Arzu Sabancı – “Moda Hayatımda Önemli Yer Tutuyor”

Arzu Sabancı – “Moda Hayatımda Önemli Yer Tutuyor”

Moda tasarımcısı olmanızın hikayesini dinleyebilir miyiz?

Küçüklüğümden beri modanın içindeyim, annemden gelen bir alışkanlık belki de. Kariyer olarak da Exsa Konfeksiyonla bu işin içine girdim. Yurtdışında dünyaca ünlüfirmalara Bossa kumaşlarımızla oluşturduğumuz koleksiyonları pazarlıyorduk. Daha sonra ise kendi firmamı kurarak yurtdışından seçili markaların Türkiye distribütörlüğünü üstlendim. Fakat tasarımcı kimliğim Pinko satın almalarında firma yetkilileriyle karşılıklı koleksiyonlar üzerine fikir alışverişi yaparken doğdu aslında. Fikirlerimi önemsiyor, tasarımlarında da kullanıyorlardı. Sonunda bir işbirliği teklif ettiler ve özel bir kapsül koleksiyon hazırlamamı istediler. Dünyada birçok ülkede başarılı sonuçlar alınınca da buna devam ettik. Bu sene üçüncüsünü yaptık. O sırada Koton’dan da teklif aldım. Onlarla da güzel bir işbirliği gerçekleştirdik.

Kendi stilinizi yansıttığınız Pinko sonbahar/kış koleksiyonunuzu nasıl tanımlarsınız?

Bu sezon üçüncüsünü tasarlamış olduğum PİNKO by Arzu Sabancı palto koleksiyonunu sokak stilinden etkilenerek oluşturdum. Özellikle gücü temsil eden kartal motiflerini işlemeler halinde dış giyimlerin üzerinde görebilirsiniz. Bu detayların etkisinde kalmamın ailemin futbol tutkusunun da etkisi var. Koleksiyonda askeri paltoları anımsatan parka ve suni kürklere pastel renklerdeki şapka ve etoller eşlik ediyor.

Koton koleksiyonunuzun çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Koton, dünya trendlerini takip ederek çok güçlü koleksiyonlar hazırlayan bir marka. Kurucu ortağı ve aynı zamanda tasarım ekibinin başındaki Gülden Yılmaz, ilk kez geçen sezon bu teklifi bana getirdiğinde çok mutlu oldum. Sevdiğim ve keyif aldığım bir işi, çok başarılı bulduğum bir Türk markasıyla beraber yapıyor olmak ve ulaşılabilir fiyatlara moda tutkunları ile buluşturma duygusu beni çok heyecanlandırdı. Koleksiyonun hazırlık sürecinde titiz bir çalışma yürüttük. Koleksiyondaki her parça beni yansıtıyor diyebilirim. Ortaya da hem içimize sinen hem de moda odaklı bir koleksiyon çıktı. Şimdi de birlikte ikinci koleksiyonumuzu moda severlere sunduk.

Bu koleksiyonda sizi neler etkiledi?

Koton sonbahar kış 2017/18 koleksiyonundaki hemen hemen her parçada, maskülen tarzlar ön planda. Koleksiyonda yer alan tasarımları hayata geçirirken tamamen kendi stilimi yansıttım. Sonucunda ise çok başarılı ve çok zengin alternatiflerin olduğu bir koleksiyon ortaya çıktı.

İlham kaynaklarınız neler?

İlham kaynağım kendi stilim aslında. Gardırobumda yer alan favori parçalar ile yarattığım kombinler ve kişisel tercihlerim koleksiyonun hazırlık aşamasında bana ilham verdi.

Kış sezonunun olmazsa olmazları neler size göre?

Büyük beden hırkalar, payet ve zincirle detaylandırılmış trikolar koleksiyonumuzun anahtar parçaları arasında bulunuyor.

Koleksiyonunuzun detaylarından bahseder misiniz?

