BANU BORA’NIN MODA AŞKI

BANU BORA’NIN MODA AŞKI

30 yıldan fazla süredir moda dünyasında sağlam bir kariyere sahip olan tasarımcı Banu Bora, son yedi yıldır ortağı Rezzan Benardete ile birlikte kurdukları In The Mood For Love markasını büyütüyor. Markanın ilk konsept mağazası, Sevgililer Günü’nde Nişantaşı, Mim Kemal Öke Caddesi’nde açıldı. Şimdi hedef, ITMFL’ı global bir marka yapmak…
Leyla Melek

 

In The Mood For Love markasının ilk mağazasını Nişantaşı, Mim Kemal Öke Caddesi üzerinde açtınız. İlgi nasıl?
In the Mood For Love’ın Flagship mağazası, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Nişantaşı Mim Kemal Öke Caddesi’nde açıldı. Markamızı yakından takip edenler tarafından yoğun bir ilgi görüyoruz. ITMFL hikayesini, markayı sevenlerle paylaşmak ve bağ kurmak bize çok ilham veriyor.

Bu ilk mağazanız. Başka mağaza açma planınız var mı? Mesela tatil beldelerinde sezonluk mağaza açmayı düşünüyor musunuz?
Bu ilk mağazamız ve şu anda mağazamızı keşfetmek isteyen herkesle paylaştığımız bir dönem yaşıyoruz. Yazlık yerler için pop-up dışında bu yaz Nişantaşı’ndayız.

ITMFL markasının hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? Ne zaman, nasıl kuruldu? Markanın ismini kim koydu?
In The Mood For Love, yedi yıl önce kuruldu. Wong Kar Wai’nın güzel filminden ilhamla ve her an aşkta kalmayı hatırlamak ve hatırlatmak için bu ismi seçtik. Ortağım Rezzan, zevkine ve stiline hayran olduğum, tasarladığım kıyafetleri en çok üzerinde görmekten keyif aldığım kadınlardan biriydi. Aynı zamanda iç mimari ve moda birbirinden beslenen ve ilham alan alanlar. Bu iki dünyanın kesiştiği noktada ITMFL doğdu.

ITMFL kimlere hitap ediyor?
ITMFL, hayatı dolu dolu yaşamak isteyen, güçlü, enerjik ve pozitif kadınların markasıdır. Yaş ve zamanı aşan, renkli ve dinamik bir ruha sahip, hayatın her anını kutlayan bir markadır.

Markanın imzası parlak, payetli kumaşlar. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
Marka parlak ve payetli kumaşlarla tanındı. Işıltıyı seviyoruz. Çünkü kadınlara ışık eklemeyi seviyoruz. Kadınları ortaya çıkarmayı, kendilerini ortaya koyma cesaretini ve feminenliklerini yaşamalarını istiyoruz.

İlkbahar – Yaz koleksiyonunuzu anlatır mısınız?
İlkbahar – Yaz koleksiyonumuz payetin çok daha sakin tonlarını keten ceketler ve şortlarla kombinlediğimiz, gündüzden geceye kadar cool ve rahat bir stilde devam eden güçlü parçalardan oluşuyor. Koleksiyon, kendi içinde birbiriyle uyumlu kombinasyonlar sunarak gündüzden parti moduna kadar geniş bir stil seçeneği sunuyor. Bu sezon denim koleksiyonumuz da geniş bir yelpazeye sahip. İşlemeli şortlar ve keten gömleklerle ya da özel desenli payet bluzlar ile kombinlenerek günün her anına uygun stil seçenekleri sunuyor.

Koleksiyonda öne çıkan parçalar hangileri?
Koleksiyonun öne çıkan parçaları arasındaki güçlü keten elbiseler, oversize keten ceketlerle kombinlenen ve monokrom bir görüntü oluşturan payet yüzücü elbiseler ile t-shirt elbiseler, ITMFL’ın gündüzden geceye cool ve rahat şehirli tarzını vurguluyor. Diğer tarafta ise çarpıcı renklerle ve metalik payetle oluşturulmuş party grubumuz ve rock ruhunu yansıtan gümüş payet ceket-pantolon takımımız, koleksiyonumuzun güçlü parçaları arasında öne çıkıyor.

Moda dünyasında herkesin tanıdığı, sevdiği yılların tasarımcısısınız. Bize kendinizi tanıtır mısınız?
30 yıla dayanan bir meslek hayatım var. Tasarımcılığa erkek koleksiyonları yaparak başladım. Dönüm noktam Network markasının kurucu tasarım ekibinde olmam ve uzun yıllar kadın koleksiyonlarını tasarlamam oldu. Bir markanın yaratım sürecinin tüm aşamalarında, Mehmet Hotiç ve Cem Boyner gibi vizyoner patronlarla çalışmak beni bugüne hazırlayan en önemli okul oldu. Daha sonra eski eşim Tayfun Mumcu ile kurduğumuz İstanbul’un ilk konsept mağazası Midnight Express ile perakendecilik tecrübesi ve arkasından In the Mood For Love geldi. Global bir marka yaratmak en büyük hayalimdi. Dünyanın dört bir yanında Beymen, La Samaraitane, Harvey Nichols, Net a Porter, Tsum, Neiman Marcus, Revolve gibi bu sektörün öncü dükkânlarında satılan bir markayı ortağım Rezzan Benardete ile birlikte yaratmak ve gecen ay da Nişantaşı’nda ilk konsept mağazamızı açmış olmak bu hayalin önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğimin bir kanıtıdır.

ITMFL markasında ortağınız Rezzan Benardete. Aranızdaki iş bölümünü anlatır mısınız?
Ben Kreatif Direktörüm. Rezzan da işin operasyon ve finans kısmında görev alıyor.

Markanın geleceği için planlarınız neler?
ITMFL’ı global bir marka haline getirmek ve yurtdışında da mağazalarını açmak en büyük hayalimiz.

 

Gündüz ve Gece Payetleri
ITMFL yeni sezon koleksiyonu, devrim niteliğinde bir kavramı da beraberinde getiriyor: Gündüz ve Gece Payetleri. Payetin çok yönlülüğünün altını çizen koleksiyon, gündüzden geceye sınırları kolayca aşan bir stil ortaya koyuyor. Pastel tonların öne çıktığı, günlük giyime ışıltı katan gündüz payetlerinde mavi, pembe, sarı, yeşil ve bej renkleri kullanılıyor. Gündüz payetleri, rahat şıklığı yeniden tanımlarken, kısaltılmış kollar ve keten astar ile dikkat çekici bir değişim sunuyor. Gece payetleri ise güneşin batmasıyla ortaya çıkan ışıltı ile coşku ve ihtişamı yansıtıyor. Kutlamaların heyecanını taşıyan, dikkat çekici parçalarla gecenin ateşini yakan tasarımlar, parıltılı elbiseler ve etkileyici takımlarla göz dolduruyor.

In The Mood For Love’ın İlkbahar-Yaz 2024 Koleksiyonu Back to Our Roots, değişimin yankılarıyla şekillenen dünyada, ‘şık’ ve ‘rahatlık’ kavramlarını zarif tasarımlarla birleştiriyor, pandemi sonrası stilini yeniden tanımlıyor. Günlük kıyafetleri dikkat çeken ve öne çıkan parçalara dönüştüren bu koleksiyon rahatlığı şıklıkla harmanlayan zamansız temel parçalara bir övgü sunuyor.

Rezzan Benardete, Banu Bora