İlk Türk Süpermodel “Öykü Baştaş”

İlk Türk Süpermodel “Öykü Baştaş”

Dünya standartlarında bir model mevzu bahis… Sıra dışı karizması ile pastanın kreması… Ülkemizde güzel mi değil mi tartışmaları süredururen, Türkiye’nin ilk süper modeli Öykü Baştaş çoktan lüks modaevlerinin podyumlarında tozu dumana kattı bile!

İlk kez sosyal medyaya koyduğu fotoğraf ile keşfedilen, ardından Milano Moda Haftası’nda Gucci defilesinde yürüyen ilk Türk model olaraktüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Öykü Baştaş hakkında söylenecek çok fazla söz var.

Öncelikle, onun yurtdışında yaşayan bir Türk olmadığını aksine burada yaşarken yabancı ajanslar tarafından keşfedilen bir İstanbullu olduğunu tekrar vurgulayalım. Henüz 19 yaşında olan ve Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde okuyan Baştaş’ın aslında üçüz olduğu da enteresan bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Biraz daha geriye gidersek hikayesi aslında şöyle başlıyor; New York’ta yeralan IMG ajansın başlattığı ‘We love yourgenes!’ etiketi ile Instagram’da paylaştığı fotoğrafın ardından ajans kendisini görüşmeye çağırıyor. O seyahati sırasında başka ajanslarla görüşen ve sonunda bugün çalışmakta olduğu Ford Models ile sözleşmesini yapmasına vesile olan da aslında fotoğrafını paylaştığı etiketin de konusu olan ‘genleri’ oluyor diyebiliriz. Daha sonra ise 2018 İlkbahar/Yaz Moda Haftaları’nda yürüdüğü şovlar; Gucci, MSGM ve Acne Studios ile moda sahnesindeki iddialı çıkışını yapıyor. Bugün en büyük hayalinin Givenchy defilesinde yürümek olduğunu ve kendini 1960’ların Paris’inde Hubert de Givenchy tasarımları içinde düşlediğini söylemeyi de ihmal etmiyor.

 

 

ÇİZGİNİN ÇOK DIŞINDA

Baştaş aslında tek tip halini almış, klasik güzellik normlarının dışında kalarak hatta meydan okuyarak sesini duyurmaya da devam ediyor. Yarattığı algı ile ideal vücut ölçülerini kökten bir değişime uğratan Baştaş, asi duruşuyla da takip ediliyor. Zira ona dair kalıpların dışında kalan her bir detayın kendisine ne kadar estetik değer kattığının adeta bilincinde olarak markaların defilelerinde ışık saçarak süzülmeye devam ediyor.

Son dönemde, NewYork, Paris, Londra ve Milano arası defileler ve çekimlerde mekik dokuyan, aynı zamanda ailesiyle yaşayan, at binen, dört kedisi ve bir köpeği olan model her daim şartları zorlamayı sevdiğini ve insanları zekasıyla kendine hayran bırakabildiğini röportajlarında cesurca belirtiyor. Ona dair sırada neler var heyecanla bekliyor olacağız. Yakın takipte kalın!