Çok gezen seyahat severlerin son yıllarda seyahat alışkanlığı değişmeye başladı. Hafta sonu kısa kaçışlı tatiller revaçta diyebilirim. Cuma-Pazar veya long weekend dediğimiz Perşembe-Pazar maksimum 3 gecelik seyahatler, artık seyahat severler tarafından ciddi anlamda araştırılıyor ve deneyimleniyor.

Tam 26 sene turizm sektöründe çalışan bir profesyonel olarak, bu sektörde en çok ilgi çeken Türk turistler yurt dışı tatillerinde öncelikle İtalya’ya gitmeyi tercih etmeleriydi. Bunda en önemli etkenin, sıcakkanlı italyanlar, Akdeniz mutfağının en güzel örneklerinin bulunulabildigi muhteşem birmutfakve Roma imparatorluğu’nun doğduğu tarihi bircografya olması diyebilirim. Defalarca Roma-Floransa- Venedik seyahati yapan misafirlerim oldu. Zamanla bu kesim Milano, Como gölü, Lago Maggiore, Verona, Torino, Cenova, Bologna ve Napoli gibi şehirleri de keşfetmeye başladı. İtalya’ya duyulan bu vazgeçilmez sevgi, beraberinde Napoli’nin güneyi Amalfi sahillerine ve Sicilya’ya kadar uzandı. İtalya’da her şey bununla sınırlı olmamalı diye düşünen meraklı gezginler, bazı gemi firmalarının Bari limanını ziyaret ediyor olmaları ve 2015 yılının bahar aylarında Türk Hava Yolları’nın İtalya’daki io.cu hattı olarak Bari’yi açması sonucu, sıklıkla araştırılmaya başlandı. Burada birdegerli parantez de eski dostum Ömür Kahraman Hanım’a açmam lazım. Rehberlik ile başladığı turizm hayatında, acente yöneticilikleri ve THY’de yıllarca müfettişlik görevlerini yaptıktan sonra, THY’nin Destinasyon bazlı 3 kadın bölge Genel Müdürü’nden biri olmayı başardı. 30 yıla varan sektör tecrübesini her fırsatta, gönüllü bir elçi gibi Bari ve Puglia’nın tanıtımları için kullanıyorve son derece başarılı.

Yeniden Puglia’ya dönecekolursam; Harran evlerine benzeyen yapıları ile son derece karakteristik Alberobello kasabası, instagramda popüler olan Polignano a Mare görselleri ve İtalya’nın güneyinin yeme-içme bakımından çok değerli bir mutfağa sahip oluşu İtalya’yı daha önce gezmiş ve defalarca gidebilirim diyen seyyahlariçin Puglia bölgesi,, kısa zaman içinde uğrak noktasıoldu. Hernekadarîtalyanlar çok fazla konunun üzerine gitmek istemeseler de, bu bölgede yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, Puglia halkının Anadolu’da yaşayan insanlarla %98’e yakın bir DNA uyumu tespit edildiği de söylenmektedir. Bu da bana, acaba Şanlıurfa’dan göçen insanlarımız, o bölgelere yerleşip Trulli Evleri’ni inşa edip oraya mı yerleştiler diye düşündürttü. Siz benim söylediklerimi koyun bir kenara, Türk Hava Yolları’nın Bari uçağına binin sadece 2 saatlik kısa bir uçuşla, bu güzel bölgeye Puglia’ya gelin.

Peki Neden Puglia’ya Gelmelisiniz?

Akdeniz mutfağının en leziz yemeklerini deneyimleyeceginizden ve yediğiniz her şeyin en doğal, organik ürünlerden yapılacağından emin olabilirsiniz. Hele ki, Semola di Grano Duro (Orikette makarnası, Türkçe anlamı ile kulak memesi kıvamındaki…) nam-ı diğerbuğdaygillerden olan darıdan yapılmış, el açması makarnaları lezzeti ve kalitesi ile dünyaya nam salmıştır. Sıra dışı mezeleri, deniz mahsullerinin hemen herçeşidi, organik zeytinyağları, sebze çeşitleri ve çeşit çeşit enfes beyaz peynir çeşitleri sizi sizden alacaktır. Üstelik bu coğrafyada denizle aranızdaki bağı da hiçbir zaman kopartmayacaksınız. Birdigerönemli artısı ise, hem İtalya’dasınız hem de İtalya’nın en ekonomikve ucuz alışveriş yapabileceğiniz bölgelerinden birisinde olacaksınız. Fark edeceksiniz ki, İtalya’nın birçok yerine göre fiyatların çok daha ucuz olduğunu yaşayarak göreceksiniz. Masseria adı verilen birkaç odalı, organik ürünleri ile kahvaltı edip, yemekyapım atölyelerine katılabileceğiniz çiftlik evlerinde konaklama imkanı da sunan bircografyadır.

Puglia’da Nereleri Gezmelisiniz?

