Gülşah Gürkan – Güllerin Kraliçesi

Gülşah Gürkan – Güllerin Kraliçesi

İsparta’da gül bahçeleri olan ve bu güllerden gül özleri üreten bir ailenin kızı olan Gülşah Gürkan, 2012 yılında kurduğu Gülsha markasıyla aile güllerini birbirinden harika kozmetik ürünlerine dönüştürüyor.

Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Eğitim, çalıştığınız yerler…

1993 yılında İngiltere’deki Cheltenham Koleji, 1996 yılında ise yine İngiltere’deki Leeds Üniversitesinden mezun oldum. Makine Mühendisliği bölümünü bitirdim. Üç yıl danışmanlık ve perakendecilik sektörlerinde görev yaptıktan sonra, 2000 yılında aile işletmemiz Gürkan A.Ş.’de çalışmaya başladım. 2012 yılında gülsha markasını hayata geçirdim.

Gülsha fikri nasıl ortaya çıktı, markayı ne zaman kurdunuz?

Gürkan A.Ş.’de, 1965 yılından beri esansiyel yağ, konkret ve abso- lüt gibi gül özleri üretiyor, hammadde olarak parfüm ve kozmetik üreticilerine ihraç ediyoruz. 2012 yılında, ailemin bu birikimini kendi markama dönüştürme kararı aldım ve Gülsha markasını yarattım. Saf, esansiyel gül yağı kullanarakgeliştirdiğim cilt bakım ürünlerimizi tüketicilere sunmaya başladım. Kişisel olarak, gerçekgül suyunun yararlarını görerek büyüdüm. Ürettiğimiz gül suyunu etrafımızdaki dostlarımızla paylaştıkça, hızla artan birtalep ile karşılaştım. Kullanıcılardan gelen bu güzel geribildirimler, beni sektörü incelemeye teşvik etti. Bu noktada, kişisel olarak alıştığım kalitede bir ürünün piyasada olmadığını gördüm. Bu güçlü ama bir o kadar da yumuşak iksirin cilt üzerindeki iyileştirici etkisinin yeterince kadın tarafından neden fark edilmediğini sorgulamaya başladım. Yaptığım araştırmalar sonucunda, aslında gül yağının çok pahalı bir hammadde olduğu için yeterince yaygın kullanılmayan bir ürün olduğunu tespit ettim. İlk önce gül suyunu piyasaya sürdüm ve sonrasında ürün geliştirme süreci için kolları sıvayarak Fransa’daki en iyi formulatör ve danışmanları buldum. Onlarla çalışarak sıfırdan yeni ürünler geliştirmeye devam ediyorum.

Gülsha ürünlerinin üretim aşamasında ne gibi süreçler yaşanıyor?

Esansiyel gül yağını ve gül suyunu taze güllerin mevcut olduğu senedeki bir aylık hasat sürecinde limitli miktarda üretiyoruz. Türkiye’de yalnızca İsparta’da, dünyada ise çok az bölgede yetişen Rosa Damascena gülleri, diğer adıyla Mayıs Gülü, yılda sadece bir ay hasat veriyor. Hasat boyunca açılan güller her sabah işçiler tarafından tek tek elle toplanıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte toplanmaya başlanan güller, damıtma işlemi için hemen fabrikamıza getiriliyor. Uçucu yağlarının kaybolmaması için güller çuvallardan çıkarılıp serin bir alana seriliyor ve maksimum altı saat içinde işleme alınıyor. Daha sonra formülasyon ve üretim süreçlerine göre ithal ettiğimiz özel kalitedeki farklı hammaddeler ile birleştirip, esansiyel yağların korunması için renkli cam şişelerde satışa sunuyoruz.

Marka yaratım sürecinde ne gibi fedakarlıklarda bulunmanız gerekti?

Marka yaratım sürecinde farklı şapkalar takarak bir çok işi aynı anda yapmanız gerekiyor, bu da yoğun bir iş gücü gerektiriyor. İşimi çok keyif alarak yaptığım için yorulmuyorum ama hayatımın büyük bölümünü dolduruyor diyebilirim. Markam bir anlamda benim çocuğum, 7/24 aklımda. Gelişimini, güvenliğini ve mutluluğunu hep düşünmek zorundayım. Fedakârlık demeyelim ama kendimi ikinci plana aldım demek doğru olabilir.

Gülsha’nın farkı nedir?

