Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 9 İpucu

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 9 İpucu

Makarna; Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bazı ipuçları verdi. Bayburtluoğlu şu uyarılarda bulundu.

1. Meyve Ve Sebzeyi Bolca Ve Mevsiminde Tüketin

Meyve ve sebze açısından şanslı bir ülkeyiz. Ancak meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek büyük önem taşıyor. Pazardan ya da marketten aldığınız ürünleri çok iyi yıkamak, organik olmayan gıdaları kabuksuz tüket- mekgerekiyor. Sirkeli suda bekletmek özellikle yeşillikler için önem taşıyor. Bu işlem böceklerden, larvalardan kurtulmanızı sağlıyor. Eğer dışarıda meyve ya da salata yiyorsanız; iyi yıkanmış, çok beklememiş olanları tüketmeye dikkat etmelisiniz.

2. Apiterapiyi Beslenmenize Ekleyin

Apiterapi yani arı ürünlerini bütün ailenin beslenmesine eklemekte fayda var. Propolisin kendisini ya da karışımlar halinde olanını tüketebilirsiniz. Küçük çocuklar için miktar daha az olmakla birlikte, apiterapi ürünleri bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı birfaktördür. Makarna; Lütfen! web sitesinde satılan birçok üründen biri mutlaka size ve ailenize uygun olacaktır.

3. Probiyotikler Dostunuzdur

Kefir bağışıklık sisteminize pozitif fayda sağlar. Bunun yanı sıra kendi probiyotikli yoğurdunuzu da yapmak isteyebilirsiniz. Hamileler ve emzirenler için de uygun ve sağlıklı olan bu ürünler hem dinç, hem de sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

4. Baharatlar Birer Mucizedir

Tarçın, zencefil, zerdeçal gibi baharatları küçük miktarlarda beslenmenize katın. Tarçının hası olarak bilinen ‘Seylon Tarçını’nı içtiğiniz suya katarak tüketebilirsiniz.

5. EtVe Balığın Kalitelisini, Az Yağlısını Tüketin

Dana ve kuzu etine hindi iyi bir alternatif olabilir.

ö.Yeşil Çay Çok Faydalı

Yeşil çayı çok demlemeden, çok haşlamadan ılık ılık tüketin. Propolisli balı yeşil çaya ekleyerek alacağınız faydayı artırabilirsiniz.

7. Yağlı Tohumları Çiğ Tüketin

Ülkemiz fındık ve badem cenneti olarak tüm dünyada tanınıyor. Çocukların beslenmesinde, ara öğün olarak, iftarda tatlının üzerine, sahurda bir avuç olmak üzere yağlı tohumları tüketebilirsiniz.

8. Baklagilleri İhmal Etmeyin

Mercimek, kuru fasulye, nohut gibi gıdalar beslenmede büyük önem taşır. Özellikle az yağlı et ve kıyma ile yemeğinizi yapabilir, içine bir avuç da erişte atabilirsiniz. Dünya çapında ‘süper besin’ olarak kabul edilen ‘Ezogelin’ çorbamıza hak ettiği değeri verin, bol bol tüketin.

9. Tam Tahıl Tüketin

Dengeli bir şekilde tam tahılları tüketin. Erişte, şehriye, aşurelik buğday gibi birçok seçenek mevcut. Tam tahıllar ve ürünleri güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmeziniz olsun.

MAKARNA, LÜTFEN! HAKKINDA

Makarna, Lütfen!, aile beslenmesine daha fazla sebze katmak isteyen Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu’nun kadın girişimci kredisi ile 2012 senesinde kurduğu bir marka, ilk olarak kerevizli erişte ile ailesini sevindiren Bayburtluoğlu daha sonra undan daha besleyici olan irmik ile üretime başlamaya kararverdi. Hem ailesi hem de yakın dostları tarafından sevilmesi üzerine bol sebzeli makarnalar iş fikrine dönüştü. Bayburtluoğlu Kırklareli’ndeki tesisini kadın girişimci kredisi ile katkısız ve organik olarak,“bir gıda mühendisi anne” olarak kendi sofrasında görmek istediği gıdaları üretmeye başladı.