ATİNA’DA KIŞ

ATİNA’DA KIŞ

Avrupa’nın Sıcak Kucaklaması

Bir yandan güneş yüzümü ısıtırken bir yandan da serin kış havası beni canlandırıyor. Atina’da kış: Masmavi gökyüzü takvimin gösterdiği tarihe inat yerli yerinde duruyor. Bol ve sıcacık tutan pelerinime sarılıp şu an neşemi bozabilecek her hangi bir şey olabilir mi diye kendime soruyorum.

Önümde günlerimi dolduracak sayısız seçenek duruyor: Alışveriş, iyi restoranlar, eğlence, keşif, gece hayatı…

Screen Shot 2015-02-13 at 03.12.11

Alışveriş

Şehrin kalbindeki Syntagma’yı hedefleyerek, adımlarım beni vitrinlerinden son moda çağdaş tasarımların ve zerafetin yayıldığı mağazaların önünden geçiriyor. Dünyanın önde gelen tasarım evlerine ait marka giyim ve aksesuarlar karşı konulmaz çekimiyle Voukourestiou Sokağı boyunca sıralanıyor, şık Kolonaki mahallesine yayılıyor ve kentin en gözde alışveriş merkezi olan Golden Hain dolduruyor.

Yemek

Alışveriş arzum ile yorgun ayaklarım arasında onlarca sıcak, davetkar kafeler, çikolatacılar ve çay evleri yer alıyor. Yan yana dizilen bu mekanlar, bir bütün olarak ve tek tek bakıldığında bu muhteşem şehrin yüksek estetik anlayışını yansıtıyor. GB Roof Garden’ın benzersiz Akropol manzarasına karşı sunduğu Akdeniz esintileri taşıyan gur- me lezzetlerden veya GB Cellar mahzenindeki VVine Master şarap derslerinden tutun da düzinelerce mezeci ve tavernalarda bu kış sezonunun son trendi olan bir karaf sıcak şarap veya enerji veren bir shot “rako- melo” (ballı ılık rakı) eşliğinde sunulan ağız sulandırıcı yemeklere, şehir yüzlerce seçenek sunuyor.

Eğlence

Şahane lezzetlere ve manzaralara doymuş olarak Avrupa’nın en büyük kaçış oyununu oynamak için şehrin kalbinde yer alan Athens Clue’nun 10 tematik odasından birini seçerek adli tıp ve dedektiflik dünyasına dalıyorum. Ya da Akropoldün yer aldığı tepeyi çevreleyen düzinelerce sokaktan birine dalıyor ve bu ışıklı sokaklarda Plaka ya da Monastiraki mahallelerinden geçerken zamanda geriye doğru yolculuk yapıyorum. Daha da uzaklaşmak istersem Atina’ya komşu olan Parnitha dağının eteklerindeki sayısız patikadan birini seçip asırlık ağaçları ve ender bulunan bitki örtüsü ve hayvan popiilasyonuyla şehre bir nefes temiz hava veren bu güzel bölgeyi keşfediyorum.

Screen Shot 2015-02-13 at 03.11.57

Keşif

Şehrin müze seçenekleri arasına 2014 yılında katılan Gastronomi Müzesi, şehrin yeniden canlanan kültürel uyanışına bir örnek olan Onasis Kültür Merkezi ve gelecek vaadeden genç sanatçıların yanısıra ünlü sanatçıların da eserlerini sergileyen birçok sanat galerisi keşfedilecek yerlerden sadece bazıları.

Çok yakında geri dönmek üzere buradan ayrılıyorum. Hava alanındaki kontuvarda, çantalarım Atina’nın bana verdikleriyle dolu, her zamanki dileğimi tekrarlıyorum: Geri dönmek. Bana kendimi en doğal şekilde evimde hissettiren bu başkente tekrar tekrar geri dönmek. Bir çocuğun şaşkın gözleriyle merakla baktığım, bir ergenin hevesiyle keşfettiğim, bir yetişkin gibi tadını çıkardığım ve bir seyyah olarak hayran kaldığım “gizli” yerlere geri dönmek. Sımsıcak kucaklamasıyla kalbinizi çalan bu şehre geri dönmek…

GECE HAYATI:

Canlı gece hayatı ile tanınan Atina, herkesin kendine uygun bir seçenek bulabileceği bir eğlence çekim merkezi. Yumuşak ya da sert, modern ya da geleneksel her türlü yunan müziğinin çaldığı sayısız bar ve her zevk ve tercihe hitabeden canlı müzik sahnesi şehrin gece hayatını renklendiriyor. Şehre muhteşem bir geri dönüş yapan, tanınmış sanatçıların sahne aldığı küçük gece kulüpleri ve büyük sahnelerinde insanın ruhunu yükselten ve neşelendiren Buzuki merkezli orkestralarıyla büyük gece kulüpleri birbiriyle yarışıyor.