Lamborghini Urus, çift kişiliğe sahip olan, çok boyutlu bir otomobil. Sahibinin istediği ölçüde sportif veya zarif bir otomobil olabilen Urus, gündelik lüks otomobil sürüşünü ve heyecan verici, süper spor otomobil deneyimini eşit ölçüde sunabiliyor.

Automobili Lamborghini, dünyanın ilk Super Spor SUV’siyle, standartların üstünde bir güç, performans, sürüş dinamiği, benzersiz tasarım, lüks ve günlük kullanıma uygunluk sunarak, lüks otomobil segmentinde yeni bir niş yaratıyor. Lamborghini Urus, hem sürücü hem de yolcuların keyfine vardığı süper spor dinamizmiyle, hem lüks hem de çok güçlü bir SUV. Son derece rahat olan sürüşü, yüksek alt boşluğu ve en yeni teknolojilere sahip lüks iç mekanı, alçak hatlı coupe tasarımına ve yerleşikyol pozisyonuna adeta ters düşüyor. Urus, şehirde kolay bir sürüş, uzun yolculuklarda maksimum konfor, yol ve pistlerde heyecan verici birsüper spor otomobil dinamiği ve çok çeşitli çevre koşullarında çok yönlü off- road özellikleri sağlıyor.

Güç ve Performans

Lamborghini Urus, öne monteli yeni bir 4.0 litrelik benzinli V8 çift turbolu alüminyum motora sahip. Lamborghini’de bir ilk olan türbo motor seçimi, Urus’ta arzulanan kullanım çeşitliliğini yansıtıyor. Özellikle off-road koşullarında, düşük devirlerde yüksek bir tork seviyesi gerekli ve bunu da ancak, optimum motor hassasiyeti ve verimliliği sağlayan böyle bir motor temin edebiliyor. 6000 d/d’de 650 HP güç, maksimum 6800 d/d devir ve 2250 – 4500 d/d’de 850 Nm maksimum tork sunan Urus, 162.7 hp/l’lik özel bir güce sahip. Bos ağırlığı 2200 kg’dan düşük olan Urus, 3.38 kg/hp’yle en iyi ağırlık-güç oranına sahip SUV.

305 km/s maksimum hız sunan Urus, 0’dan 100 km/s hıza 3.6 saniyede ulaşıyorve 12.8 saniyede 0’dan 200 km/s hıza çıkıyor. Fren performansı da aynı ölçüde etkileyici: Urus, 100 km/s hızdan sıfıra 33.7 metrede iniyor.

Urus, sekiz vitesli otomatik şanzımana sahip. Lamborghini Urus’un dört tekerlekten çekiş sistemi, tüm hava koşullarında ve her türlü yol ve yüzeyde güvenli ve son derece hassas bir sürüş dinamiği sunuyor. Kendiliğinden kilitlemeli, merkezi birTorsen diferansiyel, tüm sürüş koşullarında, özellikle de off-road sürüşlerde maksimum kontrol ve çeviklik sağlıyor.

Güçlü olduğu kadar lüks bir SUV de olan Urus, hem sürücünün hem de yolcuların keyif alacağı bir süper spor otomobil dinamizmi sunuyor. İç mekan, özgün Lamborghini tasarımı, renk çeşitleri ve özgünlük açısından otomobilin dış görünüşünü yansıtıyor.