ADRIA ARJONA: “Dünya Bizim Sandığımızdan Çok Büyük”

ADRIA ARJONA: “Dünya Bizim Sandığımızdan Çok Büyük”

Arkadaşların ve ailen seni nasıl anlatır?

Bu soru benim için her zaman zorlu bir soru olmuştur. Keşke hepsine doğrudan sorabilseydim. Tahmin etmem gerekirse, en yakın arkadaşlarımın beni muhtemelen cömert biri olarak tanımlayacağını düşünüyorum: Eğer kazanırsam onlarda kazandıklarını bilirler. Benim olan hepimizindir. Ayrıca çok çalışkan ve mükemmeliyetçi olduğumu söylerlerdi. Bu her zaman olumlu bir şey değil tabiki. Benim bütün dünyam ailem ve arkadaşlarımdır ve umarım ne olursa olsun her zaman onlar için burada olduğumu bilirler. Sanırım zaten bunun farkındalar.

 

Dünyada ait olduğun yer senin için neresidir?

Ben her zaman dünyaya ait olduğumu söylerim. Kendimi farklı kültürlere kaptırmayı ve karşılaştığım her kültürden elimden geldiği kadar kendime bir şeyler katmayı her zaman sevmişimdir. Ben aileme aitim. Leslie Torres (annem) veya Ricardo Arjona (babam) dünyanın neresinde olursa olsun benim ait olduğum yer de orası.

 

Sen yarı GuatemalalIsın ve yarı Porto Rikolu – iki farklı kültürde köklere sahip olmak dünyaya bakışını etkiledi mi?

Hem de çok! Guatemala’dan geliyorum, Los Angeles gibi bir yerde yaşasam da hala bir balonun içinde olduğumu anlayabiliyorum. Bir balonun içinde yaşıyorum ve bunun farkındayım. Dünyamızdaki siyasette neler olduğunu, çevrede neler olduğunu takip ediyorum. Guatemala’ya yılda üç kez gidiyorum. İnsanların nasıl yaşadıklarını, neye acı çektiklerini, ekonomik ve zenginlik açısından farklılıkları görüyorum ve bu Porto Riko’da da aynı. Hava koşullan bizi etkiledi ve adamızı mahvetti ama iyi ruh, sabır, güzel bir gülüş ve güzel salsa müziğiyle o adayı tekrar bir araya getirdik. Hem GuatemalalI hem de Porto Rikolu olmak dünyayı görmeme ve hepimizin bu küçük balonun içinde olmadığımızı aklımda tutmamda bana yardımcı oluyor.

 

Devam eden bu küresel durum, seyahat hakkındaki görüşlerini etkiledi mi?

Şimdi seyahat etmek, hepimizin özlem duyduğu bir şey haline geldi. Keşke yarın bir uçağa binip Guatemala ve Porto Riko’daki ailemi ziyaret edebilseydim. Covid-19 şimdilik seyahat tanımımı değiştirdi. Şimdi benim için seyahat etmek bir kitap okumak ve kendimi o yazarın dünyasına taşımaktır. Farklı kültürler ve dinler hakkında okumak. Dünyanın her yerinden film yapımcılarının filmlerini izlemek. Arkadaşlarınızla ve ailenizle yeniden bağlantı kurmaktır.

 

Ne tür seyahatler yapıyorsun?

Büyürken çok istikrarlı biri değildim ve hâlâ da öyleyim, çocukluğumla ilgili sevdiğim şeylerden biri de bu. Sadece etrafta dolaşıp farklı insanlarla tanışır, farklı kültürleri, etnik kökenleri ve sosyal geçmişleri tanırdım. Seyahat etmekten ve keşfetmekten hoşlandığım şey, ufkunuzu genişletmeniz ve dünyanın sizin baktığınız küçük pencerenizden çok daha büyük olduğunu fark etmenizdir. Daha görülecek çok şey var. Konfor alanımdan çıkamamaktan pek hoşlanmıyorum.

 

Sizin için mükemmel seyahat deneyimi nedir?

Benim için bir seyahatin mükemmel bir deneyim olabilmesi için sürükleyici bir seyahat olması gerekir. Bir şehre varmak ve sadece yürümek. Kaybolmak. Planının olmaması. Yerlilere nerede yemek yediklerini sormak. O yerden biriyle bağlantı kurmak. Hepsi çok özel. Artık bunu nadiren yapıyorum ve çok özlüyorum. Şimdi genellikle iş için seyahat ediyorum ama yine de bunu yapmaya çalışıyorum. Nerede film çekiminde olsam, ister bir kafe ister restoran olsun, bir yer seçiyorum ve oraya elimden geldiğince sık gitmeye çalışıyorum. Sadece oralı biriyle ilişki kurmak için. Sadece yerel gibi hissetmek, evimde hissetmek için.

