2018 Dekorasyon Trendleri – Organik ve Tekonolojik Evler

2018 Dekorasyon Trendleri – Organik ve Tekonolojik Evler

Artık teknoloji evlerimizde daha çok yer bulurken, çevreci ve doğal malzemelerden üretilen mobilyalar da tüketicilerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alıyor

Bu yıl düzenlenen tasarım ve mobilya fuarları gösteriyor ki, önümüzdeki yıllarda teknolojik ürünler, çevreye duyarlı yeşil ürünler ve doğal malzemelerden üretilen özel tasarım eşyalar ev ve ofislerimizde yaygın olarak kullanılacak. Mobilyalarda daha organik formlara dönülüyor ve doğal malzemelerin de ham halleri mekanlarda sıklıkla yer buluyor. Gelişen teknoloji sayesinde bu doğal malzemelerin kullanım alanı genişlemeye devam ederken konforumuzdan ödün vermiyoruz.

Birçok malzemeyi, yaşam alanlarımızda alışmadığımız yüzeylerde görmeye başlıyoruz. Masalarda, tezgahlarda ve mobilya detaylarında şık görüntü sağlayan mermer ve mermer görünümlü malzemelere ek olarak, işlenmemiş daha doğal görüntüdeki taş yüzeyler, doğal ve pütürlü yüzey dokularıyla karşımıza çıkıyor. Doğal ahşaplarda da benzer ham görüntüyü veren yüzeyler görüyoruz. Üstelik bu ham görüntünün parlak ahşap kaplamalarla birlikte kullanıldığına da rastlayacağız. iki farklı renk ve cins ahşabın yan yana tek bir mobilyada mükemmel biruyum içerisinde kullanıldığını da göreceğiz. Mobilyalardaki yeni trend bu!

Renk Paleti

Mobilya, tekstil ve dekorasyonda geçtiğimiz yıl ön planda olan yeşil ve kırmızının bu yıl yerini pastel tonlara bıraktığını görüyoruz. Sakin renk tonları büyük yüzeylerde karşımıza çıkıyor. Mavi, yeşil, sarı, pembe, turuncu ve aklınıza gelebilecek tüm renkler artık kanepelerin üzerindeki yastıklarda dekoratif olarak kullanılmakla kalmıyor, pastel tonlarıyla kanepenin tamamında, mobilya kapaklarında veya duvarda kullanılarak mekanla uyum içerisinde yerini alıyor.

FORMLAR

Bir süredir mobilyalarda kalın, kütlesel ve köşeli bitişler göze çarpıyordu. Artık zarif bitiş detayları ile her mekana adapte olabilecek organikformlardaki mobilyalar mağazalardaki yerlerini alıyor. Dekorasyonda hem modern hem de klasik tarzlarda yeniden görülmeye başlanan retro desenler, farklı renk kombinasyonları ile tekstil ürünlerinde, halılarda, duvar kağıtlarında ve hatta mobilyalarda karşımıza çıkarak eski ile yeniyi şık bir şekilde bir araya getiriyor.

Aydınlatmalar ise büyüyen boyutları ve şık detayları ile mekanlara sanat objeleri gibi değer katmakta.

Nisan sonunda gerçekleşen dekorasyon dünyasının kalbinin attığı Salone del Mobile fuar alanı ve Milano Tasarım Haftası, çok renkli ve ilham verici çözümler sundu.

Tasarım dünyasının ikonik tasarımlarını koleksiyonlarında barındıran Herman Miller, sekiz yıllık Ar-Ge çalışması sonrasında Berlinli tasarım ofisi studio 7.5 tarafından tasarlanan cosm ofis sandalyesini Milano’da tanıttı. Günümüz teknolojisi ve insan alışkanlıkları düşünülerek tasarlanan sandalyenin sade ve transparan görünümü, kolay ve konforlu kullanımı rakiplerinden hemen kendini ayırıyor. Gezegenlerden ilham alan bir diğer marka Diesel’in ev koleksiyonu “uzayda bir yemek daveti verseniz masanızı nasıl süslerdiniz” konseptiyle şekillenmiş. Birdiğersade ama şaşırtıcı bakış açısı Jean Marie Massaud’dan geldi. Poltrona Frau için tasarlanan koltuk farklı deri, kumaş çeşit seçimlerinin yanı sıra isteğe bağlı işleme veya logo uygulaması ile sipariş verilecek şekilde satışa sunulacak.

