Cancun’a Hoşgeldiniz

Cancun’a Hoşgeldiniz

Masmavi denizi, bembeyaz incecik kumlu plajları, güneşi, eğlencesi, Maya kültürü, alışveriş mağazaları ve özellikle herşey dahil tesisleri ile yılda milyonlarca turisti çeken Meksika’nın Cancun bölgesi, gerçekten bu ilgiyi hakediyor.

Uzun bir uçuştan sonra Cancun’a indiniz. Artık gezmeye hazırsınız! Cancun bölgesinde onlarca gezilecek seçenek var. Chichen Itza Antik Kenti, Tulum, Playa Del Carmen, Yucatan’daki Maya bölgesi, İsle Mujeres mutlaka görülecekler listesinde olmalı. Karayipler’in kumu ve denizi fotoğraflarda gördüğünüz gibi gerçekten de çok güzel.

Cancun bölgesi, 21 kilometre uzunluğunda bembeyaz kuma sahip plaj şeridinden oluşur. Mayalılar’ın arkeolojik buluntularının, turkuaz denizlerin, zengin bir sualtı zenginliğinin ve dünya standartlarında tatil olanaklarının merkezi… En önemli özelliği, kuşkusuz Mayalılar’ın dünyasına açılan bir kapı olması. Maya tapınakları ve antik şehirleri, tüm bölgeye yayılmış durumda. Bunların kimi balta girmemiş ormanların içerisine adeta gizlenmiş, kimine ise şehir merkezinden ulaşmak son derece kolay.

Cancun’daki otel bölgesi tamamen turizm sektörünün ihtiyaçlarına göre şekillenmiş. ‘Herşey Dahil’ konaklama sistemi burada çok popüler. Başka turistlerle, kalabalık bir ortamda tatilinizi geçirmekten rahatsız olmuyorsanız, siz de bunu tercih edebilirsiniz. Buradaki turistlerin çoğu Kuzey Amerika’dan geliyor olsa da, daha az sayıda Avrupalı’ya rastlamak mümkün. Ayrıca, Meksika’nın diğer bölgelerinden gelen yerli turistlerin sayısı da azımsanamayacak düzeyde.

Yerli halkın çoğu Cancun şehir merkezinde ikamet ediyor. Burada pek çok restoran bulunuyor, çoğu da son derece kaliteli yemekler sunuyor. ‘Herşey Dahil’ konaklamayı tercih etmeyen dalış ve kalabalık olmayan plaj meraklısı maceraperest turistler, Cancun’un bir saat güneyinde yer alan plajlarda konaklama imkanı bulacaklardır.

Cancun’da tropikal iklim hakim. Tüm yıl boyunca sıcak ve rutubetli. Deniz suyunun ısısı ise hep sıcak.

 

 

Cancun’da Gezilecek Yerler

Chichen Itza Antik Kenti: Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtsa), Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Valladolid ve Merida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 2007’de seçilen ‘Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biridir. Chichen-ltza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan’m yüksekliği 30 metredir.

Tulum Antik Kenti: Cancun’un 128 km güneyinde kalan Tulum, aynı anda hem Maya kalıntılarını göreceğiniz, hem de dalış yapabileceğiniz tarihi bir yer.

‘Cenote’ler: Yucatan Yarımadası Cenote’leriyle ünlü. Cenote dedikleri Meksika’nın ünlü doğal yüzme havuzları. Bu tamamen doğal kuyular, çoğunlukla mağaraların çökmesi sonucu oluşmuşlar ve zamanla Yucatan bölgesinin en turistik olayı haline gelmişler ve gerçekten de fotoğraftaki kadar güzeller! En ünlüsü Cenote Ik Kil. Derinlik 8 metre ile 150 metre arasında değişiyor ve su buz gibi.

Sualtı Müzesi: Dünyanın en büyük sualtı müzesi de burada. Zamanınız olursa ve bu tip şeylere ilgiliyseniz mutlaka gidin. Şnorkel ya da tüp ile dalabilirsiniz.

Cozumel Adası: Cancun’un 71 km güneyinde kalan Cozumel Adası, Meksika’nın en büyük adası.

La Isla: Bu alışveriş köyünde hem hediyelik alabilir hem de güzel bir yemek yiyebilirsiniz.