 

Bir seyahatte en heyecan verici şey sizce nedir?

İnsanlarla tanıştığınız ve birinin gözlerine bakmaya hazır olduğunuz zamandır. En heyecan verici şey, biriyle ilk kez göz teması kurduğunuzda, onun kim olduğu hakkında hiçbir fikrinizin olmamasıdır. Hiç tanışmadığınız, ancak o kişinin ruhunda görebileceğiniz izleniminizdir. Bu, nereye giderseniz gidin herkesin ilk tanışma anıdır. Bu mutlaka seyahat etmenizi gerektirmez, yerel süpermarketinizde olabilir. Bir başkasının ruhunu onun gözlerinden görebilirsiniz. Beni en çok heyecanlandıran şey bu: insanlar.

 

Yeni yerler keşfetmek size ne öğretir?

Öncelikle dünyanın çok daha büyük olduğunu öğreniyorum. Kendim için yarattığım dünyanın çok küçük olduğunu ve yaşamanın çok farklı yolları olduğunu öğreniyorum. Benim yolumun ya da senin yolunun tek yol değil, yargılamadan ya da şikâyet edemeden, sadece kabul etmeyi ve öğrenmeyi tercih ediyorum. Asla tek bir şekilde yaşamamak için elimden geldiğince çabaladım ve yol boyunca tanıştığım insanlar sayesinde edindiğim tecrübeler çerçevesinde yaşayacağım.

 

Tek başına seyahat etmeye cesaret edemeyen kadınlara ne söylemek istersiniz?

İşleri her zaman belirli bir şekilde, kendi yöntemlerimle yapmayı severim ve işleri kendi yolumla yapmanın sınırları zorlamak anlamına geldiğini keşfettim. Ufuklarını genişletmenin eşsiz bir yolu olduğu için kadınları kendi başlarına seyahat etmeye yine de teşvik ederdim. Başkalarının ruhlarına seyahat etmek, insanlarla göz teması kurmak, ekranlara ara vermek, biriyle yüzleşmek ve ‘Merhaba, günaydın’ demek… Bu benim için de seyahat etmek demek. Aslında başkasının bir gününe seyahat ediyorsun. Artık bir başkasının gününü etkilediniz ve bence bu gerçekten özel. Ama seyahat etmenin birçok yolu olduğunu düşünüyorum. Kendi şehrinizde seyahat etmeye ne dersiniz? Kendinizi yeni insanlarla tanışmak için zorlamaya? Konfor bölgenizin dışına seyahat edin.

 

Bu koku sizde hangi duyguları uyandırıyor?

Mümkün olduğunca her şeyi koklamaya çalışırım ve koklamayı da severim. Bazen bunun iyi bir özelliğim olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda bazen de kötü çünkü kokular bana sadece iyi zamanları hatırlatmıyor, aynı zamanda kötü zamanları da hatırlatıyor. Oyunculukta da çok kullanıyorum. Oynadığım her karakterin farklı bir kokusu vardır ve karakterin farklı bir kişiliği, karakterin kokusunu bulmak bir karakter yaratmanın en güzel yoludur. Başkasının kokusu size kim oldukları hakkında çok şey söyler.

 

Yüzü olduğunuz My Way’in kokusu sizin için neyi çağrıştırıyor ve My Way ile ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Gerçekten ferahlatıcı bir koku! Çiçeksi özler, narenciye ve biraz vanilya var. Özellikle ismini çok sevdim. Hikâyeyi çok iyi anlatıyor. Kendi yolunu bilen kadınlar hakkında bir hikâye anlatıyor. Kesinlikle her kadın kendi yolunu bilmeli ve umarım her kadın benimle aynı şekilde düşünüyordur. Bu benim yolum, çünkü hak ettiğim şey bu. Bunu aklınızın bir köşesinde bulundurmakta bir sorun yok: bu benim yolum. Bencil ya da benmerkezci değil, ama bir hayatınız var ve kendi yolunuzu çizmeksiniz. Kokunun felsefesini öğrendiğimde tüylerim diken diken oldu ve aşık oldum. Çok güzel kokuyor ve ben asla böyle bir şey koklamadım. Eşsiz ve zamandan bağımsız.

 

Sürdürülebilirlik konusunda hassas mısındır?