 

DUVARLARINIZI RENKLENDİRİN

Ünlü tasarımcı Barbara Schöneberger’in “Barbara Home Collection” duvar kağıdı koleksiyonu ile stil sahibi mekanlar yaratın! “Her zaman iyi ve güvende hissetmek istediğimiz en özel yer; evlerimizdir…

Bizi adeta dış dünyadan koruyan bir koza gibidir, işte tasarımlarım ile ben de içinde kendinizi güvenli, rahat ve konforlu hissedeceğiniz sıcak bir atmosfer yaratmak istedim” diyen ünlü Alman oyuncu ve şarkıcı Barbara Schöneberger’in Rasch markası için özel olarak tasarladığı “Barbara Home Collection” duvarkağıdı koleksiyonu ile birbirinden renkli tasarımları evinize yansıtabilirsiniz! Barbara Schöneberger’in, misafir odasındaki halıdan, sergilerde etkilendiği resimlerden ve hatta hayallerinden ilham alarak tasarladığı duvar kağıdı koleksiyonu “Barbara Home Collection”; sıcak, sofistike ve rahat bir atmosfer yaratmak isteyenler için benzersiz alternatifler sunuyor. Kilim motiflerinden yağlı boya efektli ağaç ve dalga desenlerine, büyük ölçekli çiçeklerden dragon motiflerine uzanan tasarım seçenekleri ile siz de evinize sıra dışı bir stil kazandırabilirsiniz! Tüm Rasch koleksiyonlarında olduğu gibi, kalite ve teknik özellikleri ile fark yaratan özel tasarım duvar kağıdı koleksiyonu, kolay temizlenebilmesi, güneş ışınlarına dayanıklı olması, ekolojik olması, RAL ve CE sertifikaları güvencesinde insan sağlığına zararlı hiçbir maddeyi barındırmaması gibi birçok avantajı ile de ön plana çıkıyor, www.hannahome.com.tr

İtalya’nın mobilya ile özdeş ve ayrıcalıklı markası Natuzzi, bir satranç tahtasındaki taşların akılcı hareketlerine sahip Melpot ile iç dekorasyonda metrekare kaygısı yerine zevk ve lüks kavramlarını getiriyor. Fatih Kıral Mobilya & Dekorasyon bünyesinde yer alan mağazalarda beğeniye sunulan Melpot, konfigürasyon çeşitliliği ile “yaşayacağı yeri kendine özel kılmak isteyen” herkese hitap ediyor.

MELPOTYADA KAVRAMLAR DENGESİ

Mobilyada “Ulaşılabilir İtalyan” mottosuyla tanınan Natuzzi’nin yeni oturma grubu Melpot, sadece bir mobilya değil; birbirinden farklı parçaların kişinin zevkleri doğrultusunda bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılan ve birbirinden farklı “yaşam alanı” anlayışını yansıtan, tamamen kişiye özel tasarımlara açık bir parçalar bütünü… Mauro Lipparini’nin tasarladığı Melpot, bir yandan mimari tasarım standartlarına sadık kalırken bir yandan da birbirinden farklı tasarım seçeneklerini kullanıcıya sunuyor. Melpot, mimari ile matematiğin, geometri ile estetiğin; çağdaş mobilya anlayışıyla geleneksel mobilya kavramının denge bulmuş hali! Melpot, Fatih Kıral Mobilya & Dekorasyon bünyesinde yer alan mağazalarda Türk tüketicinin beğenisine sunuluyor.