Bari yıllardan beri benim hayalimdi. Bunda en önemli etken Noel Baba olarak ünlenmiş olan Aziz Nicolas’tır. Yıllarca Antalya’nın Demre ilçesinde tur liderliği yaptığımdan, Noel Baba’nın doğdu toprakları defalarca anlatmış, mezarının bulunduğu kiliseyi defalarca gezdirmiştim. Orayı gezdirirken 3 ve 4.CÜ yüzyıllarda Demre’de yaşamış ve rahiplik yapmış Aya Nicola’nın mezarından kemiklerinin Haçlı seferleri sırasında çalınarak, İtalya’nın Bari kentine kaçırıldığını anlatırdım, işte o kemikler, bugün Bari’nin de sembolü olan San Nicola Katedrali’nde bulunmakta ve ziyaretçi kabul edilmektedir. Her ne kadar Demre de Hristiyanlar için önemli bir Hac noktası iken, kemiklerin Bari’de olması Demre’ye nazaran bu kiliseye dünyanın dört bir yanından çok daha fazla Hristiyanın akın etmesini sağlıyor. Bari İtalya’nın en çok kilisesi bulunan şehirlerinden de biri… Tabii Puglia’nın en büyük şehri ve başkenti de olsa, Puglia’da gezilecek o kadar güzel yerler var ki, hepsini kısaca özetleyeyim!

Puglia bölgesinin dünyada popülerolmasını sağlayan, dünyanın en karakteristikve lüks otellerinden biri olan Borgo Egnazia’da, Justin Timberlake ve Jessica Biel’in düğünlerinin yapılması, Fasano bölgesine ve Borgo Egnazia’ya ilgiyi arttırmış. Puglia’ya kadar gelmişken Borgo Egnazia’yı da ziyaret edebilirsiniz, zira sıradan bir otelle karşılaşmayacaksınız!

Bu yıl 625.CİSİ düzenlenen Avrupa’nın en eski karnavalı olarak bilinen Putignano’yu da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Farinella adı verilen geleneksel festival maskelerinden almayı ve daracık keyifli sokaklarında kaybolmayı da ihmal etmeyin. Ben festivalleri çok severim diyenlerdenseniz, heryıl Şubat’ın 2.ci haftası ve Mart’ın 1 haftası sonuna kadar devam eden, 3 haftalık ve Avrupa’nın en eski geleneksel festivaline de katılın derim. Erkenden yerinizi ayırtmazsanız kasabada yer bulamazsınız, ancak dert etmeyin Bari’den günübirlik de gidebilirsiniz.

Grottaglie kasabası da aynı Amalfi sahillerindeki Vietri sul Mare gibi, İtalya’nın en meşhurseramikatölyelerinin bulunduğu bir kasabadır. Seramik ürünler, mutaf veya ev eşyaları almak isterseniz, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Atölye çalışmaları ile seramik yapımının sırlarını da burada keşfedebilirsiniz.

Puglia’yı doyasıya gezmek isterseniz 1 hafta ayırmalısınız. Bari’de tarihi şehirde koybolmak, 1 saat uzaklıkta yer alan 2019 UNESCO Kültürbaşkenti olan Matera’da Kapadokya’dan buraya gelip aynı doğal ortamı kurarakyaşayan sonra veba sonucu evlerinden ayrılmak zorunda kalan bugün yavaş yavaş turizme açılan taş otellerde büyülenecek, yarım saat uzaklıktaki Polignano a Mare’de eski ile yeni arasında denize girmenin keyfini tadacaksınız. Alberobello ise intagramda ve internette sıkça karşınıza çıkan Bari’ye sadece 45 dakika mesafede yer alan şirinler kasabası gibidir. Harran evlerinden esinlenerektaşların üst üste konarakçimentosuz yapılan evlersizi büyüleyecek. Otranto’nun Kalesi’nde OsmanlI’nın oraya kadargelişini dinlerken şehrin ve denizin güzelliğinde kendinizden geçecek, Gallipoli’de Gelibolu kadargüzel biryarımadada eski şehirde dar sokaklarda dolaşıp bir yorgunluk kahvesi içmenin tadına doyamayacaksınız. Özellikle de Mayıs ile Ekim arasında Puglia bölgesine gelirseniz, mutlaka Porto Cesareo sahillerine gitmelisiniz. Muhteşem plajlar, keyifli restaurantlar, keyifli gün batımları sizi bekliyorolacak…

Dünyanın birçokyerini görmüş, İtalya’da birçokşehri karış karış gezmiş olabilirsiniz. Ancak hala Puglia’yı görmediyseniz, çok şey kaçırmışsınız derim! Belki de amma da boş konuştu bu adam diye düşünmüş olabilirsiniz, ola ki Puglia’ya giderseniz birgün, ne demek istediğimi ancak o zaman anlarsınız! Keşif tutkunuzu asla kaybetmeyin…