Arzu Sabancı for Koton koleksiyonumuzda kış sezonu için maskülen detayların feminen silüetlerle buluştuğu tasarımlar öne çıkıyor. Kişiye özel maskülen ceket ve pantolonların, özgün detayların ve feminen silüetlerin başrol oynadığı koleksiyonumuzda kullandığımız kumaşlar ve renk bileşenleri ile sezon modasına farklı bir bakış açısı sunduk. Kullandığımız renk tonlarından, kumaşlara, dokumalardan tüm detaylara kadar trend ve özgünlük kavramları arasında bir sinerji yakalamayı amaçladık. A harfi detaylı bomber ceket tasarımımız da bu stilin anahtar parçası olarak koleksiyonumuza farklı bir dokunuş kazandırdı.

Moda sizin için ne ifade ediyor?

Moda her altı ayda bir değişen bir maraton. Hele bunu benim gibi iş olarak yapıyorsanız, modayı bir yıl önceden görüp ona göre seçimlerde bulunabiliyorsunuz. Ben, günün modasından aldığım ipuçlarını, modern çizgileri, klasik tarzımla yorumlayıp giyiyorum.

Lüks kavramı sizin için ne ifade ediyor?

Az ve sade olan her zaman iyidir, ben şahsen bunu uyguluyorum, içinde rahat ettiğiniz kıyafeti taşıyorsanız ve kendinize güveniyorsanız karşınızdaki de bunu hisseder ve öyle görür. Temiz ve bakımlı olduğunuzda, etrafa sevgiyle bakıp, bir de yüzünüzde gülümseme varsa sizden şıkı olmaz.

Kimi şık buluyorsunuz?

Giovanna Batagglia’yı herzaman beğeniyorum.

Gençlerin stilini nasıl buluyorsunuz?

Genç neslin modayı takip ettiğini görüyorum ve hepsi çok bakımlı, çok şık. Gençlerin kendi tarzından ödün vermeden kendine yakışanı seçmesi hoşuma gidiyor.

Kendi stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Hem klasik, hem de modern diyebilirim.

Eşiniz ve çocuklarınız moda konusunda yönlendirir misiniz?

Eşim genellikle bana danışır, oğullarım ise eskiden öyle yaparlardı. Kıyafet alışverişlerini de ben yapardım ama şimdi ayrı yaşadıkları için artık bana danışmıyorlar.

Sanata da meraklısınız. Sanat, yaşamınızı ve moda anlayışınızı ne kadar yönlendiriyor?

Sanatın, yaşamımda önemli bir yeri var. Eşim Ömer’le beraber modern Türk ressamları koleksiyonumuz var. Önceleri klasik Türk ressamların eserlerini topluyorduk, şimdi ise çağdaş Türk sanatçılarının eserlerinden oluşan bir koleksiyonumuz oluştu. Evimiz antika ve klasik ağırlıklı bir dekorasyona sahip olduğu için topladığımız resimleri ofisimizde sergilemeye çalışıyoruz.

Farklı markalar için koleksiyonlar hayata geçiriyorsunuz. Bu zor olmadı mı sizin için?

Tasarımlarımda kendi stilimi yansıtabilmem benim için çok önemli. Markalar elbette farklı segmentlerde yer alıyor ama stilimden izler taşıyan koleksiyonum ile çok geniş kitlelere ulaşabiliyorum. Her markanın kendine özgü bir DNA’sı var. Biraz da ona bağlı kalıp kendimce yorumluyorum.

Trendleri kendinize göre yorumlarken yönteminiz nedir?

Ben kendi stilimde “mix&match” yöntemini çokfazla kullanıyorum. Trendleri yorumlarken farklı dokuları karıştırmak, hem farklı, hem şık olmak, bulunduğum ortama uymak ama bir yandan da rahat olmak çok önemli.

 

 

TASARIMLARINIZI KİMLERİN ÜZERİNDE GÖRMEKTEN HOŞLANIYORSUNUZ?

Tasarımlarımı kendine güvenen, yenilik sever modern kadınların üzerinde görmekten hoşlanıyorum. Aslında her kadın kendi tarzından ödün vermeden sezonun trendlerine ayak uydurabilir. Türk kadınlarının bunu çok güzel başardığına inanıyorum.