HERKES KENDİ EVİNİN DEKORATÖRÜ!

Melpot’ta tüm parçalar birbirinin yerini alabilecek şekilde düşünülmüş. Hepsi yeniden yerleştirilebilir ya da yalnız başına kullanılabilir. Natuzzi’nin deri kaplama yaklaşımı ile Melpot çarpıcı ve benzersiz bir atmosfer yaratmada üstün hale gelmiş. Ana parçalar, farklı renkte yastıklarla klasikten radikale doğru kavramlar arası yolculuğa çıkabiliyor. Koltuğun yastıklı arkalığı, kabarık vurgusuyla dikkat çeken masa, duvar paneli ve raflarla çevrelenmiş sert ve yumuşak yüzeyler birbirleriyle kakofoni oluşturmadan kişinin yaşam alanı için hayal ettiği uyumu ve estetiği bir arada sergiliyor.

METREKARE SORUN DEĞİL!

Melpot ile metrekare engeliyle karşılaşmak da tarih oluyor. Çünkü Melpot; dar salonlar, oturma odaları hatta home- office’ler için alana uygun parçaların seçilmesiyle sorunu çözüyor. Yastıklı arkalığa karşı kabarık, kapitone vurgulu sedir, arkalığa monte edilmiş raflar, modüler bileşenler ve her zevke hitap eden aksesuarlarla ortaya çıkan konfigürasyonlar kişiye aradığından fazlasını sunuyor. Derin ve rahat sedirler günün tüm yorgunluğunu alıp götürüyor, iki kişilik koltuklar çiftlere sohbetin keyfini yaşatırken, uzun koltuğun üzerinde uyuyakalmış bir çocuk, mutluluğun farklı bir ifade şekli olabiliyor. Çünkü Natuzzi, Melpot ile sadece lüksü, konforu ve rahatı değil, huzuru da vaat edebiliyor!

Dekorasyonda Showroom Etkisi

2018 başında Paris’te gerçekleşen Maison&Objet Fuarı’nın trend alanında ziyaretçiler Nelly Rodi ajansından Vincent Gregoire tarafından tasarlanan ‘Showroom’ temasıyla karşılandılar. Bu yeni temadan yola çıkarak addres istanbul Ev Dekorasyon Merkezi mekanlarda baş döndürücü etki yaratacak olan showroom konsepti için sofistike ve ilham veren alternatifler sunuyor.

Sergi tarzında dekore edilmiş yaşam alanlarında eşyalar klasik anlamını yitirerek birertutku objesi haline geliyor. Güçlü, ve dramatik bir çizgide olan bu mekanlarda koyu ve sıra dışı renklerin yoğun dansı Maison Objet Paris Fuarı’nda başlayan yeni akım ile kendisini daha çok hissettirecek.

Güçlü ve Duru Aksesuarlar

Showroom etkisini arttıran güçlü aksesuarlar şimdi olduğundan daha da ön planda. Raflarda ve vitrinlerde kendine yer bulan dikkat çekici objeler aydınlatma unsurları ile birlikte kullanıldığında özgün bir tarz oluşturuyor. Transparanlığın da önem kazandığı objeleryaşam alanlarının her noktasında farklı şekil ve büyüklükte kendine yer bulacak.

Hikayesi Olan Objeler

Dekorasyonda objelerin işlevselliği kadar artık showroom temasıyla birlikte hikayesi, yaşanmışlığı olan objeler de yaşam alanlarında kendilerini gösterecek. Mutlulukveren ürünlerin tercih edilmeye başlanmasıyla da romantik ürünler evler de yerlerini alacak, insanları mutlu olmaya ve mutlu anlarını hatırlamaya yönelten yeni trend daha mutlu ve daha huzurlu evler yaratacak.

