‘BUTIK OTELLER’ KİTABININ HİKAYESİ

‘BUTIK OTELLER’ KİTABININ HİKAYESİ


Ben hayatı seyahatle geçen biri olduğum için pandemi döneminde özgürce seyahat etmeyi ve işimi seyahat ederek yapmayı özledim. Dünyanın farklı yerlerine gitmeyi, benimle birlikte seyahat etmeyi sevenlerle kalabalık geziler yapmayı, Boğaz’ın güzelliğini anlatmayı, erguvan vaktinde İstanbul buluşmaları yapmayı çok özledim. Ama köşeme çekilip karamsarlığa kapılmak yerine işimi yapacağım yeni yollar bulmayı seçtim. Bu sayede hem kendime hem başka insanlara motivasyon olmak istedim.

Seyahat yasaklarının devam ettiği dönemde, ‘Kanatlarımda İstanbul’ kitabımın Almancası üzerinde çalıştım ve epey emek verdiğimiz bir süreçle çeviriyi tamamladık. Ama yayını için acele etmedik, baskıya hazırlığı yapıldı çıkarmak için doğru zamanı kolluyoruz. Ödüllü ‘Boğaz Hakkında Her Şey’ kitabım ve İngilizcesi’ni baştan sona hem içerik hem görsel hem tasarım olarak yeniledik ve güncellenmiş yeni basımı okurlarla buluştu. Sosyal medya üzerinden yayınlamak için İstanbul aşkımı anlatan bir video hazırladım Aynı videoyu 10 farklı dilde altyazı ile hazırladık ve viralde epey dikkat çeken bir iş oldu.

Seyahat yasaklarının kalkmasının ardından ise bu kez ‘Butik Oteller’ projesi başladı. Ben, kitabın editörü ve İletişim Danışmanım Zeynep Şahin Tutuk ile Cruise Brands Türkiye’nin sahibi ve bu projenin koordinatörü olan Bülent Tatlav üç koldan yollara düştük. Ortağım-Seyahat Yazarı Serda Büyükkoyuncu, editör Duygun Soysal, yönetmen Rıfat Tutuk ve arka planda daha birçok isim de belirli ayaklarda projeye destek verdi. Ortaya hem bir kitap hem de güzel bir Instagram hesabı çıktı. Dört ayda 200 kadar oteli ziyaret ettik, deneyimledik, sahipleriyle de misafirleriyle de görüşmeler yaptık. Ama 3’te 1’ini kitaba koyduk; çok titiz bir elemeden geçiriyoruz. Kitap rekor bir ilgi gördü. Ege-Akdeniz olarak çıktığımız rotayı şu sıralar Türkiye olarak genişlettik ve 17. baskının hazırlığındayız. Instagram hesabımız @butikotellerturkiye ise çiçeği burnunda bir sayfa olmasına karşın şimdiden 50 bin takipçiyi geçti. Kendi Instagram hesabım @saffetemretonguc üzerinden de aralıksız yayınlara devam ediyorum. Tarih paylaşımlarından seyahat videolarına kadar geniş bir yelpazede birçok şey paylaşıyorum. Ayrıca proje kapsamında ziyaret ettiğimiz otellerin bir kısmından mini sosyal medya klipleri hazırladık. İnsanlarla güzellikleri paylaşmak ve biraz motivasyon olmasını sağlamak için onları da YouTube kanalımda yayınlıyorum. Tüm bunlara ek olarak çok sayıda online seminer verdim hem ben Instagram canlı yayını yaptım hem başka yayınlara katıldım. Yani bir yandan zor ve birçok şeyi özlediğim bir yıl bir yandan da çok ürettiğim bir yıl oldu.