine sahiptir. İçerisinde Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkileri bulunmaktadır. Ayrıca Batum’a araç ile ya- rım saat mesafede olan doğal güzelliklere sahip olan Adjara Dağı’nı gezip, Makhumceti Şelaleri’ni, Queen Tamara Köprüsü’nü görebilirsiniz. Şarapevlerinde lezzetli Batum şarapları için şarap tadımına katıla- bilirsiniz. Akşamları ise gece klüplerinde eğlenebilir, kumarhanelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tatilsa size Batum’a gittiğinizde konaklamak için Batumi World Palace otelini tavsiye ediyor. Şehir merkezinde yer alması ulaşım kolaylığı sağlıyor.

vize3

Kazablanka, Fas

Kazablanka, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bir liman kentidir ve yeni ile eskinin, klasik ile modernin iç içe geçtiği son derece ilginç bir şehir olarak tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alır. THY’den İstan- bul ve Kazablanka’ya her gün karşılıklı olarak seferler düzenlenmek- tedir. Otelinize yerleştikten sonra şehri gezmeye II. Hasan Camii ile başlayabilirsiniz. Atlas Okyanusu’nun hemen kıyısında, geniş bir avlu- su olan, muhteşem zelişler ile süslü, bugün inşa edilse 5 milyar dolara mal olacağı söylenen cami, çok etkileyicidir. Aynı anda açık ve kapalı alanlarında yaklaşık 100 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Minaresi 210 metrelik yüksekliğiyle yeryüzündeki en yüksek minare ünvanına sahiptir. Ancienne Medina (Eski Pazar) görülmesi gereken önemli yerlerindendir. Medina’yı eski surlar çevreler. Burada çok sıkı pazarlık ile çok düşük fiyatlara aklınıza gelebilecek her türlü şeyi satın almanız mümkün. Eski pazar yerinden çıktıktan sonra Kraliyet Sarayı’nın he- men yanında yer alan Quartier Habous’u ziyaret edebilirsiniz. Mistik havası, zengin ürün çeşitliliği ve etkileyici bir ortamı var. Birçok plaja sahip uzun sahil şeridi La Corniche’de güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Tatilsa’nın önerdiği 5 yıldızlı Kenzi Tower Hotel, gerek üstün kalitesi ve gerekse manzarası ile ve en önemli olarak II. Hasan Camii manza- ralı olması ile dikkat çekmektedir.

vize4

Belgrad, Sırbistan

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alır. 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1 buçuk milyondan fazla metro- politan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirle- rinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği olan hoş bir manzaraya sahip bir şehir Belgrad. Şehrin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor. Sırbistan’ın en gözde şehri olan Belgrad, renkli yerler görmek isteyenlerin ilk tercihi. Renkli gece hayatı ise bunların başında gelir. Lezzetli yemekleri de dikkat çekicidir. İstanbul’dan Belgrad’a THY her gün karşılıklı sefer düzenlemektedir. Uçuş, sadece 1 saat 40 dakika sürüyor. Türk vatandaşlarına ise vize uygulaması yoktur. Havaalanından şehir merkezine otobüs veya taksi ile sadece 30 dakikada süren yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Otelinize yerleştikten sonra şehri gezmeye Stari Grad, Savamala ve Zemun bölgeleri ile başlayabilirsiniz. Zengin tarihiyle, renkli geçmişini ve kültü- rel mirasını bir arada sunan bir başkent olan Belgrad’da, eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, parklarla iç içe yeşil bir yaşam alanı olan kale dikkati çeker. Buradan sonra ise Belgrad’ın enfes doğasını gezebilirsiniz; koca plazalardan veya zamana yenik düşmeye başlamış, tarihi dokuya sahip asırlık bir binadan dışarı adımınızı attığınızda, en fazla birkaç dakika yürüyüş me safesinde, çimlere uzanıp, gökyüzünü seyre dalacağınız bir park bekliyor sizi. Tašmajdan Park, Ada Ciganlija, Ada Huja ve Ada Medji- ca doğanın, yeşilin içine en iyi dalınabilecek yerler.

Belgrad’ı ziyaret edecekler için Tatilsa’nın önerdiği Life Design oteli gerek misafirper- verliği gerek güler yüzlülüğü ile en kaliteli otel olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Zira Ho- tel de çok uygun bütçeli bir otel olup yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir.

vize5

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan’ın başkentidir. Camileri, Kiliseleri, Sinagogları ile kendine özgü sokakları, misafirperver insanları ve lezzetli yemekleri ile gezmeyi sevenler için liste başında yer alır. THY ile haftanın her günü 3 farklı uçuş seçeneği ile Beyrut’a uçabilirisiniz. Sadece 2 saat süren uçuş sonrası Türk vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Havaalanından şehir merkezine otobüs veya özel taksi ile yaklaşık 15 dakika içinde kolayca ulaşabiliyorsunuz. Beyrut’u gezmeye şehir merkeziyle baş- layabilirsiniz. Savaştan çok zarar görmüş olmasına rağmen dokusunu koruyarak ye- nilenmiştir. Şehir merkezini gezerken Mavi Kubbeli El Amin Camiisi, Parlamento Binası, Belediye Binası, Roma kalıntıları, Nejmej Meydanı, Al-Omari Camiisi, tarihi Yunan Ortodoks ve Katolik Kilisleri ile sinagogları görebilir, kafe ve restoranlarda dinlenip ve alışveriş yapabilirsiniz. Şehrin sembol noktalarından doğal kaya geçidi olan Pigeon Rocks da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Küçük botlarla çevresinden ve içinden geçilecek şekilde turlar düzen- leniyor. Şehrin yaşam merkezlerinden Gemmayzeh, El Hamra ve Achrafieh’i de mutkala gezmelisiniz.