Bence hepimiz aynı evi paylaşıyoruz, bu en önemli şey ve bence herkes de onunla ilgilenme sorumluluğunu paylaşıyor. Maalesef biz onu yok ediyoruz ve bence her birimiz bu konuda günlük olarak bir şeyler yapmalıyız. Demek istediğim, bunun hakkında konuşma ve dünyayı gerçekten değiştirme kapasitesi, zamanı, yeteneği ve tutkusu olan insanlar var. Ancak bu kadar büyük çaplı işler yapamazsanız veya bu kişilere erişim sahibi değilseniz, sahile gittiğinizde çöpleri toplayabilirsiniz. Bir şey görürseniz, sadece bir mendil alın ve atın. Sokakta ya da nerede olursanız olun, bununla ilgilenin. Ayrıca diğer insanları bununla ilgilenmeye teşvik edin. Bana göre en önemli şey bu. Bize oksijen veren bu gezegene, bize su veren gezegene, onsuz yaşayamayacağımız iki ana şeye bakmak. Biz sosyal medyamıza o kadar odaklandık ve görünüşümüze o kadar odaklandık ki olayların kibrine kapıldık. Ama suyumuz yoksa, oksijenimiz yoksa işimiz biter, yok olmaya mahkum oluruz. Bununla ilgili kişisel deneyimlerim oldu ve hala soruna yardımcı olmanın bir yolunu bulmak için mücadele ediyorum. Puerto San Jose’de güzel bir plaj var ve plajın bir tarafında, bu güzel evlerin olduğu bir kısım, burası tamamen temiz. Diğer tarafta, yerlilerin yaşadığı yer ve gördükleriniz içler acısı. Hala anlamaya çalışıyorum: sahili temizliyor muyum? Nasıl eğitirim? Sadece bu grup insana değil, tüm dünyaya 80 yıllık zaman dilimi içinde düşünmeyi bırakmasını nasıl söylerim? Birçoğumuz 80 yaşında, 90 yaşında yaşayacağımızı düşündüğümüz için böyle oluyor ama gelecek nesillere geride bıraktığımız dünyayı düşünmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Ve bu gidişat o kadar uzun sürmeyecek ve bu korkunç. Yani evet, her gün küçük şeyler yapmanın bir tohum ekerek ve daha sonra büyük şirketleri ve daha büyük şirketleri kendi paylarına düşeni yapmaya zorlayarak fark yaratabileceğini düşünüyorum.

 

Doldurulabilir format hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şişe güzel tasarlanmış ve yeniden doldurula bilirliği, onun en sevdiğim kısımlarından biri. Bir parfüm ve ardından diğer şişeyi yedek olarak satın alabilirsiniz. Sadece bunu yaparak biraz önce bahsettiğim tohumunuzu ekiyorsunuz ve daha büyük bir etki yaratıyorsunuz. Ayrıca şişenin tüm öğeleri geri dönüştürülebilir. Açıkçası, insanların bu yeniden doldurma özelliğini kullanmasını isteriz. Cam, yüzde 10 geri dönüştürülmüş cam ve bu gerçekten harika ve çok özel. Benim için büyük anlamı olan şeyleri, özellikle de bana insanları, yerleri veya maceraları hatırlatan şeyleri saklamayı seviyorum. Parfümün sevdiğim bir başka yanı da bu. Neredeyse bir kristal parçasına benzeyen bir kapağı var ve kristalleri çok severim. Neredeyse ayna gibi bir görüntü hissi veriyor. Sanki bir şeyi özetliyor gibi ve buna bayılıyorum. Sadece bir parfüm kapağı değil, komodininizin bir parçası olabilir.

 

Hikâyeyi ilk duyduğunuzda nasıl tepki verdiniz?

Gerçekten çok duygulandım ve gerçekten çok heyecanlandım, çünkü bir bakıma o kadar ben ki, bu çok güzel bir tesadüftü! Hikâyenin kendisiyle gerçekten bağlantı kuruyorum çünkü insanları seviyorum ve bu yüzden bir oyuncuyum. Farklı insanlar oluyorum. İnsanları izlemeyi seviyorum. İnsanlarla tanışmayı seviyorum. Farklı insanlarla bağlantı kurmayı seviyorum ve bu hikâye aslında bununla ilgili. Bu, dünya çapında çıktığım ve diğer insanlarla bağlantı kurduğum bu yolculukla ilgili. Bunu yaparak ufkumu genişletiyorum ve daha iyi, daha az yargılayıcı bir insan oluyorum. Hatta seyahat ederken kendinizi biraz daha kabul etmenizi ve bu yolculuklara çıkmanızı sağlıyor. Bunlar özüme ve ruhuma çok inandığım şeyler. Bu yüzden parfümün hikâyesinin bu büyük yolculuğa çıkmak, farklı insan ve kültürlerle tanışmak olduğunu duymak harikaydı. Farklı ve olumlu mesajlar veren bir kampanyaya katılacağımı fark ettim.