Cildiniz İçin Beslenin

Cildiniz İçin Beslenin

Cilt sağlığımız, yaşlanmanın yanında hava kirliliği ve güneş ışığı gibi çevresel faktörlerden de olumsuz etkileniyor. Genç ve parlak görünümlü bir cilde sahip olmak için ise vitamin ve antioksidan yönünden yeterli beslenilmesi gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sinem Uygun, cilt dostu besinler hakkında bilgi verdi.,

Bakteri, virüs ve diğer dış etkenlere karşı bariyergörevi yapan cilt, bedenin ilk savunma hattını oluşturarak, hava kirliliği veya güneş ışığı gibi çevresel etkenlerle mücadele eder. Cildin bu mücadelesi sırasında içeriden iyi beslenmesi gerekir. Düzensiz beslenmenin yanı sıra vitamin ve antioksidan yönünden yetersiz oranda beslenme, zaman içinde kırışıklık, sarkma ve solgun görünüme neden olabilir.

Antioksidan Gıdalar

Düzensiz ve kötü beslenme, vücutta hücrelere zararveren serbest radikal adı verilen maddelerin oluşmasına yol açmakta. Serbest radikaller vücuttaki diğer hücrelerle birlikte cilt hücrelerinin de yapısını bozarak, cildin sağlıksız görünmesine neden olur. Bununla birlikte vücutta bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşıp hücrelere zarar vermelerini engeller. Antioksidan yönünden zengin bir beslenme şekliyle, erken yaşlanmanın önüne geçilirken, sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak da mümkün.

Yaban Mersini, Kuru Erik ve Pancar

Sebze ve meyveler antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Antioksidanlar özellikle bitkilere renk veren kısımlarda bulunduğu için, sebze ve meyvenin rengi koyulaştıkça antioksidan içeriği artar. Ayrıca A,CveE vitaminleri en kuvvetli antioksidanlardan. En fazla antioksidan içeren besinler arasında; çilek, ıspanak, yaban mersini, kuru erik, pancar, brokoli, ahududu, böğürtlen, sarımsak, avokado, patlıcan, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal ve kırımızı biber sayılabilir. Bu besinlere günlük beslenmede yer verilmesi dışarıdan alınan antioksidan oranını artırarak cildin korunmasına yardımcı olur.

YAŞLANMA KARŞITI BESLENME

  • Gerekli su tüketimi cildin nemlenmesi ve elastikiyetinin korunması için önemlidir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini cilde esneklik ve destek sağlayan kolejinin korunmasına yardımcı oldukları için her gün iki öğüne yeşil yapraklı sebzelerden oluşan salata ekleyin.
  • Hergün 2-3 porsiyon koyu renkli meyvelerden tüketin. Miktarına dikkat ederek tüketilen antioksidan içeriği yüksek meyveler cildin ışıldamasına katkı sağlar.
  • adem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar omega-3 ve çinko bakımından zengindir. Cildin yenilenmesine ve nemli kalmasını sağlayacağı için her gün 1 avuç kadar badem, ceviz veya fındık tüketin.
  • En az öğünde sebze yemeği tüketin.
  • Haftada 2 kez balık yiyin.
  • Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun.
  • Gerektiğinden fazla protein tüketmeyin