Sagaza Madrid markasıyla dikkatleri üzerine çeken moda tasarımcısı Zelia Kaçar’dan yeni sezon trendlerini yorumlamasını istedik.

 

 

Şu anda nasıl bir dönemdesiniz?

Bence kadınlığın en sağlam adımlarla yürüdüğü ve kendime en çok güvendiğim sezonumdayım. iş yoğunluğu, hedefler hayallerden derken kendine iltifat etmeyi unutursun ya. Şu anda tam da ‘en çok ben’ demeyi unutmadığım bir sezondayım.

 

Sagaza ile geçen 10 yıla baktığınızda arkanızda ve önünüzde ne var?

Arkamda çok zor ve uykusuz yıllar bıraktım. Hep daha iyi olmak için ben bu işe sıfırdan başladım. Madrid’den Türkiye’ye temelli döndüğümde de çok ciddi bir couture sektörü yarışına girdim. Başkalarını mutlu etmek ya da kendi DNA’mla daha cesur ve aykırı olarak stile mutlaka bir maskülen tavır/boho ruh katmak adına çok savaş verdim. 2019 ilkbahar-yaz sezonunda ise ‘Zelia’yı herkese göstermek istedim. İlk hazır giyim koleksiyonumu Moda Tutkusu yaratıcısı Yasemin Öğün’ün stil danışmanlığı ile çıkardım. 2019 yılı couture tarafında da koleksiyona ‘Reborn’ demiştim. Yeniden doğan, kendini bulan, şeffaflığı seven ve bedeninden korkmayan kadının cesareti ve belki de biraz asiliği vardı. Önüme bakınca ne görüyorum. Artık başkasını kendi tasarımlarımla da mutlu edeceğime inandım. Sonuçta benim çok net ve baskın bir stilim var. Geceleri rock chic, gündüzleri biraz daha maskülen tavırlardayım. Bunu hem gece hem de gündüz koleksiyonlarıma yansıttım, umarım beğenirsiniz.

 

Sonbahar Kış 2019/20 sezon alışverişine ilk giren parça?

Bu sene iki klasik markanın yeni tasarımcılarıyla dönüşüm yılı: Burberry, Ricardo Tisci bir pardesü aldım ve Bottega Veneta değil de bence ‘New Bottega’dan ‘The Pouch’ clutch ve file stiletto aldım.

 

Bu sezon en çok ne giyeceksiniz?

Kendi sonbahar kış koleksiyonum için tasarladığım bermuda ve kapri arasındaki boyda olan deri pantalonu… İçinde güçlü bir kadın olduğumu hissediyorum. Bir de crop üstler ve gömlekler vazgeçilmezim.

 

Türkiye’de sevdiğiniz markalar?

Tabii ki var. Mesela Melis Goral’in sıkı bir takipçiyim. Her sezon yeni bir parçasını alıyorum. Türkiye’de zaten artık dünya markaları isimler var, başanları yadsınamaz.

 

Sizce bu sezon en çok hangi renk olacak?

Ben sezon renk kodlarını çok severim ama bunu ille de takip etmek gerçekten hem sıkıcı hem de sizi konfeksiyon markası yapabilir. Ben daha ‘nude’ tonlar veya tam tersi çok vurucu renkleri seviyorum. Bu sezon kahve tonları kazanır diyorum.

 

Stilini beğendiğiniz ünlüler?

Türkiye’de bir Burcu Esmersoy, Çağla Şikel, Arzu Sabancı, Feryal Gülman gibi isimler zaten var. Genç jenerasyondan Aslışah Alkoçlar, Nazlı Kayı, Yasemin Özilhan’ı tarzıma yakın buluyorum. Kanaat önderlerinden de Yasemin Öğün, Ceylan Atınç, Nur Bilen Yavuzer herhalde favorilerim.