MODERN ORGANİK BANYOLAR

“Modern Organik” formlarla şekilleniyor banyolar… Mutfak mobilyalarındaki trendler, benzer şekilde banyolara da adapte edilebiliyor. Lamine mermerler, banyolarda da tezgah ve dolap kapaklarında kullanılıyor. Alternatif olarak quartz malzemeler de var. Şık mekanlar oluşturmak için renklendirilmiş camdan çanak formda lavabolar veya yekpare cam lavabo ve tezgahlar tercih ediliyor. Heykel formda ayaklı lavabolar, lüks segment proje ve mekanlar için çözüm teşkil ediyor. Mermer ayaklı ve füme camlı lavabolar, ahşap ayaklı ve mermer hazneli lavabolar gibi farklı malzemelerin bir araya geldiğini görüyoruz.

Lavabo yüzeylerinde ise çeşitli malzemelerön plana çıkıyor. İpek mat yüzeyli seramik bitişler, açık pastel renklerle tasarımlara dahil oluyor. Lavabo, tezgah ve kapaklarda gördüğümüz metal kullanımını batarya ve aksesuarlarda da göreceğiz. Mat veya parlak pirinç, nikel, bakır, bronz bitişil ürünlere ulaşmak artık oldukça kolay.

Metallerin yanı sıra bir diğer trend olan soft görüntülü malzemeler ve yüzeyleri kombinlemek için mat, parlak beyaz renkli bataryalarve ahşap kaplamalarla kombinlenmiş aksesuarları görebiliyoruz. Önceki yıllarda ortaya çıkan organik akımların teknoloji ve malzemelerin gelişimi ile “Modern Organik” olarak yeniden isimlendirebileceğimiz birformla biçimlenen dairesel bitişli banyo dolapları ve aynalar, amorf formda küvetler, yuvarlak hatlı klozet ve vitrifiyeler. Küçük mekanların daha farklı bir kurguya sahip olmasına imkan veren bu formlar aynı zamanda mekanları daha da sıcak hale getiriyor.

MUTFAKLAR

Bir süredir mutfaklar, mutfak gibi görünmüyor. Yaşam alanı olarak tasarlanan mutfaklar, teknolojinin getirisiyle yemek yapmaya daha az vakit ayırdığımız, daha çok keyif sürdüğümüz mekanlar haline geldi. Birlikte yemeklerin, içeceklerin hazırlandığı, aile olarak yemek yediğimiz, bunları yaparken müzik dinlediğimiz, internette surf yaptığımız, evin öne çıkan yaşam alanları… Yalın malzeme kullanımıyla mutfaklarda modern minimal bir görüntü oluşturuluyor.

Zengin renkve teknolojik yüzeyli dokularıyla, çizilmeyen, leke tutmayan mat yüzey yeni laminat malzemeler, metal yüzeyli bitişleri ile de mutfak tasarımlarında modern evlere farklı alternatifler sunuyor. Örneğin; 2 mm incelikte kesilmiş lamine mermerler, yalnızca tezgah ve arka panellerde görmeye alışık olduğumuz mermeri, dolap kapaklarına taşıyor ve bütünsel bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Bu tarz, anında lüks bir algı yarattığı için butik mekanlarda özellikle tercih edilecek gibi.

Bu arada metal yüzeyler de önceki yıllara nazaran mekanlarda kendine daha geniş kullanım alanı buluyor. Bu malzemeler, geniş bir tasarım seçeneğiyle “Metal Yüzey” vurgusu ile karşımızda olacak. Antrasit tonlarda nikel bitişler, tellenmiş efektli bakır yüzeyler ve hatta yalnızca endüstriyel mutfaklar söz konusuyken aklımıza gelen paslanmaz yüzeyler bu trendin başını çekenlerden. Metalin aklımıza gelecek her türlü yüzeyini onunla uyumlu renkte cilalanmış ahşaplarla bir arada kullanılması mümkün.

Bir süredir devam eden füme ve bronz tonlarda reflekte cam kapak trendi bu yıl da göz önünde olacak.