Gülsha, ürünlerinin temel içeriğini oluşturan gül esansiyel yağını, en saf ve yoğun oranda doğal ve etkili bir şekilde tüketiciye sunuyor. Ürünlerimizi kullananlardan aldığımız geri bildirimler ve beğeniler sayesinde ilerliyoruz. Ürünlerimizi deneyenler ciltlerindeki iyileşmeyi hemen görüyor, hissediyorve deneyimli- yor. Bu da umarız ki ürünlerimizi vazgeçilmez kılıyor. Gülsha ürünleri doğal güzelliği ve en iyi kaliteyi sunmayı vaat ediyor. Biz en kaliteli içerikleri sunmayı hedefliyor, gülü günlük bakım ritüeli haline getiriyoruz.

Rosa Damascena gülünün cildimize faydaları nedir?

Rosa Damascena gülünden elde edilen esansiyel yağ, 320 MHz ile dünyadaki en yüksek enerjiye sahip hammadde. Yaşlanma karşıtı etkisiyle bilinen en değerli nemlendirici ve besleyici maddelerden biri olan gül yağı, küçük moleküler yapısıyla cilde çok iyi nüfuz ediyor, aromaterapik etkisiyle de bütünsel olarak kadınlara iyi geliyor. Güzelliğin sembolü olmuş bu çiçeğin suyuyla ise cildi beslemek, cilde yapılan önemli bir yatırım. Gülsha cilt bakım serisindeki tam gül suyu, güçlü antioksidan içeriğiyle cildi koruyan, yatıştıran ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan çok değerli bir tonik.

“Kendi yüzüme sürmeyeceğim bir ürünü kadınlara veremem” diyorsunuz. Bunu açar mısınız?

Ben markamı aslında herkesten önce kendim için piyasaya sürdüm. Piyasada alıştığım kalitede gül suyu ve gül yağını bulabileceğim bir cilt bakım serisi yok. Kullanmaktan ve paylaşmaktan keyif alacağım ve gurur duyacağım ürünler üretmek için bu yola çıktım. Ürünlerimizi özenle ve özel formülasyonlar üzerine çalışarak çıkardığımız için kılı kırk yararak karar veriyoruz diyebilirim. Bu yüzden az ama öz butik bir serimiz var. Günümüzde birçok insan ne yediği kadar, özellikle cildi üzerinden bedenine ne aldığı konusunda da bilinçlendi. İçerik kalitesinden, saflığından ve üretim sürecindeki titizliğinden emin olduğum ürünlerimin her aşamasında özenle çalışıyorum. Markama ismimi vermemin sebebi de bu. Bir mühendis olarak hasat aşamasında seçilen güllerden üretimine; bir girişimci olarakraflarda yer alışına kadar her detayın arkasında ben varım. Bu yüzden içim rahat kulla- nıyorve satışa sunuyorum. Ben bizzat kullandığım ve çok memnun kaldığım için, insanların da Gülsha’nın mucizevi etkilerini deneyimlemesini istedim.

Peki, üç adımda Gülsha güzelliği nedir?

İlk adım temizleme: Gülün mucizesini ve kalitesini tüm doğallığıyla sunan gülsha, cilt bakım ailesine yeni katılan Sakinleştirici Tam Gül Misel Suyu ile cilttemizliğinde iddiasını ortaya koyuyor. Hassas misel teknolojisi ve sakinleştirici tam gül suyu esas alınarak hazırlanan eşsiz formül, cildin nemini yok etmeden tek adımda tüm çevresel kirve makyajkalıntılarını gül suyunun tazeliğiyle temizliyor. Misel Suyu’nun ardından uygulanması önerilen Gülsha Arındırıcı Gül Tozu, cildi ölü deriden arındırırken pürüzsüz ve parlak hale getiriyor. Gül suyuyla karıştırılarak taze köpük kıvamına getirilen gül tozları, yüz ve boyun bölgesine yuvarlak hareketlerle uygulanıyor ve durulanıyor. İkinci adım canlandırma: Sprey olarak veya bir pamuk yardımıyla kullanılabilen gülsha Tam Gül Suyu tonik, cildi antioksidan içeriğiyle koruyor, tazeliyor ve aromaterapik etkisiyle rahatlamaya yardımcı oluyor. Nemlendirme: Gülsha Eşsiz Gül İksiri, cilde doğal nem kazandırıyor, aynı zamanda parlaklık ve yumuşaklık veriyor. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki saf ve değerli gülyağı sayesinde, antiaging etkisi yaratıyor. Gülsha Gece Gül İksiri sıkı ve tazelenmiş bir cilde uyanmak için tasarlanan formülüyle, zamanla oluşabilecek kırışıkları ve sarkmaları önlemeye yardımcı oluyor. Yüz kontürünü şekillendirmeye yardımcı iksir, eşsiz peptid karışımıyla zenginleştirilmiş ve yüksek kalite hyaluronik asitle harmanlanmış gül esansiyel yağı içeriyor. Gülsha ürünleri paraben, alkol, SLS, mineral yağ, renklendirici ve parfüm içermiyor. Dermatolojik olarak test edilmiştir. Tüm cilt tiplerine uygundur.

