AKİTANYA – LEZİZ YEMEKLER, ŞARAP, TARİH VE DOĞA

AKİTANYA – LEZİZ YEMEKLER, ŞARAP, TARİH VE DOĞA

Yılda 14 milyon turist çeken ve 95 milyon gecelik konaklamaya ev sahipliği yapan, başkenti Bordeaux olan Akitanya Bölgesi büyüleyici mekanları ile ilgi çekiyor.

Screen Shot 2015-03-07 at 12.53.37

Fransa’nın Akitanya Bölgesi’ni ve bölgenin başkenti Bordeaux şehri, Türk Hava Yolları’nın yeni başlayan İstanbul-Bordeaux arası uçuşlarıyla Türkiye’ye daha da yakınlaştı. Yılda 14 milyon turist çeken, 95 milyon gece konaklamasına ev sahipliği yapan ve turizm için ortalama 48.500 kişilik istihdam yaratan Akitanya Bölgesi, Fransız kültürü ve hayat tarzının deneyimlenebileceği canlı bir bölge.

Screen Shot 2015-03-07 at 12.54.33

Akitanya Bölgesi’nin başkenti ve Fransa’nın beşinci büyük şehri olan Bordeaux, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girdi. Fransız mutfağının en güzel örneklerinin sunulduğu şehir, gurme ve kültür turizmi kapsamında her yıl pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Şarap üreticiliği konusunda dünyaca ünlü olan ve ismini şehirden alan şaraplarıyla ünlenen Bordeaux, Fransa’nın en şık ve zarif lokasyonları arasında yer alıyor.

Screen Shot 2015-03-07 at 12.53.52

Mutlaka Deneyimleyin

Tarihi ve kültürel mirası, lezzetli mutfağı, ünlü şarapları ve güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir deneyim vaat eden Akitanya Bölgesi’nde kaçırmamanız gerekenler:

  • Dünyanın en ünlü üzüm bağlarının bulunduğu Bordeaux’da bağları gezebilir, üzüm hasatlarına katılabilir ve şarap tadabilirsiniz.
  • Bordeaux’nun UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi alanları ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Vézère Vadisi, büyüleyici orta çağ kasabası Saint-Émilion, Cro-Magnons’daki prehistorik mağaralar ve Vauban Surları gibi unutulmaz mekanlarda tarihin derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Lascaux’daki 15.000 yıllık resimleri görebilir, “Bastide” adı verilen yerleşimleri gezerek orta çağa tanıklık edebilirsiniz.
  • Fransız mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz Akitanya Bölgesi’ne özel lezzetleri denemeyi unutmayın. Archachon’un havyar ve istridyesi, Landes ve Dordogne’un kaz ciğeri, Pireneler’den gelen koyun sütüyle yapılan enfes peynirler, Agen’in kırmızı eriği ve Bordeaux’nun canelé tatlısı… Tadı damağınızda kalacak lezzetleri öğrenmek için Michelin yıldızlı şeflerden yemek dersi almanız da mümkün.
  • Bölgeye özgü festivaller ve oyunlarla bölgenin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. İki yılda bir gerçekleştirilen Bordeaux Şarap Festivali’nde Bordeaux ve Aquitaine bölgelerinin şarapların üzüm bağları ve şatoları ziyaret ederek tadabilir, şarabın tarihçesini öğrenebilirsiniz.
  • Arcachon, Lacanau, Hossegor-Capbreton, Biarritz ve Saint-Jean-de-Luz gibi ünlü sahil kasabalarını gezerek, plajların ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Screen Shot 2015-03-07 at 12.53.23