ALMANYA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

ALMANYA’NIN EN GÜZEL NOEL PAZARLARI

Sezonun ruhuna uyan ışıltısı, baştan çıkarıcı kokuları ve hatta tatlarıyla, Almanya’nın Noel pazarları beş duyunuza birden hitap ediyor… Size farklı özellikleri olan dört pazarı derledik.

Rengarenk süslenmiş tezgahlarda el işleri ve hediyelik eşyalar, çörek ve kurabiyeler, sıcak şarap ve nefis yöresel lezzetler sunuluyor. Bu arada korolar ve bandolar da neşeli bayram müzikleriyle eşlik ediyorlar. Almanya’nın her tarafında kurulan Noel pazarları bayram adet ve geleneklerini büyüleyici tarihi ortamlarda sürdürüyor.

Screen Shot 2015-02-13 at 03.35.05

Münih Noel Pazarı

En geleneksel Noel pazarlanından olan “Munich Noel Pazarı” sizi tarihi belediye binası’nın yer aldığı Marienplatz’a davet ediyor. Burası bir Noel pazarına ait her şeyin bulunabileceği Almanya’nın en büyük “Kripperl- markt’ından” sadece birkaç adım mesafede. Belediye binasının balkonunda her gün çalınan canlı müziği duyduğunuzda bayram ruhuna bütün benliğinizle teslim olursunuz. Himmersvverkstadt’da çocuklar parlak kisveler giyip altın rengi kanatlar takarak kurabiyeler pişiren, resim ve modeller yapan birer meleğe dönüşürler. Budeııgassen de dolaşırken Alp’lerin 500 yıllık bir geleneği olarak Aziz Nicholas ve refakatçisi “Krampus’a” rastlayabilirsiniz. “Noel Baba Postanesi’nden” üzerinde Noel Baba pulları olan birkaç Noel mesajı gönderdikten sonra Rindermarkt yönüne, ağaçların üzerindeki parlak Noel aydınlatmaları ve Noel müziğiyle kendine özgü bir romantikliğe sahip olan Stephanplatz’a yollanırsınız. Biraz farklı bir tecrübe için yine Stephansplatz’da LGBT hediyelik eşyalarının satıldığı Pink Christmas’a uğrayabilirsiniz. Yine, Münih’in tarihi 1200 yıl öncesine dayanan bohem semti Schvvabing’de sanatçı ve zanaatkarlar tarafından kurulan Noel pazarını da ziyaret edebilirsiniz. Biraz yeşil görmek arzusundaysanız Çin kulesi nde yer alan İngiliz bahçesindeki Noel pazarını deneyebilirsiniz. VVittelbacherplatz’daki ortaçağ temalı Noel pazarında geçmiş zamanları yeniden yaşayabilirsiniz. Son olarak Eiszauber am Stachus’da bir tur buz pateniyle gezinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer kontrasttan hoşlanıyorsanız Münih tam size göre.

Screen Shot 2015-02-13 at 03.35.39

Bamberg Noel Pazarı

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bamberg’in muhteşem tarihi mahallesi bu ışıl ışıl Noel pazarı için ideal arka planı oluşturuyor. Alte Hof- haltung’daki ortaçağ Noel pazarı sizi geçmiş bir zamana taşıyor. İsa’nın doğumunu simgeleyen Kutlu Doğum sahnesine giden yolun üzerine serpiştirilmiş 40’a yakın alanda seçkin örneklerle karşılaşacaksınız. Bamberg ‘den şüphesiz unutulmaz anılarla ayrılacaksınız.

Screen Shot 2015-02-13 at 03.37.28

Regensburg’daki Geleneksel Noel Pazarı, Romantik Noel Pazarı ve Lucrezia El İşleri Pazarı

İki bin yılın tanığı ışıl ışıl parlıyor. Tuna Nehri üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Regensburg sizi 3 Noel pazarına davet ediyor: Lucrezia El İşleri Pazarı, eski şehrin tam göbeğindeki Neupfarrplatz’da yer alan geleneksel Noel pazarı ve el işleri satan tezgahları ve gösterileri ile Thurn und Taxis Sarayındaki “Romantik Noel pazarı/’ Ünlü Regensburger Domspat- zen Çocuk Korosu’nun konserleri bütün ziyaretçiler için unutulmaz bir anı oluyor. Tuna Nehri üzerinde sıcak şarap ve Noel pastası eşliğinde romantik bir tekne gezintisini ya da Noel için süslenmiş tarihi şehirde rehber eşliğinde bir turu müteakiben Noel pazarlarında bir gezinti eşsiz güzelliğe sahip Regensburg’da unutulmaz bir Noel tatilinden kalan anılar olacaktır.

Screen Shot 2015-02-13 at 03.37.40

Rothenburg ob der Tauber’daki Reitersmarkt

Bir ortaçağ kasabası olan Rothenburg Noel döneminde belediye binası, St.-Jacobs Kilisesi ve CrünerMarkt arasında kurulan Noel Pazarı Reitlersmarkt ile çehre değiştiriyor. Başka bir dünyadan gelen iyi kalpli bir ziyaretçi olan “Rothenburger Reiterle’nin” ortaya çıkmasıyla 500 yıllık geleneklerle karşı karşıya geliyorsunuz. Belediye binasının kulesinden Noel kutlamalarını kuş bakışı izleyebilir, şehrin gece bekçisinin bütün gece sokaktan ve restoranları dolaşarak önemli haberleri bağırarak vermesini dinleyebilirsiniz. Hazır buradayken ünlü Noel müzesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.