BELGRAD – Seyahat Severlerin Yeni Rotası

BELGRAD – Seyahat Severlerin Yeni Rotası

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, tarihi, kültürü, gastronomik sürprizleri ve uygun fiyatlarıyla son yıllarda seyahat severlerin uğrak noktası haline geldi. Gelin, Balkanlar’ın parlayan yıldızı Belgrad’ı daha yakından tanıyalım.

Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi. Ama özellikle genç nüfusun enerjileri ile meydanları, sokakları ve mekanları doldurduğu, her daim canlı bir yer. Ve Avrupa’nın başka kentlerine kıyasla da ucuz…

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. İki milyon nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beograd’dan geliyor, yani Beyaz Şehir.

Belgrad’ın birçok yapısı 19. yüzyıldan kalma ve ‘Art Nouveau’ etkileri taşıyor. Birçok yapıda ve sokakta, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan izlerini görüyorsunuz.

Resmi dilin Sırpça olduğu ülkede İngilizce bilen pek fazla kişi yok. Sırbistan, Türkiye’nin 10’da 1’i kadar bir ülke. Sırbistan para birimiyse, Sırp Dinarı ve 1 dolar yaklaşık 114 Sırp Dinarı civarında.

Belgrad’ın Tarihi

Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp egemenliğine giren şehir, 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine geçti ve devletin Avrupa’daki topraklarına kıyasla tüm Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri oldu.

Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar görmüş ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg monarşisine geçmiş. Kentin Sırbistan’ın başkenti ünvanını tekrar kazanması Sırp isyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg monarşisinde kalmış ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent iki parça hâlinde varlığını sürdürmüş. 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü.

Cumhuriyet Meydanı

Halkın ‘At Meydanı’ dediği ‘Cumhuriyet Meydanı’, ‘Taksim Meydanı’nı andıran bir buluşma noktası. At heykelinin üzerindeki kişi Sırp Prensi III. Mihailo ve bir eliyle İstanbul’u işaret ediyor. III. Mihailo, Osmanlılar’ın Sırbistan’daki denetimine son veren kişi ve anısına da bu heykel yaptırılmış.

Nicola Tesla Müzesi

Sırp asıllı Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Kullandığı cihazlar tanıtılıyor ve size deneyler yaptırılıyor.

Narodni Muzej (Ulusal Müze)

Ulusal Müze olan Narodni, Belgrad’ın en önemli müzesi olarak biliniyor.

Istorijski Muzej Srbije (Sırbistan Tarihi Müzesi)

Tarihsel sıra ile Sırp ayaklanmalarının örneklerini görebileceğiniz, tarihteki bir prensin evinin müzeye dönüştürülmesiyle açılmış.

Stari Dvor (Eski Saray)

Şehrin en görkemli yapılardan biri. Diğer yapılara oranla biraz daha modern olduğunu söyleyebiliriz

Knez Mihailova

Alışveriş ve eğlence mekanları, sayısız cafe’si ve görkemli binalarıyla şehrin ana caddelerinden biridir.

Zemun

Modern Belgrad’ın merkezi… Lamartine Anıtı, üniversite, kiliseler ve park bölgenin görülmesi gereken yerleri.

Strahinjića Bana (Silikon Vadisi)

Tarihte bu bölge, insanların süslenip kendini göstermek istediği bir sokak olduğu için bu isim verilmiş. Bir zamanlar silikonlu kadınların, fuhuş yapmak için geldikleri bir yermiş. Savaş sonrasıysa insanlar en şık halleriyle kendini burada göstermeye başlamış ama isim ağızlara yerleşmiş bir kere.

Ada Ciganlija

Hareketli ve dinamik bir ada… Sosyal aktiviteleri, su ve spor etkinlikleri gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Belgrad gecelerini yaşamak isteyenler için de ideal adres.