AVRUPA’NIN GİZLİ KALMIŞ SAHİLLERİ

AVRUPA’NIN GİZLİ KALMIŞ SAHİLLERİ

Avrupa’da deniz tatili yapmayı planlayanlar için gizli kalmış doğa harikası plajları, huzurlu ve romantik sahil şeritlerini bir araya getirdik. Bu plajlar denize girmek, uzun yürüyüşler yapmak, doğaya teslim olmak için harika yerler.

plaj2

La Côte Sauvage

Fransa’nın Quiberon Yarımadası’ında bulunan kayalık sahil şeridi La Côte Sauvage, dünyada kafa dinlenebilecek en iyi mekanlardan biri olarak gösteriliyor. Yılın belli dönemlerinde sörfçülerin akınına uğrayan bu doğa harikası plaj, kayalık olması nedeniyle etkileyici fotoğraflara da fon olabiliyor. Günbatımını izlemek, uzun yürüyüşler yapmak ve dalga sesleriyle ruhunuzu dinlendirmek için muazzam bir yer.

plaj3

Bolonia Plajı

İspanya’nın Tarifa Bölgesi’nde bulunan, 7 kilometre uzunluğundaki Bolonia Plajı dünyanın en sessiz ve sakin sahil şeritlerinden biri. Deniz seviyesinden 30 metre yüksekliğe kadar çıkabilen kum alanları nedeniyle eşsiz bir vaha görünümüne de sahip. Üç bölüme ayrılan plajın orta kısmında şezlong alanları blunuyor. Kuvvetli doğu rüzgarlarını aldığı için Bolonia Plajı’nın bir kısmı sörfçülerin sevdiği bir buluşma noktası. Plajın arka kısmında Baelo Claudia Roma Harabeleri bulunuyor. 1917 yılında keşfedilen, 3. yüzyıldan kalma bir balıkçı kasabası olan Baelo Claudia, Roma İmparatorluğu’nun düşüşü, güneyden gelen istilalar ve sel baskınları nedeniyle terk edilmiş.

plaj5

Comporta Plajı

Portekiz’in Alentejo Kıyısı’nda bozulmamış harika bir sahil Comporta. Atlas Okyanusu’nda yaklaşık 10 kilometrelik bir sahil olan Comporta, Lizbon’a bir saatlik araba yolculuğu mesafesinde. Bozulmamış bembeyaz kumları, enerjik dalgaları, bembeyaz boyanmış evleriyle Christian Louboutin, Kristin Scott Thomas ve Jacques Grange gibi ünlü isimlerin de kaçtıkları bir cennet.

plaj4

Grenen Headland Plajı

Danimarka’nın kuzeyinde yer alan Jutland’in Skagen Kasabası’na birkaç dakika uzaklıkta bulunan Grenen Headland Plajı, kum tepeciklerinden oluşan eşsiz bir yer. Skagerrak ve Kattegat denizlerinin kesiştiği noktada bulunan Grenen Headland Plajı, güneşlenmek, denize girmek ve doğanın sesine kulak vermek için mükemmel bir tercih olabilir. Gözlerden uzak, renkli bir balıkçı yarımadası olan Skagen, kuzey ışıklarının en iyi görüldüğü yerlerden biri.

plaj7

Bidderosa Plajı

Sardunya Adası’ndaki her plajın kalabalık ve pahalı olduğunu düşünüyorsanız, Bidderosa Plajı’yla bir an önce tanışmalısınız. Yat ve yelken rotalarının vazgeçilmezi, Sardunya Adası’nın en canlı noktası Costa Smeralda Plajı’na doğal güzellikleriyle rakip olabilecek Bidderosa Plajı, Orosei yakınlarında bulunuyor. 15. yüzyıldan kalma bir kasaba olan Orosei’in tarihi merkezi, eski taş evlerden oluşuyor. Bidderosa Plajı, doğal bir rezervin içinde yer alıyor. Kuzeyle aynı beyaz kumları ve berrak mavi suları paylaşan plajda günlük bulunabilecek araba sayısı sınırlı, bu nedenle kalabalık da olmuyor.

plaj6

Elafonissi Plajı

Girit’in güneybatısında bulunan, doğayla iç içe Elafonissi Plajı masmavi suları, tenha atmosferi ve manzaralı dağ yollarından döne döne inilen güzel yollarıyla tatilcilerin favorisi. Yazın ilk döneminde daha tenha olduğunu hemen belirtelim. Sığ suları ve geniş kumsallarıyla çocuklar için de ideal. Doğal bir havuz görünümündeki Elafonissi Plajı, pembe-beyaz renkli kumuyla da ünlü.

plaj10

İztuzu Plajı

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesi yakınlarında bulunan 4,5 km uzunluğaki İztuzu Plajı, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biri. Plaja, Caretta carettalar her yıl yumurtalarını bırakıyor, bu nedenle denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretleniyor. Kaplumbağaların zarar görmemesi için plaj 20:00-08:00 arası kapalı, plaj çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak da yasak

plaj8

Ransvik Plajı

İsveç Mölle, Skane Kasabası’nda bulunan Ransvik, kayalık yamaçların ve meşe ağaçlarının çevrelediği muhteşem bir plaj. İsveç’teki Kullaberg doğa rezervinde bulunan gizli, kuytu yerlerden yalnızca biri. Buraya ulaşmak için biraz yürümeyi göze almalısınız. Kalabalık tatil istemeyenler, Ransvik’i çok sevebilir. Huzurlu, dingin ve sessiz bir deniz tatili için Ransvik mükemmel bir seçim olabilir.

plaj9

Porat Plajı

Hırvatistan’ın Dalmaçya Kıyılarındaki Bisevo Adası’nda bulunan Porat Plajı, doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Mavi Mağara olarak bilinen Blue Cave kireçtaşı deniz mağarasında, güneş ışığı kırılarak maviye dönüşüyor, mağara adını da buradan alıyor. Bu bölgede bulunan Porat Plajı’nı yamaçlar rüzgardan koruduğu için oldukça sakin. Türkiye’de tatil rotası olarak popülerleşen Hırvatistan’da, mutlaka bu doğa harikası plaja da uğramalı.