ÇAYI UZMANINDAN DİNLEYİN – ELİF GÖNLÜM

ÇAYI UZMANINDAN DİNLEYİN – ELİF GÖNLÜM

Elif Gönlüm, çaya olan ilgisini ve ‘Teaelife London’ adını verdiği çay markasının hikayesini paylaşıyor bizimle. İngiltere’de aldığı eğitimlerle önce ‘Tea Master’, ardından da ‘Tea Somelier’ olan Elif Gönlüm’ün size hazırladığı çay karışımlarıyla ideal kilonuza kavuşabilir, daha enerjik bir hayat yaşamaya başlayabilir ya da antioksidan desteği alabilirsiniz.

 

Çay ile olan serüveninizi bizimle paylaşır mısınız?

Benim yaşayışım tamamen sağlık üzerine kurulu, çaylar da tamamlayıcı olarak görev alıyor. Gittiğim ülkelerden farklı çaylar alıp, evde ağırladığımız dostlarımıza farklı karışımlar sunardım. Bu, en keyif aldığım hobilerimden biriydi. Spiritüel yanım çok güçlüdür ve bu yanımın da çaylar ile bütünleştiğine inanıyorum. Çay işine bu kadar meraklı olunca profesyonel olarak yapabilirim diye düşündüm. Bunun üzerine London UK Tea Academy’de eğitim aldım ve bitkilerle senkronize olduğumu hissettim. Eğitimime yıllardır çaya olan ilgimi beslemek amacıyla yürüttüğüm araştırmalarımı da ekleyince ‘Tea Somelier’ ünvanına sahip oldum ve ardından da Teaelife doğdu.

 

Karışımlarınıza nasıl karar veriyorsunuz?

Sağlıklı yaşamı bir hayat prensibi haline getirdiğimden, çay karışımlarımı sadece insan sağlığına olan yararlarını dikkate alarak hazırlıyorum. Doğanın iyileştirici gücü ise en büyük ilham kaynağım. Çaylarımın tüm karışım oranlarını sadece şifalarını önemseyerek kendim belirliyorum. Reçetelerimi ağırlıklı olarak Çin’in farklı bölgelerinden ve Türkiye’den toplanan bitkilerden hazırlıyorum.

Sağlık açısından en faydalı bitkiler sizce hangileri?

Öncelikle sağlık açısından çok değerli bir çay olan beyaz çayı söyleyebilirim. Ayrıca benim de sıklıkla kullandığım Oolong, Puerh, Limonotu, Kakule, Karahindiba ve Meyan Kökü çok önemli. Tamamı antioksidan özellikleri olan bitkiler. Bunların yanı sıra sağlık deyince aklıma hemen Teaelife’ın Eliform karışımı geliyor.