Beyrut’u ziyaret edecekler için Tatilsa’nın önediği 5 yıldızlı Four Seasons Hotel Beirut, gerek üstün hizmet kalitesi, gerek yüzme havuzları ile şehrin en kaliteli otelle- rinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

vize6

Üsküp, Makedonya

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük kentidir. Osmanlı’dan kalma camileri ve diğer tarihi eserleri, insanlarının yaşayış biçimleri ve yemekleriyle kendimizi Türkiye’nin bir parça- sındaymış gibi hissedeceğimiz bir şehir olan Üsküp, geziseverlerin ilgisini çeker. İstanbul’dan Üsküp’e THY her gün karşılıklı gidiş-dönüş seferi sağlamaktadır. Sadece 1 buçuk saat süren uçuş sonrası Türk vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmekte. Üsküp’te havaalanından şehir merkezine otobüs veya özel taksi ile 15 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otelinize yerleştikten sonra şehri gezmeye Üsküp Meydanı ile başlayabilirsiniz. Burası Üsküp’ün en büyük ve ünlü meydanı ve şehir merkezidir. 1963 yılında meydana gelen deprem ardından meydan genişletilmiş ve birçok yapı restore edilmiştir. Meydan, Vardar Nehri kıyısın- dadır. Vardar Nehri, Üsküp’ü ikiye ayırır. Nehrin üzerinde şehrin adeta simgesi haline gelen Taş Köprü bulunmaktadır. Meydanda yer alan Büyük İskender Heykeli, Mustafa Paşa Camii, eski çarşı içerisinde yer alan Osmanlı döneminden kalma Kapan Han, Vodno Dağı tepesinde yer alan ve 66 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük haç anıtı olan Milenyum Haçı, Aziz Ohrid Kliment Katedrali (St. Kliment of Ohrid Cathedral) şehrin görülmeye diğer güzel yerleridir.

Üsküp’ü ziyaret edecekler için Tatilsa’nın önediği 5 yıldızlı Hotel Solun, gerek üstün hizmet kalitesi, gerek misafirperverliği ile şehrin en kaliteli otellerinden birisi olarak öne çıkmaktadır.

vize7

Budva, Karadağ

Başkenti Podgorica olan Karadağ, Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Karadağ’ın en gözde şehri olan Budva, gezmeyi sevenlerin tercih listelerinin başında yer alır. Renkli gece yaşamı, kendine özgü plajları, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile dikkat çeker. İstanbul’dan Podgorica’ya THY her gün karşılıklı sefer düzenlemektedir. Ayrıca per- şembe, cuma ve pazar günleri günde 2 uçuş ile Karadağı hafta sonu ziyaret etmek isteyenlere alternatif uçuşlar sunmaktadır. İstanbul’dan sadece 1 saat 50 dakika süren bir uçuşla bu desti- nasyona ulaşabilirsiniz. Karadağ, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Podgorica’dan Budva’ya otobüs veya özel taksiler ile yaklaşık 45 dakika süren yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Otelinize yerleştikten sonra şehri gezmeye Old Town ile başlayabilirsiniz. Old Town Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ortaçağdan kalma duvar ve kuleleri, dar sokakları ve meydanları ile etkileyici bir görünüme sahiptir. Old Town’ın yanında marina yer alır. Müze gezmeyi sevenler için Etnografya müzesi ve Arkeoloji Müzesi önerilebilir. Ayrıca Old Town manzarası ile Dans Eden Kız Heykeli’nin de fotoğrafı çekilebilir. Deniz sevenler içinse yüzüp deniz sporları yapabilecekleri Jaz, Mogren, Becici, Kamenova, Slovenska Plaza, Saint Nikola gibi pek çok koy mevcuttur. İlgi çeken adalarından Sveti Stefan anakaraya bir hat ile bağlıdır, Sveti Nikola Adası ise Hawaii olarak anılır.

Budva’yı ziyaret edecekler için Tatilsa’nın önerdiği 5 yıldızlı Splendid Hotel, gerek üstün hiz- met kalitesi, gerek yüzme havuzları ve casinosu ile şehrin en kaliteli oteli olarak öne çıkmaktadır. Uçuşlar ve konaklamalar için www.tatilsa.com.tr sitesini ziyaret edebilir veya (0216) 464 0101 nolu telefondan seyahat danışmanınıza ulaşabilirsiniz.