Akdenizli Endülüs

Akdenizli Endülüs

İslamiyet’in Avrupa ile ilk kez tanışmasına ev sahipliği yapan Endülüs, İber Yarımadası’nda yer alan egzotik kültürünün yanı sıra yeşili ve deniziyle muhteşem bir atmosfere sahip. Tarihte pek çok dine ve farklı kültürlere kucak açan bu eyalet, Türkler’e çok tanıdık olan Akdeniz’in kültürünü esintilerini de taşıyordu.

Doğu ile batının yeryüzündeki en cazibeli buluşma noktası… İspanya’nın oryantal güzeli Endülüs, sizi büyüleyici flamenko ezgileri eşliğinde dans etmeye çağırıyor!

İslamiyet’in Avrupa’daki ilk izlerine ev sahipliği yapan Endülüs, ispanya’nın 17 özerk bölgesinden biri. İber Yarımadası’nda Arapların etkisinde kalan, 8. ve 11. yüzyıllar arasında Emeviler’in himayesinde olan bölgenin, tarih boyunca Müslümanlar dışında Musevi, Hristiyan, Çingene ve Mağribi gibi farklı kültürlere de ev sahipliği yapması, zengin ve benzersiz karakterinin oluşmasında etkili olmuş.

Endülüs, geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için en güzel destinasyonlardan biri olarak dikkat çekiyor. Her yeri tarih kokan Endülüs eyaletinin Granada şehrinde, Dünya Mirası Listesi’ne alınan Elhamra Sarayı tüm ihtişamıyla görenleri büyüyor. Büyülü atmosferine kapılacağınız bir başka Endülüs kenti Cordoba’da ise Emeviler döneminde cami olan Mezquita Katedrali de, şehrin mutlaka görülmesi gereken sembollerinden biri olarak dikkat çekiyor. Doğu ile batının bir sentezi olan Endülüs’ün başkenti Sevilla’da ise muhteşem flamenko gösterileri izleyenlerin içini ısıtıyor. Rota ispanya’ya çevrildiğinde bitmeyen kilise olarak ünü dünyanın dört bir yanına yayılan ve Katalan mimar Gaudi’nin 1883’te yapmaya başladığı La Sagrada Familia Katedrali, yerli ve yabancı turistlerin en çok görmeyi tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Her bir köşesi sanat eseri gibi olan Barcelona sokaklarında gezmeye doyum olmuyor.

Hem mistik hem de bir o kadar tanıdık bir atmosfer sunan Endülüs’e genellikle Türkiye’den tüm ispanya’yı kapsayan turlardan birine katılarak gidebilirsiniz. Vizyon Turizm, böyle turlar sunan şirketlerden biri. Bilet ve vize işlemleri, otel rezervasyonları, yurt dışından gelen misafirlerin tüm organizasyonları ile konaklama, ulaşım ve rehberlik hizmetleri ile tam bir tur programı sunan Vizyon Turizm, misafirlerine eğlenceli programlar sunuyor.