Ürünler nereler satılıyor?

ATÜ Duty Free’lerde ilk ve tek Türk markası olarak yer alıyoruz. Ürünlerimiz, İstanbul, İzmir,Ankara, Bodrum, Dalaman ve Medine olmak üzere yedi havalimanından, 250’den fazla eczaneden ve www.gulsha.com.tr adresinden satın alınabiliyor. Ayrıca, başta Türkiye olmak üzere ABD, Çin, Hong Kong ve Singapur’da 700’ün üzerinde satış noktasında yer alıyoruz.

Cilt bakımı hakkında bir tavsiye verecek olsanız bu ne olurdu?

Ben bir tüketici olarak sağlığımdan ödün vermeden cildimi güzelleştirecek, tazeleyecek ve canlandıracak ürünler kullanmak istiyorum. Aldığım ürünü içim rahat ve keyif alarak kullanırken, olumlu etkilerini de görmeliyim. Kullandığımız kozmetik ürünleri, cildimiz tarafından herhangi bir koruma mekanizması olmadan direkt emiliyor. Bu yüzden ürünlerde bulunan maddelerin yanı sıra bulunmayan elementlere de çok dikkat edilmesini öneriyorum. Benim için güzelliğin ve cilt bakımının bir diğer önemli parçası temizlik, ama doğru ve sağlıklı temizlik. Ne yazık ki cildimizi derinlemesine temizleyelim derken, doğal sebum dengesini bozup daha sorunlu bir cilt oluşmasına neden olabiliyoruz. Örneğin; Gülsha Arındırıcı Gül Tozu, günlük olarak cildinizi ölü derinden arındırıyor ve bunu mikrop- lastiklerle değil, kurutulan gül yapraklarının tozuyla sağlıyor. Gül suyu kullanımı da cilt bakımında vereceğim tavsiyelerin en başında geliyor. En eski güzellik sırlarından biri olan gül suyunu olabildiğince genç yaşlarda cilt bakım rutininin içine almak, cilt güzelliği için yapılacak en faydalı yatırım. Gül esansiyel yağı ise sadece güzellik değil tüm bütünsel iyilik (well being) için bir kadının hayatında olmazsa olmazlardan.

Cilt bakımı dışında hayatınızda gülü nasıl kullanıyorsunuz?

Gül esansiyel yağı, insanın enerjisini en fazla yükselten kokulardan biri. Saf gül yağım ofisimde, yatağımın başucunda çantamda hep yanımda… Gün içinde bol bol koklamakve enerjimin yükseldiğini hissetmek hoşuma gidiyor.

Kullandığınız diğer favori ürünleriniz nelerdir?

Benim vazgeçilmezim gül suyu, markam olmadan önce bile tek kullandığım ürün gül suyuydu. Genellikle dermokozmetik ve doğal ürünleri tercih ediyorum. Az ama öz ürün kullanmayı severim. Bir ürün bitmeden diğerine başlamam. Fransa’ya her gittiğimde aldığım Argiletz marka bir kil maskem vardır. Senelerdir kullanırım. Çok makyaj yapmam ama kaşlarımın düzgün durması hoşuma gider Body Shop Brow Gel hep çantamdadır. Genellikle zor parfüm değiştiririm, bu ara Molecule 01 ve Byredo’nun GypsyWater’ını severek kullanıyorum.

Gülsha ile ilgili en büyük hayaliniz nedir?

Öncelikle gül suyu deyince herkesin aklına Gülsha gelmesini istiyorum. Herkesin cildi için en kaliteli ürünü kullanmaya hakkı olduğuna inanıyorum. Gül suyuna, sentetikiçeriklerden dolayı kaybettiği itibarı geri kazandırmak istiyorum. Türkiye’den çıkan uluslararası bir koz- metikmarkası olmak, İsparta Gülü’ne sahip çıkmakve İsparta’nın muhteşem doğasını tüm dünyaya duyurmak en büyük hayalim.